Bizi Hemen Arayın
Hemen Ara
Haberler

Kuzeyin Atinası – The University of Edinburgh

1583 yılında, tarihte pek çok olay oldu fakat benim için önemli olan kapılarımı açtığım o bahar sabahı! Yemyeşil doğaya gayda seslerinin karıştığı bir şehirde, Edinburgh’ta genç dehalara cesaret, ilham ve bilgi vermek için kuruldum.

Beni Nobel Ödülü, Fields Madalyası, Abel Ödülü ve Olimpiyat Madalyaları ile gururlandıran pek çok başarılı genci yetiştirdim; Charles Darwin Evrim Teorisi’ni zihninde şekillendirirken koridorlarımda telaşlı adımlar attı. Arthur Conan Doyle efsanevi karakteri, Sherlock Holmes’u yaratırken kampüsümün çimlerinde öğle tatillerini geçirdi. Kuzeyin Atinası olarak anılmamı sağlayan daha birçok öğrencim oldu.

Bugünse yapay zeka, nörobilim, mühendislik başta olmak üzere farklı alanlarda çalışarak dünyanın en iyi üniversiteleri arasında yer almamı sağlayan değerli akademisyenlerim ve azimli öğrencilerim var. Size birkaçından kısaca bahsetmek isterim.

Araştırma tutkusunu insani değerlerle birleştiren öğrencilerim, yapay zeka teknolojisini kanserli hücrelerin gelişimini gözlemlemek ve bir sonraki aşamayı ön görmek için kullandı. Bu çalışma için biyoloji ve evrim bilgisini kullanan öğrencilerim ‘‘Kanserin Tekrarlanan Evrimi’’ adını verdikleri yeni bir teknik keşfettiler ve tıp araştırmalarını bir adım ileriye taşıdılar.

Veterinerlik Fakültemde eğitim alan araştırmacı öğrencilerimse 400 terrier cinsi köpeğin DNA’sını inceleyerek köpek ırklarında solunum problemlerine neden olabilecek DNA mutasyonunu keşfettiler.

Pek çok araştırmaya ve bilimsel çalışmaya imza atan öğrencilerimin danışmanları ise dünyaca ün kazanmış akademisyenlerim oluyor. Onlardan biri Profesör Evelyn Telfer, kendisi üreme sağlığı üzerinde yaptığı çalışmalarla doğurganlığını kaybeden ve kanser tedavisi gören kadınlar için yeni tedavi yöntemleri geliştiriyor.


İlham veren başarılı akademisyenlerden söz açılmışken size Noreen Murray’ı da tanıtmak isterim. Kendisi dünyanın en saygın moleküler genetikçilerinden biri olarak tanındı ve genetik mühendisliğinin gelişmesi için temelleri oluşturdu. Bilim dünyasına değerli katkılar vermesinin yanı sıra öğrencilerimi bilimsel kariyerlerinde her zaman destekledi.

Edinburgh Üniversite’si olarak sunduğum tüm bu olanaklarla öğrencilerim; bugüne, geleceğe ve kendi sınırlarına meydan okuyor; laboratuvarlarımda deneyler yapıyor, eleştirel düşüncenin öncüleri olan eğitmenlerle cesurca sorguluyor, kütüphanemde yeni düşünce yapıları inşa ediyor. Öğrencilerim keşfetmenin heyecanını kampüsün dışında, bana adını veren bu masalsı şehirde de yaşıyor.

İskoç kültürünün izlerini taşıyan gelenekleri, tarih ve sanat kokan sokakları, büyüleyen doğası ile farklı coğrafyalardan sayısız insanı kendine çeken bu kent; eğlenmek, yeni kültürlerle tanışmak, farklı tatları deneyimlemek ve daha pek çok şey için global fırsatlar yaratıyor.

Öğrencilerimle; sokak sanatçıları ile renklenen Royal Mile’da, farklı mutfakları deneyimlerken, Prenses Caddesi’nde neşeyle vakit geçirirken ya da Arthur’s Seat’te macera dolu bir tırmanış yaparken karşılaşabilirsiniz.

Anlattıklarımdan çok daha fazlası size ilham vermek için burada bekliyor. Dünyayı değiştiren zihinlerden biri olmak için tek yapmanız gereken kendinizden emin, güçlü bir adım atmak, gerisini resmi temsilcim olan Edukas’a bırakmanız yeterli!

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu