Bizi Hemen Arayın
Hemen Ara
Eğitim

Yabancı Dil Yeterliliği: TOEFL Nedir? TOEFL Sınavı

Yurtdışında eğitim almak her öğrencinin hayalidir. Ancak bunu elde edebilmek için pek çok yeterliliğe sahip olunması gerekir. Bunlardan biri de eğitim için gerekli olan İngilizce seviyesidir. Yurtdışındaki okullar uluslararası öğrencilerini kabul etmeden önce dil seviyelerini ölçmek için öğrencileri bazı testlere tabii tutarlar. Bunlardan biri de TOEFL’dır. TOEFL, Amerika, Kanada, İngiltere ve yurtdışındaki pek çok okulda kabul edilen en popüler İngilizce yeterlilik sınavlarından biridir. TOEFL, uluslararası öğrencilerin kolej ve üniversite çevrelerinde konuşulduğu, yazıldığı ve duyulduğu şekliyle İngilizceyi kullanmalarını ve anlamalarını test eder. ETS (Educational Testing Services), TOEFL sınavının yürütme organıdır. ETS, TOEFL sınav sorularını belirlemekten ve sınav kitapçıklarını göndermekten sorumludur.

Yurtdışında eğitim almak isteyen öğrenciler, yıl boyunca mevcut olan birden fazla TOEFL sınav tarihinden birini ve büyük şehirlerde bulunan çeşitli sınav merkezlerinden birini seçebilir veya TOEFL iBT Special Home Edition sınavı ile evde uzaktan sınav yapabilir. TOEFL büyük çalışmalar gerektiren zorlu bir süreç gerektirir. Bu aşamada İngiltere dil okulları devreye girebilir ve bu süreci daha keyifli hale getirerek sınavı başarı ile geçmenize yardımcı olabilir.

TOEFL Sınavı Neden Önemlidir?

TOEFL çoğunlukla yurtdışında yüksek öğrenim görmeyi planlayan öğrenciler tarafından yapılmaktadır. TOEFL’a başvurmak, öğrencilerin çeşitli burslara hak kazanmalarına olanak tanıyacak ve ayrıca yurtdışında iş arayan öğrencilere ve adaylara vize başvuru süreçlerinde yardımcı olacaktır. Avustralya, Kanada, Yeni Zelanda, İngiltere, Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa ve Asya’daki üniversiteler de dahil olmak üzere dünya çapında 11.000’den fazla üniversite ve kurumda kabul edilen TOEFL, yurtdışında okumak isteyen öğrenciler için en çok tercih edilen İngilizce dil sınavlarından biridir. İngiltere dil eğitimi açısından oldukça gelişmiş bir ülkedir ve TOEFL sınavına hazırlık konusunda büyük başarılara sahiptir. İngilizceyi ana yurdunda öğrenmek için İngiltere dil okullarına gidebilirsiniz.

TOEFL Sınav Türleri Nelerdir?

TOEFL Sınavı adaylar için iki yöntem sunmaktadır. Bunlar TOEFL iBT (İnternet Tabanlı Sınav) ve TOEFL (Kağıt üzerinden Sınav) olarak adlandırılır. TOEFL iBT, daha çok tercih edilen bir türdür ve dünya çapında verilen TOEFL sınavlarının % 98’inden fazlasını temsil eder. Günümüzde yaşanan pandemi sebebi ile TOEFL iBT büyük avantaj sağlamaktadır.

TOEFL Sınavına Nasıl Kayıt Olunur?

TOEFL sınavına 7 gün 24 saat istediğiniz zaman kayıt olabilirsiniz. Adayların başvuru sürecini kolaylaştırmak adına pek çok başvuru kanalı bulunmaktadır. Adaylar TOEFL sınavına online bir şekilde, telefonla, posta yoluyla veya şahsen (yetkili bir temsilci aracılığıyla) kayıt olabilir.

Siz de TOEFL sınavında başarılı olmak istiyorsanız İngiltere dil okullarından birini tercih edebilir, sınav sürecinizi keyifli hale getirebilirsiniz. Tüm sorularınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu