Bizi Hemen Arayın
Hemen Ara
İngiltere'de Yüksek Lisans Eğitimi

Master of Business Administration – MBA Nedir?

Master of Business Administration – MBA nedir soruları yurt dışında akademik kariyer yapmak isteyen öğrencilerin araştırdığı konuların başında gelmektedir. Akademik seviyelerini lisansla sınırlandırmak istemeyen öğrenciler, kariyerlerinde başarılı devamlılık sağlama amacıyla, Master of Business Administration, kısacası MBA olarak adlandırılan programa yönelirler. İş hayatına atılımda önemli bir eşik olarak kabul edilen MBA, inceleme ve araştırma alanlarına yönelik çalışmalarıyla dünya çapında tercih edilen bir program olarak karşımıza çıkmakta. İngiltere yüksek lisans programları arasında revaçta olan MBA’nın Türkçe karşılığı, işletme yönetimi yüksek lisans programı olarak bilinir.

MBA Kimler İçin Uygundur?

İktisadi ve İdari Bilimler kapsamında lisans eğitimini tamamlayan öğrenciler, lisans üstü eğitim tercihlerinde MBA’yı tercih edebilirler. MBA, işletme yönetimi konularında yüksek lisans eğitimi verir.  Bunun dışında mühendislik alanlarında da lisans eğitimi almış öğrenciler MBA’yı tercih edebilirler. MBA’nın ders içeriklerinde; pazarlama, organizasyon, finans, insan kaynakları ve e-ticaret gibi konular yer alır. Öğrencilerin bu derslerden en az birinde uzman olduğunu düşünmek için bu programın başarıyla tamamlanması zorunludur. İngiltere yüksek lisans seçenekleri arasında dikkat çeken MBA; lisans eğitimlerini tamamlamış mezunların, Yöneticilik formasyonu kazanabilmeleri adına oldukça önem taşır.

MBA Programı için Kabul Şartları

MBA programı için kabul şartları uluslararası öğrencileri biraz zorlayabilir fakat eğitimin sonunda kendilerine katacakları avantajlar düşünülürse bu şartların zorluğuna takılmak saçma olacaktır. İngiltere yüksek lisans programları arasında yer alan MBA’ya kabul edilmek için; onur derecesine sahip ve minimum 3 yıl boyunca yönetim alanında tam zamanlı iş deneyimine sahip olmaları istenir. Hatta gerekirse; Yönetim Mezunu Kabul Sınavına (GMAT) girmeniz istenebilir. Bu sınav 3 buçuk saat sürer ve sizden en az  600 puan almanız istenebilir. GMAT sınavı 4 kısımdan oluşur. Bunlar; Analitik Yazma, Bütünleşik Akıl Yürütme, Nicel ve Sözel Yetenektir.

MBA’ya kabul edilebilmek için ayrıca İngilizce dilinizin yeterliliğini ispat etmiş olmanız gerekir. İngiltere’de bulunan prestijli üniversitelerde yer alan MBA programları; dil seviyenize, daha önceden aldığınız derslerin içeriklerine ve transkriptinize dikkat eder.

Yurt dışında MBA eğitimi almak isteyen öğrencilere verilen ilk tavsiyeler yabancı dil konusundaki akademik yetkinlik seviyesini elde etme, uluslararası şirketler ve işletmelere ait teorik ve pratik bilgiler edinme gibi durumlar olacaktır.

Master of Business Administration Eğitiminin Faydaları

Master of Business Administration eğitiminin faydaları konusuna gelecek olursak, programa katılan ve tamamlayan öğrencilerin; akademik ve iş bazında yaşantısı küresel ölçekte değerlendirilir. MBA diplomasına sahip olan öğrenciler, uluslararası şirketlere yapacağı iş başvurularında her zaman bir adım önde olurlar. Küresel anlamda başarılı büyük şirketler, iş başvurularında MBA diploması olanları tercih ederler. İktisadi ve idari bölümlerden veya mühendislik alanlarından mezun lisans öğrencileri, yüksek lisans tercihlerinde MBA’yı seçerler çünkü, bu diploma sayesinde işe başladıkları andan itibaren alacakları maaşlar oldukça yüksektir. İngiltere yüksek lisans programları arasında tercih yamakta zorlanan öğrenciler MBA’yı keşfettikten sonra bu program üzerinden lisans üstü eğitim almayı seçerler. Programın gerek öğrenim boyunca gerek eğitimin bitiminde sağlayacağı avantajlar ile öğrenciler hayatları boyunca refah içinde yaşamayı sürdürebilme şansına sahip olurlar.

Hayalinizde İngiltere yüksek lisans programlarına katılmak ve MBA alanında eğitim almak varsa, daha detaylı bilgi almak adına iletişim formumuzu doldurarak en kısa süre içinde size geri dönüş yapmamızı sağlayabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu