Bizi Hemen Arayın
Hemen Ara
Genel

Yurt Dışına Çıkmadan Önce Yapılması Gerekenler

Eğitim ve kariyeriniz için bir adım atarak ideallerinize doğru yolculuğa çıkacağınız bir yurt dışı deneyimine hazırlık sürecindeyseniz bazı önemli detayları önceden planlayarak bu dönemi stressiz bir şekilde tamamlayabilirsiniz. Yepyeni bir kültürü tanıma, bambaşka bir ülkede yaşama, yabancı dilde eğitim alma gibi heyecan dolu maceranıza sorunsuz ve eksiksiz bir hazırlık süreci ile başlamak için ihtiyaç duyabileceğiniz önerileri sizler için bu içeriğimizde bir araya getirdik. Yurt dışına çıkmadan önce dikkat etmeniz gereken ve hazırlıklarınızı kolaylıkla tamamlayabilmenizi sağlayacak adımlara gelin birlikte göz atalım:

Yurt Dışı Eğitim Programları Hakkında Bilgi Edinin

İngilizce dil eğitimi, lisans ya da lisansüstü programlardan birini tercih ederek geleceğinize bir yatırım yapmayı planlıyorsanız öncelikle kariyerinizi hangi alanda şekillendirmek istediğinizi belirleyerek ilk adımı atın. Ardından yurt dışı eğitim programlarına dair gerekli bilgileri edinmek için araştırma yapın ve çıkacağınız bu yolculuğun verimlilikle geçmesi için en ideal programın hangisi olacağını tespit edin. Doğru bir seçimde bulunmak için karar sürecinde profesyonel bir yurt dışı eğitim danışmanı ile görüşerek sizin için en ideal seçeneklerin listesini yapabilirsiniz.

Hayallerinize Yaklaştıracak Doğru Okulu Seçin

Eğitim programı ve bölüm hakkında karar verdikten sonra bu alanlardaki en ideal okulların araştırmasını yaparak ikinci adımı atabilirsiniz. Başvuruda bulunmak istediğiniz eğitim programında beklentilerinizi ve mevcut durumunuzu karşılayacak şartlara sahip doğru okulu bulmak için gerekli araştırmaları yapmaya başlayın. Eğitim almak istediğiniz ülke İngiltere ise İngiltere üniversiteleri ya da dil okulları özelinde liste oluşturarak başvuru koşullarını dikkatlice inceleyin ve sizin için en uygun seçenekleri belirleyin.

İngiltere üniversiteleri
İngiltere üniversiteleri

Vize Başvuru İşlemlerini Titizlikle Gerçekleştirin

Hayallerinizi süsleyen yurt dışı eğitimini gerçeğe dönüştürecek en önemli adım, olumlu sonuçlanmış bir vize başvurusu olacaktır. Bu nedenle vize başvurusunda bulunacağınız ülkenin yurt dışı eğitimi için öğrenci vizesine başvuran kişilerden talep ettiği gerekli prosedürleri dikkatlice uygulayın. Zorunlu evrakları ve başvurunuzun olumlu sonuçlanmasına katkıda bulunacak tüm dokümanları titizlikle, eksiksiz bir şekilde bir araya getirin.

En İdeal Konaklama Seçeneklerini Araştırın

Eğitim almak istediğiniz ülke ve okula karar verirken oldukça önemli olan detaylardan; konaklama hakkında da geniş bir araştırma yapın. Bambaşka bir ülkede yaşama deneyiminin eşsiz kılınması için konaklama, büyük bir önem taşımaktadır. Eğitim sürecinizi sorunsuz ve rahat bir atmosferde geçirebilmeniz, kendinizi güvende hissedebilmeniz için yaşayacağınız ülkedeki konaklama seçeneklerinden sizin için en uygun olanı tercih etmeye özen gösterin.

Gideceğiniz Ülke Hakkında Bilgi Edinin

Yepyeni bir kültürü tanıma, yabancı bir ülkede sosyal yaşama katılma, farklı deneyimler kazanma, yurt dışı eğitiminin öğrencilere kazandırdığı en güzel artıların başında gelmektedir. Eğitim yolculuğunuza çıkmadan önce yaşayacağınız ülke hakkında araştırma yaparak kültürü, sosyal yaşamı, öğrencilere sunduğu olanakları, yaşam standartları gibi tüm detayları göz önünde bulundurun. Adapte olabilmenizi kolaylaştıracak fırsatlar sunan bir ülkede eğitim almak, öğrenim dönemi verimlilikle tamamlamanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca gideceğiniz ülkenin kuralları, uyulması gereken prosedürleri, görülmesi gereken yerleri gibi bilgileri edinmek; kendinizi daha rahat ve hazırlıklı hissetmenizi sağlayacaktır.

yurt dışı eğitimi
yurt dışı eğitimi

İngilizce Pratiği Yaparak Kendinize Güvenin

Dil eğitimi, yaz okulu, lisans ya da lisansüstü eğitim için başvuracağınız okulun gerekli gördüğü yeterlilik seviyesini elde etmek, konuşma yeteneğinizi geliştirmek, kendinize olan güveninizi pekiştirmek için İngilizce pratik yaparak başvuru öncesindeki hazırlık sürecini verimlilikle değerlendirin. Havaalanında işlemleriniz hakkında konuşmanız gerektiği anlarda kendinizden emin bir ifade ile iletişim kurmanız, eğitim maceranıza yüksek motivasyonla başlamanızı sağlayacaktır.

Harita ve Çeviri Uygulamalarını İndirin

Yurt dışı eğitimi için bulunduğunuz yabancı ülkede hem ulaşımınızı hem de iletişiminizi kolaylaştırarak en gerekli anlarda ihtiyaçlarınızı karşılayacak kurtarıcı nitelikte uygulamaları telefonunuza indirin. Ulaşım için harita, iletişim için çeviri programları ve sözlük gibi aplikasyonlar, olmazsa olmaz uygulamaların başında gelecektir.

Harita ve Çeviri Uygulamalarını İndirin

Yeni Normal Dönemde Uygulanan Havaalanı Prosedürlerini Araştırın

Vize başvurusu kadar önemli bir diğer detay, havaalanında uygulanan prosedürler hakkında önceden bilgi almaktır. Pandemi dönemi ile birlikte yeni normal düzen içerisinde değişen havaalanı uygulamalarını araştırarak uçuş planı, gerekli işlemler, hangi saatte havaalanında olmanız gerektiği gibi kritik önem taşıyan durumları öğrenerek bu aşamayı da sorun yaşamadan tamamlayabilirsiniz.

Evraklarınızı Yanınızda Bulundurun

Yolculuğunuza adım atmak için olmazsa olmaz şey; yanınızdan ayırmamanız gereken pasaportunuz. Pasaportla birlikte teslim etmek üzere elinizde bulunması gereken evrakları titizlikle kontrol ederek herhangi bir prosedüre takılma riskini ortadan kaldırabilirsiniz. Ayrıca gerekli olan döviz işlemlerini de havaalanına ulaşmadan tamamlamış olmak süreci rahat ve stressiz bir şekilde geride bırakmanız açısından faydalı olacaktır.

Yurt dışına çıkmadan önce dikkat etmeniz gereken detaylar, araştırma yapmanız gereken konular, kritik önem taşıyan adımlar hakkında daha fazla bilgi almak ve profesyonel bir yurt dışı eğitim danışmanlığı ile eksiksiz bir başvuruda bulunmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu