Bizi Hemen Arayın
Hemen Ara
İngiltere'de Eğitim

Neden İngiltere’de Hukuk Eğitimi Almalıyım?

Hukuk tüm dünyada geçerliliği olan ve oldukça fazla iş imkanı olan bir bölüm olarak görülmektedir. Yurtdışında hukuk eğitimi ise son yıllarda ülkemizde oldukça popülerdir. İngiltere’de hukuk eğitimi almak, İngiltere’nin sahip olduğu kökeni yüzyıllara dayanan eğitim kurumları, kaliteli eğitim sistemi ve tüm dünyada geçerli görülen diploması sebebiyle sıklıkla tercih edilmektedir.

Bu yazımızda İngiltere’de hukuk okumak isteyen öğrenciler için merak edilenlere değindik.

İngiltere’de Hukuk Lisans Eğitimi

İngiltere’de hukuk lisans eğitimi LLB yani Bachelor of Laws olarak adlandırılır. LLB eğitimi hukuk alanında gerekli olan temel bilgi ve becerileri kazanmanızı hedefleyen 7 ana modülden oluşan bir eğitim programıdır ve Birleşik Krallık başta olmak üzere dünyanın farklı bölgelerinde birçok farklı uluslararası hukuk bürosunda çalışma imkanı sağlar.

İngiltere’de hukuk eğitimi almak isteyen öğrenciler için İngiltere’yi avantajlı kılan en temel sebeplerden biri eğitimin 3 yıllık bir süresi olmasıdır. Bu 3 yıllık süre daha az maliyet ve daha hızlı mesleğe adım atma anlamına geldiği için tüm dünyadan öğrenciler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. 3 yıllık LLB eğitimi sonrasında mesleğe adım atan öğrenciler için iki seçenek söz konusudur. Diledikleri taktirde Solicitor yani mahkeme dışı dava dosyası hazırlayan avukatlardan olabilirler, dilerlerse de Barristor yani mahkemeye katılan dava avukatı olarak kariyerlerini ilerletebilirler.

İngiltere'de hukuk eğitimi
İngiltere’de hukuk okumak

Solicitor olarak devam etmek isteyen avukatlar çok uluslu hukuk şirketlerinde ya da büyük kurumsal firmalarda danışman olarak görev alabilirler. Solicitor avukat olabilmek içinse 3 yıllık LLB eğitimi sonrasında 1 yıllık LPC yani Legal Practice in Law programına katılarak 1 yıllık staj süresinin ardından sınava girerek Solicitor ünvanı alabilirler. Bu 1 yıllık staj süresince avukatlar belli bir ücret almakta yani bir bakıma çalışma hayatına katılmaktadırlar. Ayrıca İngiltere’de hukuk eğitimi almak dendiğinde akla gelen ilk avantajlardan olan kusursuz dil edinimi sebebiyle çoğu avukat çok uluslu şirketlerde kolaylıkla iş bulabilmektedirler. Çünkü eğitim süresince hem alan İngilizcesi hem de gündelik hayat İngilizcesi anadil seviyesine gelecektir.

Barristor olma yolunda ilerlemek isteyen adaylar ise mahkemelere katılan dava avukatları olmak için BPTC programına katılarak yine staj döneminin ardından sınava katılarak ünvanı elde ederler.
İngiltere’de hukuk eğitimi almak için ise gereken şartlar ise çoğu ülkeye göre oldukça basittir. Türkiye’den lise mezunu olan öğrenciler not ortalamaları, bir adet referans mektubu, niyet mektubu, özgeçmişleri ve dil yeterliliklerini gösterir belge ile UCAS sistemi aracılığıyla başvurularını gerçekleştirebilirler.

Siz de İngiltere’de hukuk okumak ile ilgili daha detaylı bilgi almak istiyorsanız hemen bilgi-iletişim formumuzu doldurarak alanında uzman eğitim danışmanlarımızdan ücretsiz randevu oluşturabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu