Bizi Hemen Arayın
Hemen Ara
Eğitim

Yabancı Dil Yeterliliği: IELTS Nedir? IELTS Sınavı

IELTS, İngilizce’nin ana iletişim dili olduğu bir ülkede eğitim almayı veya çalışmayı düşünen uluslararası adayların girmesi gereken bir İngilizce dil sınavıdır. Üniversiteye kabul için IELTS’in kabul edildiği en popüler ülkeler İngiltere, Avustralya, Yeni Zelanda, ABD ve Kanada’dır. Sınav temel olarak sınav katılımcılarının dört temel İngilizce dil becerisinde – dinleme, okuma, konuşma ve yazma – iletişim kurma becerilerini ölçer. IELTS sınavı ortaklaşa olup IDP Education Australia, British Council ve Cambridge English Language Assessment tarafından yürütülür. 2018 yılında 3,5 milyonluk rekora ulaşan IELTS sınavları, sayısı ile uluslararası yüksek öğrenim alanında lider konuma gelmiştir. İngiltere ve Avustralya’daki üniversitelerin %100’ünde kabul edilmektedir. İngiltere dil eğitimi de IELTS odaklı verilmektedir. Ayrıca ABD’de 3.400’den fazla kurumda ve İngilizce konuşulan ülkelerdeki binlerce kurumda kabul edilmektedir.

IELTS Sınavına Neden Girilmelidir?

IELTS sınavı Avustralya, İngiltere, Yeni Zelanda, ABD ve Kanada gibi İngilizce konuşulan ülkelerde pek çok amaç için gerekli kılınmaktadır. Bu ülkelere göçmenlik ya da akademik bir amaç ile gitmek istiyorsanız yeterli IELTS puanına sahip olmanız gerekir. Birleşik Krallık dışında ve içinde başvurulan vize başvuru sahipleri için Birleşik Krallık Vizeleri ve Göçmenlik (UKVI) tarafından onaylanan tek İngilizce dil testidir.

IELTS puanlarının neden gerekli olduğu konusunda birçok öğrencinin kafası karışmaktadır. Yabancı üniversitelerin ve vize veren makamların, ülkede kalırken iletişim sorunları yaşamayacağınızdan emin olması gerekmektedir. Vize başvurusunda bulunurken İngilizceyi iyi anladığınızı ve güçlü bir şekilde hakim olduğunuzu göstermeniz gerekir ve bu nedenle genel IELTS puanlarınız çok önemlidir. Öğrencilerin bir diğer yaygın şüphesi de IELTS’in zorunlu bir sınav olup olmadığıdır. IELTS tüm üniversite kayıtlarında zorunlu değildir. Birçok üniversite, kabul için IELTS puanları talep dahi etmeyebilir. Ancak IELTS sınavına girmezseniz, öğrenci vizesi alma şansınızın düşebileceğini de unutmamalısınız. Çünkü vize görevlileri IELTS puanları olmadan İngilizce yeterliliğiniz konusunda ikna olmayabilirler. Bu nedenle, IELTS sınavına girmek daha güvenlidir. Üstelik İngiltere dil okulları IELTS sınavına girmeden önce kapsamlı bir eğitim de vermektedir. İngiltere dil okullarında ihtiyacınız olan kurs programını seçerek bu süreci keyifli hale getirebilirsiniz.

IELTS Sınav Türleri Nelerdir?

İki tür IELTS sınavı vardır: IELTS Academic ve IELTS General Training. Dinleme ve konuşma bölümleri her iki sınav için de aynıdır. Ancak yazma ve okuma bölümlerinin konusu, girdiğiniz sınav türüne bağlı olarak farklılık gösterir. IELTS sınavlarının okuma, yazma ve dinleme bölümleri aynı gün ara verilmeden tamamlanır. Bununla birlikte konuşma bölümü ise sınav tarihinden bir hafta önce veya sonra tamamlanabilmektedir.

İngiltere dil eğitimi pek çok ülkeye göre daha başarılıdır. Eğer IELTS gibi bir dil sınavına girmeyi hedefliyorsanız İngiltere dil okullarından sizin için uygun olan programı tercih edebilir, süreci keyifli hale getirebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu