Bizi Hemen Arayın
Hemen Ara
İngiltere'de Yüksek Lisans Eğitimi

Yurt dışında Master: İngiltere’de Master Fiyatları 2021

Günümüz dünyasında yurtdışında yüksek lisans yapmak kariyerinizi birkaç adım öteye taşımanız için en büyük fırsatlardan biridir. İngiltere’de yüksek lisans yapmak ise ülkemizde sıklıkla tercih edilmektedir. Bunun en temel sebebi diğer Avrupa ülkelerine ya da Amerikaya kıyasla oldukça kısa bir süre olarak genellikle yüksek lisans programlarının 1 yıllık bir süreye sahip olmasıdır. Dolayısıyla Birleşik Krallık her sene dünyanın her yerinden binlerce öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır.

İngiltere’de Yüksek Lisans Maliyeti

İngiltere’de yüksek lisans tahmin edilenin aksine diğer ülkelere nazaran daha uygun fiyatlarda olacaktır. Bunun en temel sebepleri yüksek lisans süresinin 1 yıl olmasıdır. Bu yalnızca okul maliyetlerini etkileyen bir etken değildir. Süre azlığı konaklama, yaşam giderleri, ulaşım gibi birçok kalemde kâra geçmenizi sağlayacaktır.

Eğitim ücretleri genel olarak tercih ettiğiniz üniversitenin dünya sıralamasındaki yerine yani rankingine göre değişkenlik göstereceği gibi seçeceğiniz bölüme göre de farklılık gösterecektir. İngiltere’de yüksek lisans eğitimi genel olarak 11 bin GBP’den başlarken bu 30 bin GBP’ye kadar çıkabilmektedir. Konaklama seçenekleri ise oldukça fazladır. Dilerseniz üniversite yurtlarını tercih edebilir ya da ev tutabilirsiniz. Konaklama gideri ise yıllık 5000 GBP ile 9000 GBP arasında değişkenlik gösterebilmektedir.

İngitere'de master
İngiltere’de yüksek lisans yaparken burs imkanı

İngiltere’de Yüksek Lisans Yaparken Burs İmkanı

İngiltere’de yüksek lisans eğitimi yalnızca ücretli olarak değerlendirilmemelidir. Her bölüm için oldukça çok burs imkanı söz konusudur. Burs imkanı için en önemli kıstaslardan biri ise lisans not ortalamasıdır. İngiltere genel olarak akademik not ortalamasını GPA üzerinden değerlendirmektedir. GPA sistemine göre %70 ve üzeri not ortalaması İngiltere’de yüksek lisans kabulü için birinci sınıf onur derecesi olarak değerlendirilmektedir. Eğer birinci sınıf onur derecesine sahipseniz burs kazanabilme imkanınınız oldukça fazladır.

Ortalamanın dışında tüm yüksek lisans eğitim programlarına başvurularda motivasyon mektubu oldukça önemlidir. Motivasyon mektubunda genel olarak neden bu bölümde yüksek lisans yapmak istenildiği, başvuran kişiye katkılarının neler olacağı ve yine bölüme ne gibi katkılar sağlanabileceği belirtilmeli, alınacak dersler ve programa dair genel itibariyle bilgi sahibi olunduğu akıcı bir dil ile ifade edilmelidir. İyi bir motivasyon mektubu ile burs programlarına başvurularda öne çıkılması çok önemlidir.

İngiltere de okumak
İngiltere’de master yapmanın maliyeti

Burs başvurusu için olmazsa olmaz diğer bir konu eğer bir research programına başvuruluyor ise iyi yazılmış bir research proposaldır. Öğrencinin belirlediği araştırma konusunu olabildiğince detaylı bir şekilde açıklandığı, ayrıca çalışma planının da düzgün aktarıldığı bir araştırma önerisi burs programlarının sizler için fon ayırmasında istekli olmasını sağlayacaktır.

Görüldüğü üzere İngiltere’de yüksek lisans yapmak sizlere zaman kazandırırken aynı zamanda maddi açıdan da yurtdışında yüksek lisans yapmak isteyenler için fazlasıyla düşük maliyetler sunacaktır. İngiltere’de yüksek lisans fırsatı hakkında daha fazla bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu