Bizi Hemen Arayın
Hemen Ara
İngiltere'de Eğitimİngiltere'de Lisans EğitimiYurt Dışında Eğitim

UCAS Clearing Nedir?

İngiltere üniversitelerine başvuru için geç kaldınız, ya da başvurduğunuz üniversitelerden red aldınız. İşte tam da bu noktada UCAS Clearing devreye giriyor. Belirli sebepler nedeniyle kabul alamayan öğrenciler, veya 30 Haziran’a kadar başvurusunu yapamamış öğrenciler UCAS Clearing ile kontenjanları olan üniversitelere başvuru imkânı elde edebiliyor. Son başvuru tarihini kaçıranlar, üniversitelerden kabul alamayanlar, aldıkllarıı kabullerin şartlarını yerine getiremeyen öğrenciler için ikinci bir şans sunan bu hizmet, alternatif tercihler yapılmasını sağlamaktadır. İngiltere’de lisans eğitimine başlamak için hangi tarihe kadar başvuruda bulunulmalı, UCAS Clearing için gerekli koşullar neler, bu içeriğimizde sıraladık.

Hangi Durumlarda UCAS Clearing’e Başvurulabilir?

Clearing döneminde, İngiltere üniversitelerindeki bölümlerin açık kontenjanları okulların web sayfalarından veya UCAS hesabından kontrol edilebilir. Öğrencilerin bu sisteme başvurması için pek çok farklı neden bulunuyor. 30 Haziran tarihinden sonra başvuruda bulunmuş olmak, tercih edilen okuldan davet alamamak, gelen davetlere yanıt verme süresini kaçırmak, gelen kabullerin şartlarını yerine getirememek, bölüm tercihi konusunda karar değişikliğine gitmek gibi durumlar yaşanabilmektedir. Bu gibi durumlarda İngiltere üniversitelerinin uygun kontenjana sahip bölümlerine başvurmak için UCAS Clearing ile ikinci bir şans elde edilir. Sistemde daha önceki tercihlerinin tamamı reddedilmiş olarak görülen öğrenciler, başvuruda bulunabilecek adaylar arasına katılır. 

UCAS Clearing Koşulları Nelerdir?

UCAS web sitesi üzerinden oturum açarak, veya açık olan UCAS hesabına girerek Clearing’e başvurmak için uygunluğun teyit edilmesi, ilk adımı oluşturmaktadır. Sistem tarafından uygunluğu onaylanan öğrenciler tercih aşamasına geçebilmektedir. Ardından başvurmak istenilen okulla görüşüp, adayın uygunluğu görüşülür ve teklif aşaması başlar ve gelen teklife olumlu ya da olumsuz dönüş yapmak için yaklaşık birkaç günlük bir süre gerekmektedir. 

Aynı anda yalnızca tek bir Clearing tercihi yapılmaktadır. O sebeple öncelikle okullara clearing formu ile başvuru yapılır ve okulun adayı kabul etmesi ile birlikte UCAS formuna seçim yapmak istenilen okul ve bölüm clearing tercihi olarak girilir. Clearing döneminde kabul alabilemenin en önemli şartı da ayrıca öğrencinin akademik ve dil yeterliliğine sahip olarak, şartsız bir kabul alabilecek yeterlilikte olması gerekliliğidir.  Clearing başvurularında en önemli nokta, titiz bir araştırma yapılmasıdır. Öğrencilerin doğru tercihte bulunmaları için bölümlere dair gerekli ve yeterli bilgiyi edinmiş olmaları gerekmektedir. Clearing süreci bir bakıma oldukça önemli bir araştırma dönemidir de diyebiliriz. Bu süreçte okullara, bölümlere, eğitim sistemine dair kapsamlı bilgi edinmek için profesyonel bir destek almak; yaşanabilecek risklerin önüne geçecektir. Kısıtlı bir zaman aralığını kapsayan Clearing döneminde, tercihte bulunmak adına uygun olmayan bölümleri seçmek, öğrencilerin en sık karşılaştıkları olumsuz durumlardan biri olabiliyor.

İngiltere’de Lisans Eğitimi İçin Son Başvuru Tarihi Ne Zaman?

İngiltere’de lisans eğitimine yapılacak başvurular yalnızca UCAS adı verilen online başvuru merkezi aracılığıyla gerçekleştirilebilmektedir. Toplam 5 tercih hakkı tanıyan UCAS’a, lisans eğitimi almak için son başvuru tarihi uluaslararası öğrenciler için 30 Haziran olarak belirlenmiştir. Tercihlerini 30 Haziran’dan önce yapan öğrenciler, ilgili okuldan davet alamadığında UCAS Clearing ile farklı bir bölüme yeni başvuru hakkı elde edebilir. UCAS Clearing dönemi ise Temmuz ayında başlayıp Eylül ayına kadar devam eden bir süreci kapsar. Kritik bir dönem olan bu süreci en iyi şekilde sonlandırmak için tercih edilecek üniversiteler ile iletişimde olmak, kayıt süreçlerini takip etmek önemlidir. Ayrıca İngiltere’de lisans eğitimi konusunda uzman ve profesyonel danışmanlardan destek almak da öğrencilerin karşılaşabilecekleri riskleri azaltacak, hızlı ve olumlu sonuçlar elde edilmesini sağlayacaktır.

UCAS Clearing dönemine dair merak ettiğiniz soruları sormak, başvuru sürecinde nasıl bir destek alabileceğinize dair detayları öğrenmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Pınar Zengin

Akademik Koordinatör

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu