Bizi Hemen Arayın
Hemen Ara
Kanada'da Üniversite Eğitimi

Kanada’da Üniversite Okumak: Lisans Eğitimi Başvuru Şartları

Üniversite eğitiminin yaygınlaşması ve kariyer basamaklarını tırmanırken rekabetin gün geçtikçe çetin hale gelmesinden dolayı rakiplerinden birkaç adım ileriye çıkmak isteyenler için yurtdışında eğitim almak ilk akla gelen seçenek olmaktadır.

Yurtdışında eğitim almanın avantajlarından maksimum verimi almak isteyenler ise genellikle eğitim kalitesi, sosyal imkanları ve gelişmişliği tüm dünya tarafından kabul edilen ülkelerde eğitim almayı tercih etmektedir. Bu ülkelerin başında ise tabii ki tüm dünyada başta eğitim sistemi olmak üzere demokratik imkanları ve özellikle göçmenlere karşı olumlu tutumu sebebiyle Kanada gelmektedir. Bu yazımızda sizlere Kanada üniversiteleri hakkında detaylı bir derleme yaptık.

Kanada'da Üniversite Okumak
Kanada’da Üniversite Okumak

Kanada’da Üniversite Okumak

Kanada bilindiği üzere sosyo-ekonomik açıdan dünyanın en gelişmiş ülkeleri arasında yer almaktadır. Bu sebeple Kanada üniversitelerinde eğitim almak gerek kariyer yaşamınız için gerekse kişisel gelişiminiz için oldukça önemli bir adım olacaktır.

Refah seviyesinin yüksek olması ve özellikle göçmenlere karşı olumlu tutumları, sağlık hizmetleri, sivil toplum örgütleri, çalışma koşullarının dünyanın hiçbir yerinde olmayan rahatlıkta olması ve tabii ki Kanada üniversitelerinden mezun olanlara sağlanan prestijli iş imkanları sebebiyle Kanada eğitim için sıklıkla tercih edilmektedir.

Kanada üniversite eğitimi ülkemizdeki gibi 4 yıl sürmekte ve bu 4 yıl içerisinde öğrencilerine teorik eğitiminin yanı sıra alanlarına göre özel olarak gerçek projelerde yer alma fırsatları verilmektedir.

Eğer Kanada üniversitelerine kabul için yeterli koşulları sağlayamıyorsanız üzülmenize gerek yok, çünkü Kanada International Foundation Programı ile 8 aylık bir eğitim alarak hem akademik hem de kişisel temellerinizi güçlendirebilir, seçtiğiniz lisans programına kabul edilmek için genel rekabet ve konu gereksinimlerini karşılamak için ek akademik destek alabilirsiniz.

Kanada devleti, yabancı öğrencilerine haftada 20 saate kadar çalışma izni vermektedir. Bu sayede Kanada üniversitelerinde eğitiminizi sürdürürken ek gelir elde edebilir ve geçiminizi kolayca sağlayabilirsiniz.

Kanada'da Lisans Eğitimi
Kanada’da Lisans Eğitimi

Kanada Üniversitelerine Başvuru Koşulları

Kanada üniversiteleri genel olarak birbirinden farklı işleyişlere sahiptir. Dolayısıyla her okulun başvuru süreci farklılık göstermekle beraber birtakım genel şartlar vardır.

Öncelikle başvurular değerlendirilirken hem akademik hem de sosyal başarılar göz önünde bulundurulmaktadır. Yani Kanada üniversitelerinde eğitim alabilmek için yalnızca yüksek ortalamalar yeterli değildir. Bir sivil toplum kuruluşunda yer almış olmanız ya da bir spor dalında aktif olmanız gibi durumlar sizleri rakiplerinizden bir adım öne çıkaracaktır.

Kanada üniversitelerinde eğitim almak için yeterli düzeyde İngilizce dil seviyesini gösterir TOEFL ya da IELTS sınavlarından elde edilmiş skorlara ihtiyacınız vardır.

Başvurunuzda lise not ortalamanızı gösterir belgeyi eklemeniz gerekmektedir. Çoğu okul 70 not ortalamasını kabul ederken bazıları ise 80 not ortalaması talep etmektedir

Ders dışı aktivitelerinizi yani daha önce bulunduysanız bir projeyi, gönüllülük hizmetlerini, katıldığınız yarışmaları gösterir CV, kabul ihtimalinizi yükseltecektir.

Başvuran öğrenci tarafından yazılan motivasyon mektubu yani öğrencinin neden seçilen programda ve okulda eğitim almak istediğini, neler katabileceğini ve gelecekte kendini nerede gördüğünü anlattığı bir yazı çoğu okul tarafından talep edilmektedir.

Sizler de Kanada üniversiteleri ve başvuru koşulları hakkında daha detaylı bilgi için bilgi-iletişim formumuzu doldurarak eğitim danışmanlarımızdan ücretsiz şekilde randevu oluşturabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu