Bizi Hemen Arayın
Hemen Ara
İş

OET Sınavı

OET Nedir ve hangi ülkelerde geçerlidir?

Occupational English Test, yani diğer bir adıyla OET, 12 farklı alanda sağlık profesyonellerinin mesleki İngilizce yeterliliklerini kanıtlamak için kullanılan bir uluslararası yabancı dil sınavıdır. OET sınavı günümüzde başta İngiltere, Avusturalya, Kanada, Amerika, İrlanda ve Singapur olmak üzere pek çok gelişmiş dünya ülkeleri tarafından tanınmaktadır ve ilgili akreditasyonlara sahiptir. OET sınavı sağlık alanında çalışmak isteyen sağlık profesyonellerinin İngilizce yeterliliğini sağladığını kanıtlar.

Türkiye’deki Sağlık Çalışanları İngiltere’de çalışabilir mi? 

Türkiye’de lisans eğitimini sağlık alanında bitirmiş olan; Dişçiler, Diyetisyenler, Tıpçılar, Hemşireler, Ergoterapistler, Optometristler, Eczacılar, Fizyoterapistler, Podiyatristler, Radyografi uzmanları, Konuşma Patolojisi uzmanları ve Veterinerler İngiltere’de belirli sınavları geçme koşulu ile NHS hastanelerinde kendi uzmanlık alanında açılan iş başvurularına değerlendirilmeleri dahilinde İngiltere’de çalışabilirler. Gerekli olan bu sınavlar IELTS veya OET dil sınavları ve PLAB 1-2 sınavlarıdır.

Çoğu NHS hastanesi doktorlar için IELTS 7.0 puan veya karşılığı olan OET Pass B seviyesinde sınav sonucu isterler. Unutulmamalıdır ki, doktorlar için bu sınav sonucu tek bir oturuşta alınmalıdır. Lakin hemşireler iki farklı sınav sonucunu kombine edebilirler. Çoğu hemşirelik pozisyonları için OET Pass B ve “Writing” bölümü C+ ile kabul etmektedir.

OET ile IELTS arasındaki fark nedir?

IELTS dört ana yetenek bölümünden oluşmaktadır. Bunlar “writing”, “listening”, “speaking” ve “reading” bölümleridir. Listening ve reading bölümleri 40-42 sorudan oluşmakta, writing bölümü ise grafik analiz ve düzyazı kısımları ile ikiye ayrılmaktadır. Speaking hariç diğer bölümler toplamda 2 saat 45 dakika sürer, speaking bölümü ise yaklaşık 15 dakika sürmektedir. Türkiye’de IELTS sınavına IDP IELTS veye British Council IELTS sağlayıcıları üzerinden ulaşabilirsiniz. IELTS sınavının konuları güncel dünya, teknoloji, coğrafya, tarih, teoloji, genel kültür ve pek daha fazlasını içermektedir. Bu yüzden yazım ve üretkenlik kısmında öğrencinin rastgele bir konuya hakimiyeti de alacağı puanı etkilemektedir.

Öte yandan, OET sınavı ise tamamen sağlık alanının konularını içermektedir. Bu yüzden sağlık profesyonelleri yabancı dil yeterliliği kanıtı sunabilmek adına daha çok OET sınavını tercih ederiler. Bunun başlıca nedeni çıkacak konulara olan hakimiyetlerinin zaten lingua-franca’dan dolayı olmasıdır. Geriye sadece İngilizce anlatım kısmı kalır. OET sınavı da tıpkı IELTS gibi dört bölümden oluşur. Bunlar 

Bunlar “writing”, “listening”, “speaking” ve “reading” bölümleridir. Fakat OET sınavında farklı olarak şöyle bir ayrıcalık vardır; “listening” ve “reading” bölümleri her sağlık profesyoneli için genel sağlık alanı sorularından oluşmaktadır, fakat; “speaking” ve “writing” bölümleri tamamen katılımcı sağlık profesyonelinin uzmanlık alanına göre gelmektedir. Bunun için sınav başvurusunu yaparken hangi uzmanlığa sahipseniz onu bildirmeniz yeterli olacaktır. Örnek vermek gerekirse, tıp doktoru için tıp alanından, hemşire için hemşirelik alanından, eczacı için ise eczacılık alanından konuşma ve yazma soru başlıkları gelecektir. Bu durum OET sınavına girecek sağlık profesyonellerinin alacağı skorları olumlu yönde çok güçlü etkilemektedir. 

OET 2022 sınav ücreti ne kadar?

OET sınav ücreti 4 bölüm 587 AUD Avusturalya Doları’dır.

OET eğitimi yüzyüze mi yoksa online mı alınmalıdır?

OET eğitimi hem online hem yüz yüze alınabilmektedir. Bu tamamen kişisel tercihe bağlıdır. Her iki opsiyonunda bazı avataj ve dezavantajları vardır. Başlıca avantaj/dezavantaj hususları; PLAB için İngiltere’de bulunma opsiyonu ve PLAB sınavını hızlıca rezerve ettirebilme avantajı, hastane mülakatlarına fiziksel olarak gidebilme, yaşam masraflarıyla alakalı maddi avantajlar, zaman avantajı gibi konulardan oluşmaktadır. EDUKAS Yurtdışı Eğitim OET uzman danışmanları sizlere durumunuza özel en yararlı opsiyonu önerecekler ve anlatacaklardır.

Daha Fazla Göster

Subitay Kaan Kaynak

İstanbul Şube Müdürü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu