Bizi Hemen Arayın
Hemen Ara
Kanada'da Üniversite Eğitimi

Kanada’da Üniversite: Kanada’da Üniversite Eğitimi Ücreti

Kanada dünyanın refah seviyesi en yüksek ülkeleri arasında gösterilmesinin yanı sıra doğasıyla da insanları etkilemektedir. Dolayısıyla tüm dünyadan Kanada’da yaşamak ve çalışmak için insanlar akın etmektedirler. Tabii ki böylesi bir talebe karşı Kanada hükümeti oldukça titizdir ve herkesin yararlanması mümkün değildir. Kanada’da üniversite okumak diğer birçok avantajının yanında Kanada’da yaşamak isteyenler için en avantajlı fırsatlardan biridir. Dolayısıyla Kanada’da üniversite eğitimi dendiğinde akıllara ilk gelen soru olan ücretler ve yaşam maliyetleri büyük bir merak konusudur. Bu yazımızda Kanada’da üniversite eğitim ücreti hakkında bilinmeyenleri sizlere sunacağız.

Kanada’da Üniversite Eğitimi

Kanada eğitim sistemi tüm dünyanın gözde eğitim sistemlerinden biridir ve diğer tüm ülkeler tarafından takip edilmektedir. Bunun en temel sebepleri ise özellikle Kanada’da üniversite eğitimi veren kurumların kalitesinin, müfredatlarının ve koşullarının sürekli denetlenmesi ve sıkı bir disiplini içeriyor olmasının yanında ayrıca öğrencilerin sosyal aktiviteleri ve kişisel gelişimlerine verilen önem ile müfredat dışı aktivitelerin de göz ardı edilmiyor oluşudur.

Kanada’da üniversite eğitimi iki ana gruba ayrılmaktadır: College’lar ve University’ler. Kanada’da üniversite eğitimi genellikle 4 yıl sürmektedir. Fakat sağlık bilimleri, hukuk ve bazı mühendislik alanlarında eğitim süreleri 5 ve 6 yıla kadar uzanabilmektedir. Üniversitelere kabul için yeterli düzeyde İngilizce bilgisini kanıtlayan belge talep edilmektedir. Bunlar ise TOEFL veya IELTS sınavlarının skorları olabilir. Fakat bu zaruri değildir. Öğrenciler diledikleri taktirde hazırlık sınıflarına giderek bu eksiğinizi kapatabilmekteler.

Kanada’da üniversite eğitimi almak için ayrıca bazı okullar belirli bir seviyenin üstünde not ortalaması istemektedir. Bu mezun olduğunuz liseye ya da geçiş yaptığınız üniversiteye ait olabilir. Fakat not ortalaması düşük olan öğrenciler için kendi not ortalamalarını oluşturabilecekleri PATHWAY programları vardır.

Kanada üniversiteleri
Kanada’da üniversite eğitim ücretleri

Kanada’da Üniversite Eğitim Ücreti

Kanada gerek yaşam koşulları gerekse kaliteli eğitim kurumları sebebiyle tüm dünyadan öğrencileri kendisine çekmektedir. Bu sebeple Kanada’da üniversite eğitim ücreti Kanada’da yaşamak isteyen ve özellikle Kanada’da üniversite okumak isteyen öğrenciler için merak konusudur.

Kanada öncelikle öğrencilere ulaşım yeme-içme gibi yaşam giderleri noktasında oldukça fazla ayrıcalık sunmaktadır. Özellikle başarı bursu kazanan öğrenciler için Kanada’da yaşam oldukça kolaydır. Ayrıca Kanada yüksek öğretim öğrencilerine hem okurken hem de mezuniyet sonrası sunduğu çalışma izni kolaylığı sebebiyle de birçok öğrenci tarafından tercih edilmektedir.

Kanada’da üniversite eğitim ücreti tercih edilen programa, üniversiteye ve tercih edilen şehre göre değişiklik gösterse de 15.000 CAD ila 50.000 CAD arasında değişiklik göstermektedir. Kanada dolarının hem Amerikan dolarına hem de İngiliz Sterlinine göre daha düşük bir kur farkına sahip olması sebebiyle Kanada Amerika ve İngiltere’ye kıyasla daha ekonomik bir seçenek olarak değerlendirilmektedir.

Siz de Kanada’da üniversite eğitimi hakkında daha detaylı bilgi almak için bilgi – iletişim formumuzu doldurarak alanında uzman eğitim danışmanlarımız ile ücretsiz randevunuzu oluşturabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu