Bizi Hemen Arayın
Hemen Ara
Kanada'da Üniversite Eğitimi

Kanada’da Üniversite Okumak: Kampüs Hayatı ve Yaşam maliyetleri

Kanada, dünyaca merak edilen o uzak ama harikalar diyarı tadında bir ülkedir. Coğrafi konumu, görkemli yüksek dağları, kaliteli hayat standartları, güvenilirliği ile nam salmış Kanada, uluslararası öğrencilerin her daim ilgi alanlarında yer alır. Kanada üniversiteleri, Türkiye üniversiteleri gibi 4 yıllık lisans eğitimi verir. Kanada’da üniversite eğitimi almak isteyen yabancı öğrencilerin bilmesi gereken en önemli detaylardan biri; ülkede 2 yıl boyunca kolej eğitimi veren ve 4 yıllık klasik lisans eğitimi veren iki farklı tipte eğitim veren üniversite bulunduğudur.

Öğrenciler, kendi istek ve taleplerine göre bu iki farklı tipte eğitim veren üniversitelerden birini seçebilirler. Kanada üniversiteleri hukuk ve sağlık ile ilgili bazı bölümlerde 4 yıldan daha fazla eğitim verebilir. Ayrıca bazı üniversiteler, öğrencilerine  bir yıl boyunca 2’den fazla dönem seçeneği sunarlar. Bu da 4 yıllık eğitim süresi olan bir bölümden çok daha kısa sürede mezun olmayı mümkün kılar.

Kanada Üniversiteleri

Kanada’da eğitim alırken aynı zamanda çalışmak mümkündür. Kanada’da, üniversite eğitimi gören uluslararası öğrenciler okul dönemlerinde haftalık 20 saat; tatil dönemlerinde ize tam zamanlı çalışma iznine sahip olurlar. Kanada’da üniversite eğitimini bitiren uluslararası öğrenciler, mezun oldukları tarihten itibaren ülkede kalarak 3 yıl boyunca çalışabilirler.

Kanada’da  Kampüs Hayatı ve Yaşam Maliyetleri

Masallardan fırlamış sivri, görkemli dağları ve milyonu aşkın doğal gölüyle Kanada; büyüleyici güzelliğe sahiptir. Haliyle Kanada’da eğitim almak, her öğrencinin hayallerini süsleyen düşünceler arasında yer alır. Öğrencilerin yetişmesi, sosyal ve akademik başarılar elde etmesi için en uygun ülkelerden biri olan ülkeye her yıl ortalama 500.000 uluslararası öğrenci eğitim amaçlı göç eder. Kanada’da yaşamanın avantajlarını sıralayacak olursak;

  1. Güçlü ekonomi
  2. Gelişmiş sağlık sistemi
  3. Minimum suç oranı
  4. Kaliteli eğitim sistemi
  5. Doğal yaşam koşulları
  6. Başka kültürlere hoşgörülü yaklaşım

Kanada üniversiteleri, bünyesinde bulunan yabancı öğrencileri konaklama seçeneklerinde özgür bırakır. Öğrencilerin 3 farklı konaklama seçeneği bulunur:

  • Kampüs içi yurtlar
  • Aile yanı
  • Daire tutmak

Kampüs içi yurtlar, öğrencilerin ilk yıllarında sıklıkla tercih ettiği konaklama biçimidir. Konumu ve imkanları ile eğitim ve sosyal hayatınızda size daha çok yardımcı olacak bir seçenektir. Aile ortamı sıcaklığına bağlı, ev düzeninde yaşamak isteyen ve Kanada kültürünü daha yakından tanımayı hedefleyen öğrenciler genellikle aile yanı konaklama türünü tercih ederler. Son olarak uyumlu ev arkadaşları bulup onlarla da bütçenize uygun bir daire kiralayabilirsiniz; fakat bu tercih çoğunlukla ülkede  ilk yılı olan öğrencilere tavsiye edilmez. Kanada’da ev fiyatları, eyaletlere göre değişiklik gösterir. Uluslararası öğrenciler için güzel bir haberimiz daha var. Kanada’da ülke içi ulaşım ağı muazzam şekilde gelişmiştir. Çoğu şehirde gelişmiş metro, otobüs, tren ve denize kıyısı olan yerlerde feribotla ulaşım mümkündür.  Kanada ekonomisi, gelişmiş bir ekonomiye sahip olup; oldukça zengin bir ülkedir. Ülkede yaşam maliyetleri diğer ülkelere nazaran uygunluğunu korur. Çoğu gelişmiş ülkelere kıyasla Kanada’nın kullandığı para birimi  USD, EURO ve GBP ile daha düşük oranlıdır.

Geleceğinize yatırım yapmayı hedefliyor ve Kanada’da eğitim almak istiyorsanız, alanında uzman eğitim danışmanlarımız ile irtibata geçmek için bilgi formumuzu doldurabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu