Bizi Hemen Arayın
Hemen Ara
İngiltere Yaz Okulları

Yaz Okulu Seçimi: İngiltere mi? Amerika mı?

Yurt dışı eğitim seçeneklerinde son yıllarda iyice yükselişe geçen yaz okulu programları öğrenciler için büyük merak konusu. Yaz okulu seçiminde kararsız kalınan iki ülke ise İngiltere ve Amerika oluyor. Prestijli ve başarılı okulları bünyesinde barındıran İngiltere ve Amerika, uluslararası öğrencilere çeşitli alanlarda eğitimler sunuyor. Özellikle İngiltere yaz okulu programlarında oldukça revaçta. 8-17 yaş aralığındaki tüm öğrenciler için uygunluk taşıyan yaz okulları Haziran-Eylül aylarında gerçekleşiyor ve yabancı öğrencilere birçok alanda deneyimler kazandırarak onlara hem akademik alanda hem de sosyal aktiviteler konusunda başarı kazandırıyor. Yaz okulu programları birden fazla hizmet ve detayı içinde barındıran paket programlardan oluşuyor. Aslında her yaz okulunun kendi bünyesinde yer alan farklı eğitim seçenekleri, koşulları ve özellikleri var. İngiltere ve Amerika’nın bu eğitimlerde başarılı olmasının nedenlerini sizler için aşağıda listeledik.

İngiltere’de Yaz Okulu

Çocuğunuz kısa bir sürede hem İngilizcesini geliştirsin hem de kültürel aktivitelere katılarak sosyal bireyler olarak yetişsin istiyorsanız İngiltere yaz okulu programlarını seçmesini öneriyoruz. Yaz okullarında genel olarak sabah saatlerinde İngilizce eğitim verilir ve bu dersler öğle saatlerinde son bulur. Günün geri kalan kısmında ise her gün için minimum iki farklı aktivite gerçekleştirilir. İngiltere’de yaz okulu dersleri öğrenci ve velinin isteğine bağlı olarak haftada 15 ile 20 saat arasında değişir. Dersler çoğunlukla yoğunlaştırılmış İngilizce eğitimlerden oluşur.  Zaten öğrenciler yaz okulu boyunca sürekli İngilizce konuşmaya maruz kalacakları için bu kısa sürelik yaz okulu programları dil yetkinliğinin gelişmesini hızlı bir şekilde sağlayacaktır.

İngiltere dünya üzerinde tarihi dokusunu korumayı başarmış nadir ülkelerdendir. Öğrenciler burada çok kültürlü bir alanda küçük yaşlardan itibaren dünyayı ve hayatı öğrenmeye, diğer kimliklere ve ırklara saygı duymayı öğrenir; aslında bir nevi yaşamı tanır. İngiltere yaz okulu eğitimlerinde yapacağınız şehir seçimleri ailenin ve öğrencinin isteğine ve bütçesine bağlı olarak değişir. Metropolde yaşamak isteyen öğrenciler için özellikle Londra’yı tavsiye ediyoruz. Ya da deniz olan bir şehirde konaklamak ve eğitim almak isterseniz Londra’ya birkaç saat uzaklıkta olan Bournemouth’u veya Londra’ya 1 saat uzaklıktaki Brighton şehrini öneririz. Bunun dışında tarihi bir şehirde eğitim almak doğayı daha yakından solumak isteyenler için prestijli Oxford Üniversitesi’nin yer aldığı Oxford şehri de süper olabilir. Dediğimiz gibi, İngiltere’de yaz okulu eğitimi almak isteyen öğrenciler için şehir seçim yelpazesi geniş.

İngiltere yaz okullarında pek çok farklı aktiviteler bulunur. Bu aktiviteler öğrencinin fiziksel ve zihinsel gelişimleri için de büyük ölçüde önem taşır. Akademik eğitim dışı etkinliklerin hemen hemen hepsi öğretici niteliğinde olup; öğrencinin sosyalleşmesini ve daha atik bireyler olarak yetişmesini hedefler. Bunun dışında aktiviteler, öğrencilerin yaş gruplarına uygun olacak şekilde programlanmıştır.

İngiltere’de yaz okulu seçiminde ebeveynlerin merak ettiği konulardan bir diğer konaklama seçenekleridir. Henüz reşit olmayan çocuğunuzun güvenliğini sağlamak istemeniz kadar doğal bir durum olamaz. İngiliz hükümeti ve halkı uzun yıllardır uluslararası öğrencilere ev sahipliği yapar, bu da yabancı öğrencilere verilen değerin bir başka göstergesidir. Yabancı öğrenciler için iki farklı konaklama seçeneği vardır: Aile yanı ve yurt. Çoğunlukla 16 yaş ve üzeri öğrenciler aile yanını tercih eder.  8-15 yaş aralığında olan öğrencilerin güvenliğinin sağlanması ve bakımlarının daha kolay olması adına yaz okullarının yurdunda barınmaları önerilir. Son olarak her iki konaklama türünde de barınma özelliği tam pansiyon şeklinde olacaktır.

İngiltere yaz okulu eğitimlerinde 8-17 yaş aralığındaki öğrencilerin ulaşım konusunda endişe duymamalarını rahatlıkla söyleyebiliriz. Ülkenin neresinde olursanız olun; İngiltere, ulaşım seçeneklerinde kimseye sıkıntı yaşatmayacak şekilde gelişmiş, insan odaklı bir ülkedir.

Amerika’da Yaz Okulu

İngiltere yaz okulu eğitimlerinde büyük başarı sağlar; fakat Yurt dışında eğitim almak isteyen öğrencilerin ağırlıklı olarak tercih ettiği lokasyonlardan biri de Amerika’dır. ABD, eğitim, sanat, teknoloji ve bilumum alanda çok gelişmiş bir ülkedir.  Amerika, öğrencilere vaat ettiği eğitim kalitesi açısından oldukça başarılır; üstelik ülkede çok sayıda 8-17 yaş aralığındaki öğrenciler için yaz okulu programları yer alır. Paket programlardan oluşan yaz okulu eğitimleri; barınma, havaalanı transferi, dil eğitimi gibi birçok unsuru bulundurur.  Amerika yaz okullarında yaş aralığı, İngiltere yaz okulu gibi değildir. Programlar: 8–12, 13–17 yaş arasında olan öğrenciler için özel olarak oluşturulmuştur.

Öğrenciler burada, yaz okulu süresince düzenli olarak sınava tabii tutulurlar ve sonuçlara göre sınıf atlayarak kademe kademe ilerlerler. Amerika yaz okullarında yer alan aktivite programları, futbol, basketbol, voleybol, dans, gezi  gibi  etkinliklerden oluşur. Amerika her ne kadar eğitimin her alanında başarılı bir ülke olsa da; İngiltere yaz okulu programları veli ve öğrenciler için çok daha uygunluk taşır. Tamamen apayrı bir kıta olan Amerika’nın uzaklı çoğu velinin gözünü korkutur ve ülke seçimlerini İngiltere’den yana kullanırlar. Özellikle 8-17 yaş aralığındaki çocuğunu uzak bir ülkeye gönderme düşüncesi ebeveynleri tedirgin edebilir.

Sizler de çocuğunuzun İngiltere yaz okulu programlarına dahil olarak hem keyifli hem prestijli bir eğitim sürecinden geçmesini istiyorsanız, bilgi-istek formumuzu doldurarak bizlerle iletişime geçebilir, ücretsiz danışmanlık hizmetimizden yararlanabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu