Bizi Hemen Arayın
Hemen Ara
Haberler

Kariyer Planlamasını Yurt Dışında Yapmak İsteyenlere: İngiltere’den Güzel Haber!

Dünyanın önde gelen en köklü üniversitelerine sahip İngiltere’de lisans ve lisans üstü eğitimini başarıyla tamamlayan öğrencilere, çıkacakları kariyer yolculuğunun ilk durağı için çok sevindirici bir haber var! İngiltere 2012 yılından beri üniversite ve lisans üstü programlardan mezun olan öğrencilere, eğitimlerinin ardından ülkede kalabilmeleri için en fazla 4 ay kadar bir süre tanıyordu. İçişleri Bakanlığı, öğrencileri kısıtladığı ve bu kısıtlamalarla dünyada lisans eğitimi için en çok tercih edilen İngiltere’ye talebin azalmasına neden olduğu için bu kararı reddetti.

Gelecek sene lisans ve lisans üstü eğitimine başlayacak öğrencileri kapsayan yeni karar ile 2012 öncesinde uygulandığı gibi öğrenciler mezun olduktan sonra iki sene İngiltere’de kalabilecekler. İki yıllık süre içerisinde iş arayışında bulunabilecek ve çalışma fırsatı için yasal hakka sahip olacaklar. Gelecek planlaması ve kariyer hedeflerini belirleyen öğrenciler için önlerindeki engelleri kaldıran bu karar, eğitim adına daha sağlıklı ve sağlam adımlar atılmasının önünü açacak. Lisans eğitimi ya da lisans üstü programlarını İngiltere’de gerçekleştirmeyi planlayanlara özel hazırladığımız içeriğimizde, İngiltere’nin aldığı yeni kararın sağladığı faydalara ve yeni doğacak fırsatlara değindik. Gelin bu güzel haberin detaylarını birlikte inceleyelim:

Lisans ve Lisans Üstü Eğitim Sonrası 2 Yıl Çalışma İzni Geliyor!

Yurt dışında eğitim almayı planlayanların en çok tercih ettiği ülke olan İngiltere, üniversite ve lisans üstü programlarından mezun olunmasının ardından iki yıl çalışma izni sunan kararı resmen kabul etti! Sadece eğitimle kalmayıp edindikleri bilgileri uygulamalı olarak iş hayatında da deneyimlemek isteyen yeni mezunlar, bu kararla artık kaygılarını azaltacak.

Eğitimlerinin ardından rahatça yeni hedefler belirleyebilecek, İngiltere’de global şirketlerde çalışma fırsatı yakalayabilecek ve kariyer gelişimlerinde önemli adımlar atabilecekler. Ayrıca başarılı bir şekilde eğitimlerini tamamlayan öğrenciler mezun olduktan sonra diledikleri iş kollarında çalışabilecekler. İş kolları konusunda bir kısıtlama getirmeyen İngiltere, mezun öğrencilerin yeteneklerini ortaya çıkarabilecekleri ve vizyoner bir bakış açısı kazanabilecekleri büyük bir fırsat sunuyor. Bu güzel haber, lisans ve lisans üstü eğitimi için yurt dışına gitme fikri taleplerini oldukça artıracaktır.

Eğitim Sonrası Kariyer Planlamasında Gelecek Kaygısı Ortadan Kalkıyor

Yurt dışında üniversite eğitimi almanın sağladığı müthiş olanaklarla birlikte öğrencilerin en büyük kaygısı; edindikleri donanımı düzgün ve doğru hedefler koyarak geliştirebilcekleri bir iş bulabilmelerinin zorluğu oluyor.

İngiltere gibi özellikle bilim, fen ve araştırma konularında oldukça geniş olanaklara sahip olan bir ülkede çalışmak için gerekli şartların zorluğu öğrencileri hedeflerinden uzaklaştırabiliyordu. Yeni kararla birlikte öğrenciler artık kendilerini geliştirebilecekleri ve potansiyellerini en üst seviyede kullanarak başarılar elde edebilecekleri iş olanağına kavuştular. Böylece öğrencilerin yurt dışı eğitimine dair çekinceleri ve kariyer planlarına dair gelecek kaygıları da giderek azalacak ve yurtdışı eğitiminin avantajları çok daha iyi anlaşılacaktır.

Yeni Yasa ile Kariyer Hayatına Yurt Dışında Adım Atma Fırsatı

İşlerin niteliği konusunda öğrencilere özgürlük tanıyan değişiklik, yaklaşık olarak 450 bin uluslararası öğrenciyi kapsayacak. İngiltere’de yaklaşık olarak 3 yıl süren lisans eğitiminin ve 1 yıl ya da 21 ay sürebilen lisans üstü programlarının ardından mezun olan öğrenciler, kendi yeteneklerini ve bilgi birikimlerini ortaya çıkarabilecekleri alanlarda iş seçiminde bulunarak yasal olarak çalışabilecekler. İş hayatına aralanan güzel bir kapı olan bu yasa değişikliği, kariyer planlamasındaki belirsizlikler nedeniyle yurt dışında eğitim almaktan çekinen öğrencilerin de gelecekleri için güzel kararlar vermesini kolaylaştıracaktır.

İngiltere’de üniversite okumayı ya da İngiltere’de yüksek lisans yapmayı düşünüyor ama hangi okulun hangi alanlar için daha doğru bir tercih olacağından emin olamıyorsanız programlarımıza ve okul seçeneklerine yakından bakabilir, ücretsiz danışmanlık hizmetimizden faydalanabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu