Bizi Hemen Arayın
Hemen Ara
Burs İmkanları

YLSY 2021 Başvuruları Başlıyor!

Türkiye Cumhuriyeti Millî Eğitim Bakanlığı, çeşitli kamu kuruluşlarında ve Yükseköğretim Kurumlarında bulunan nitelikli çalışan ihtiyacını karşılamak adına, yurtdışı lisansüstü programlarında eğitim almaları için her sene birçok öğrenci göndermektedir. Bu sene, YLSY 2021 bursu kapsamında yüksek lisans ve doktora eğitimi almak üzere resmî burslu statüde 358 öğrenci gönderilmesi planlanmıştır.

YLSY 2021 Kapsamında Adına Öğrenci Gönderilecek Kurumlar ve bu kurumların kontenjanları aşağıda yer almaktadır:

 1. Boru Hatları ile Petrol Taşıma Anonim Şirketi: 20 Kontenjan
 2. 2 Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü: 22 Kontenjan
 3. Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanlığı: 5 Kontenjan
 4. İletişim Başkanlığı: 3 Kontenjan
 5. İnsan Kaynakları Ofisi Başkanlığı: 2 Kontenjan
 6. Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü: 5 Kontenjan
 7. Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü: 5 Kontenjan
 8. Milli Savunma Üniversitesi: 50 Kontenjan
 9. Nükleer Düzenleme Kurumu: 3 Kontenjan
 10. Savunma Sanayii Başkanlığı: 8 Kontenjan
 11. Türk İş birliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı: 2 Kontenjan
 12. Türkiye Enerji, Nükleer ve Maden Araştırma Kurumu: 3 Kontenjan
 13. Türkiye Uzay Ajansı: 30 Kontenjan
 14. Yükseköğretim Kurumları: 200 Kontenjan
YLSY 2021 Bursu
YLSY 2021 Başvuruları

YLSY Bursu, Millî Eğitim Bakanlığı tarafından yürütülen bir yurtdışı lisansüstü eğitim bursluluk programıdır. Üniversiteler ile kamu kurum ve kuruluşlarının uzman çalışan ihtiyacının karşılanması amacıyla verilen YLSY bursu, her yıl yüzlerce Türkiye vatandaşının yurtdışı eğitim hayalini gerçekleştirmesini sağlayan büyük bir fırsattır.

YLSY 2021 kapsamında kılavuzlarda belirtilen eğitim seviyesi esas alınır; bir başka deyişle, sadece doktora, sadece yüksek lisans ya da yüksek lisans ve doktora eğitimi alınabilir. Adaylar sadece lisans mezunu olmalarına rağmen, yalnızca doktora kontenjanlarına, kılavuz göz önünde bulundurulduğunda, YLSY bursuna başvuru yapabilirler. Okullardan kabul alma durumu, bursiyerin sorumluluğundadır.

YLSY bursu dünyanın hemen hemen her ülkesinde eğitim alabilmeyi sağlar. YLSY 2021 kapsamında, bu ülkeler yayımlanan kılavuzda belirtilmektedir. Öğrenim görülecek okullar, YÖK’ün de kabul etmiş olduğu Times Higher Education (THE), Academic Ranking of World Universities (Şangay) ve/veya QS World University Rankings-Top Universities tarafından yapılan dünya üniversite sıralamalarının herhangi birinde, son 3 (üç) yıl içerisinde alan sıralamasında %60’lık dilim içerisinde bulunması gerekmektedir.

06 Ekim 2021 Çarşamba günü, Millî Eğitim Bakanlığı’nın resmî web sitesinde Yurt Dışı Lisansüstü Eğitim Başvuruları hakkında duyuru yapılmıştır. Bu duyuruya göre, YLSY 2021 başvuruları 21 Ekim – 1 Kasım 2021 tarihleri arasında yapılabilecektir. Kontenjan açılan bölümlerde, mühendislik (kimya, fizik, inşaat, makine, gıda, ziraat, jeoloji, endüstri, elektrik ve elektronik), hukuk, tıp, İnsan Kaynakları, Kamu Yönetimi, Mimarlık ve Psikoloji alanları ağırlık göstermektedir.

Başvuruları tamamlayabilmek için adayların geçerli ALES puanlarını kullanarak REBUS (Resmi Burslu Öğrenci Sistemi) üzerinden not ortalamalarını göz önünde bulundurarak işlemlerini gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Kontenjan sayısının en fazla üç katı kadar aday mülakat sürecine dahil olabilir. Mülakat sürecini tamamlayıp başarı ile geçen adayların, kontenjanlara yerleşmek için Bakanlık tarafından talep edilen belgeleri eksiksiz tamamlamaları gerekmektedir.

Başvuru şartları:

 • Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olmak
 • Lisans mezunu olmak (4’lük sistem üzerinden en az 2.50 ortalama, yüzlük sistem üzerinden 65 ortalama)
 • ALES’ten en az 75 puan almış olmak
 • Yükseköğrenim sırasında disiplin cezası almış olmamak
 • Erkek adaylar için askerlikle ilişiği bulunmamak, muaf olmak, erteleyebilecek durumda olmak
 • Sağlık durumunun yurtdışında eğitim görmeye ve Türkiye’de herhangi bir yerde çalışmaya elverişli olması.

Adaylar, yaptıkları tercihe göre birden fazla öğrenim grubundan sözlü sınava girememekle beraber, yalnızca ALES puanı göz önünde bulundurularak üstünlük sağladıkları lisansüstü öğrenimi grubunun mülakatlarına girebilmektedir. Sözlü mülakat tamamlandıktan sonra adayların ALES puanının %40’ı, sözlü sınav puanının %40’ı ve mezuniyet notunun %20’si alınarak, belirlenen YLSY puanının 70 ve üzeri olması durumunda, kurum tercihi yapabilmektedirler. Bunu göz önünde bulundurarak, adaylar puan üstünlükleri ve tercihleri doğrultusunda kurum kontenjanlarına yerleşebilmektedir.

YLSY bursu kapsamında okulların ödemeleri, aylık burslar, sağlık masrafları, ulaşım, yabancı dil ve diğer sınavlar ve kırtasiye giderleri gibi maddî destekler karşılanmaktadır. Bu miktarlar gidilecek ülkeye göre belirlenmektedir.

YLSY 2021
YLSY Bursu

EDUKAS Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı YLSY 2021 Sürecinde Yanınızda!

Yurtdışında eğitim almak için olağanüstü bir seçenek olan YLSY 2021 bursu kapsamında eğitim alacağınız üniversiteye gidene dek, yapacağınız başvurular ve bütün uğraştırıcı işlemler ile ilgilenmeniz gerekmektedir. Güzel haberimiz ise, bu sürecin tamamında EDUKAS yurtdışı eğitim danışmanlığı deneyimi ile yanınızda!

EDUKAS Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı olarak, YLSY 2021 kapsamında Birleşik Krallık, İrlanda ve Avustralya’da yüksek lisans ve doktora eğitimi alacak öğrencilerimize her konuda profesyonel danışmanlık hizmeti sunmaktayız.

Makalemizin başında bahsettiğimiz YLSY 2021 ilk başvurunuzdan itibaren bütün başvuru aşamaları, senet-kefalet işlemleri ve daha birçok konuda bizden destek alabilirsiniz. Resmî bursiyerliğiniz açıklandıktan sonra ise, Birleşik Krallık, İrlanda ve Avustralya’da yüksek lisans ve/veya doktora eğitimi almayı hedefleyen bursiyerler tamamen ücretsiz danışmanlık hizmetimizden faydalanabilirler.

Danışmanlık hizmetimiz; okul ve bölüm araştırması, başvuruların yapılması ve kabul alınması, sürecin takip edilmesi, gerekli belgelerin İngilizceye (yeminli) tercümelerinin yapılması, niyet mektubu ve CV hazırlanması, konaklama ayarlanması ve vize başvurularını içermektedir. Kısacası, öğrencilerimiz her konuda ücretsiz danışmanlık hizmetimizden faydalanabilmektedirler.

Tecrübelerimizi aktarmak ve bu süreçte yanınızda olmak bizim için büyük bir keyif olacaktır. Bu uzun süreçte EDUKAS deneyimi ile hareket ederek, sizlere sunulmuş YLSY bursu fırsatından en kaliteli eğitimi alarak faydalanmış olacaksınız.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu