Bristol Üniversitesi

Dünya'da İlk 100

500+ Bölüm

Liman Şehri

Burs İmkanı

Neden Bristol Üniversitesi

1876 yılında kurulan ve 1909 yılında ismini alan University of Bristol, bir Russell Group üniversitesidir. İngiltere’nin güneybatısında bulunan Bristol şehrinde yer alır. University of Bristol, Research Excellence Framework 2021 tarafından İngiltere’nin 5. Lider araştırma üniversitesi seçilmiştir ve öğretim kalitesi Teaching Excellence Framework (TEF) gümüş ödülüne sahiptir. Öğrencilere hazırlık düzeyinden doktora programlarına kadar toplamda 500’ün üzerinde seçenek sunar.

Tarihi bir liman şehri olan Bristol, sosyal ve kültürel açıdan zengindir. Çeşitli müzelere, sanat galerilerine, festivallere ve 30.000’i aşkın öğrenciye ev sahipliği yapar. Öğrencilere canlı ve dinamik bir sosyal yaşam imkanı sunarken, yeşil alanları ve bisiklet dostu olması ile birlikte arkadaş canlısı bir atmosfere sahiptir. Şehir, Londra’ya yaklaşık 3 saat uzaklıktadır ve Exeter ve Bath gibi popüler şehirlere de tren ile kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Bristol Üniversitesi Sıralamaları

University of Bristol istikrarlı olarak dünya sıralamalarında ilk 100’de, İngiltere üniversiteleri sıralamalarında ilk 10’da yer alarak başarı statüsünü korur. 1500’ü aşkın üniversitenin yer aldığı QS World University Rankings’e göre 2024 yılında 55. sırada yer alır. Birleşik Krallık’taki üniversiteler arasında ise 9. sırada yer almaktadır (Times Higher Education World University Rankings).

Bristol Üniversitesi Kampüs Bilgileri

Bristol Üniversitesi, modern laboratuarları ve tarihi kütüphaneleri dahil olmak üzere, birinci sınıf öğrenim tesislerine ev sahipliği yapmaktadır.

Üniversite, Clifton Campus ve Langford Campus olmak üzere iki kampüsten oluşur. Veterinary Science dışındaki tüm departmanların bulunduğu Clifton Campus okulun ana kampüsüdür ve üniversitenin 9 kütüphanesinden 8’ini içinde barındırır. Kampüste öğrenciler için bir sağlık merkezi, kapalı yüzme havuzu barındıran bir spor salonu ile beraber çeşitli kafeler ve çalışma alanları bulunur.

Merkezi konumda olan kampüse ulaşım şehrin ana tren istasyonu olan Bristol Temple Meads’den yürüyerek 30 dakika mesafededir. Alternatif olarak, şehir içi otobüsler ile kampüse direkt ulaşım sağlayabilirsiniz. Kampüs içerisinde çoğu binaya yürüyerek 10 dakikadan kısa sürede ulaşmanız mümkündür.

Bristol Üniversitesi Ünlü Mezunları

Bristol Üniversite’sinde öğrenim görmüş öğrenciler geçmişten bu yana Engineering, Physics, Econometrics, Literature ve benzeri alanlarda 13 farklı Nobel Ödülü’ne layık görülmüştür.

Biyolog ve wildlife belgeselleri sunucusu olan Patrick Aryee, bulunmuş en büyük yırtıcı dinazoru keşfeden paleontolog Nizar İbrahim, öncü İngiliz gazetecilerinden olan Katya Adler dünyaca tanınan University of Bristol mezunları arasındadır.

Bristol Üniversitesi

Patrick Aryee

Patrick Aryee bir bilim ve yaban hayatı TV sunucusu, yazarı ve konuşmacısıdır. Patrick, heyecan verici hikaye anlatımının ve vahşi hayvanlarla karşılaşmanın gücüyle meraklı insanlara ilham verme misyonunda.

Kişisel Web Sayfası
Bristol Üniversitesi

Nizar İbrahim

Nizar İbrahim, bölgenin çok çeşitli yaşamlarla dolu büyük bir nehir sistemi olduğu Kretase dönemindeki yaşama dair ipuçları bulmak için Kuzey Afrika çöllerini araştıran bir paleontologdur.

Biyografi Sayfası
Bristol Üniversitesi

Katya Adler

Brexit sonrası Avrupa'nın Birleşik Krallık ile ilişkileri, Ukrayna'daki savaşın etkisi ve Avrupa'nın Rusya, Çin ve ABD'ye yönelik tutumları konusunda Birleşik Krallık'ın en tanınmış, önde gelen seslerinden biridir.

Biyografi Sayfası

Bristol Üniversitesi Kabul ve Başvuru Şartları

Lisans eğitimleri 3 yıl, yüksek lisans programları 1 yıl sürmektedir. Öğrenci vizesi dahilinde öğrencilerin haftalık 20 saat çalışma izni bulunmaktadır.

Diploma

Var ise Türk Lise Diploması. Eğer varsa International Baccalaureate (IB) veya A-Level Diploması (eğer yoksa EDUKAS danışmanları ile iletişime geçebilirsiniz)

İngilizce

İngilizce Yeterlilik Belgesi (Uluslararası geçerliliği olan IELTS UKVI, TOEFL sınavlarından yeterli puana sahip olmak gerekir)

Pasaport

Pasaport

Transkript

Transkript (Transktriptler İngilizce olmalıdır, EDUKAS ekibi ücretsiz çeviri hizmeti sunmaktadır)

Cv

Cv

Niyet Mektubu & Referans Mektubu

--

Bristol Üniversitesi Dönem Başlangıç Tarihleri ve Program Süreleri

University of Bristol International Foundation Year

Program süresi 2 dönemdir ve Foundation Year başlangıçları Eylül ayında gerçekleşir. İngilizce seviyenizi ve akademik becerilerinizi geliştirmek için tasarlanmış bir üniversite hazırlık programıdır, lisans eğitimine geçiş yapmanıza yardımcı olacaktır.

International Foundation Year
2023/2024
2024/2025
Arts and Humanities
£23,300
£25,200
Science, Technology, Engineering and Mathematics
£24,300
£26,200
Social Sciences and Law
£23,300
£25,200

University of Bristol International Year One (IYO)

International Year One programları NCUK tarafından Bristol Üniversitesi ile anlaşmalı şekilde yürütülür. Programların süresi 2 dönemdir ve Eylül ayında başlar. Başvurduğunuz bölüme bağlı olarak yeterli IELTS puanına sahip ve not ortalaması yüksek olan uluslararası öğrenciler bu programa katılarak doğrudan 2. sınıfa geçiş yapabilirler.

* IYO programları sadece Business ve Engineering departmanlarındaki seçili bölümler için geçerlidir.

University of Bristol Lisans Programları

Program süresi toplamda 6 dönem, senede 2 dönemdir. Lisans programları Eylül ayında başlar.

University of Bristol Yüksek Lisans Programları

Program süresi 1 akademik senedir ve 2 dönemden oluşur. Yüksek Lisans programları Eylül ayında başlar.

University of Bristol Pre-Sessional Courses

Başvurduğunuz bölümden kabul aldıktan sonra, İngilizce seviyenize bağlı olarak 6 veya 10 haftalık Pre-Sessional kurslarına katılabilirsiniz. Bu kurslar akademik İngilizce’nizi geliştirmek için tasarlanmıştır ve Temmuz ayında başlar.

Pre-Sessional Courses
2024/2025
6-week pre-sessional courses
£3,380
10-week pre-sessional courses
£5,520

EDUKAS

"İngiltere'deki Eğitim Hayallerinizi Gerçekleştirmenize Yardımcı Oluyoruz."

01

Üniversite Araştırması

Doğru Üniversiteyi Bulmak İçin Rehberiniz. Size en uygun üniversiteyi keşfetmek ve eğitim hedeflerinizi gerçeğe dönüştürmek için buradayız

02

Belge Hazırlama Desteği

İngiltere eğitimi için gerekli olan başvuru belgelerinizi profesyonel rehberlikle hazırlayın. Size gereken adımları atmanıza yardımcı oluyoruz

03

Başvuru ve Kabul Süreci

İngiltere’de eğitim almak için gereken tüm adımları doğru bir şekilde atmanıza yardımcı oluyoruz. Başvurunuzdan kabul mektubunuza kadar sizinle adım adım ilerliyoruz

04

Konaklama Ayarlanması

İngiltere’de öğrenim görürken konaklamanızı rahatlıkla sağlamak için yanınızdayız. Size en uygun konaklama seçeneklerini organize etmek için buradayız

05

Vize Desteği

İngiltere’de eğitim almanız için gereken vize işlemlerinde size profesyonel rehberlik sunuyor ve sorunsuz bir başvuru sürecine yardımcı oluyoruz

Bristol Üniversitesi Bursları

 Think Big Awards

Eğitim Seviyesi: Lisans ve Yüksek Lisans

Son Başvuru Tarihi: 26 Şubat 2024 (Lisans için), 29 Nisan 2024 (Yüksek Lisans için)

Geleceğe yönelik dönüştürücü fikirleri, azim ve lider kimliği olan adaylara sunulan 3,000£ ve üzeri değerinde burs imkanı.

Bristol Üniversitesi Yaşam Masrafları

Bristol şehrinde yaşam maliyetleri konaklanan yer ve konuma göre değişebilmektedir. Paylaşımlı bir evin kira ücreti faturalar hariç ortalama olarak 450£ – 980£ arasındadır ve öğrenciler tarafından en çok tercih edilen konaklama türüdür. Stüdyo dairelerin fiyatı ise 850£ civarındadır. Yaşam giderleriniz de eklendiğinde aylık ortalama 1000£ civarında bütçeniz olması gerekir.

Öğrenci Yaşam ve Konaklama Masrafları

Eğer üniversitenin sunduğu konaklama seçeneklerinden yararlanmak isterseniz, aşağıdaki tablo üzerinden masraflar hakkında fikir edinebilirsiniz. Tabloda yer alan hesaplamalar ortalama tutarlardır ve yaşam tarzınıza bağlı olarak değişebilmektedirler.

2023/2024 akademik senesinin verilerine göre hesaplanmış olan ortalama yaşam ve konaklama masraflarını aşağıdaki listede bulabilirsiniz.

Harcama Türü
Haftalık Maliyet
Aylık Maliyet
Kampüste tek kişilik oda kiralama
(en suite, studio veya ortak banyolu)
115£ - 354£ aralığında değişmektedir
460£ - 1416£ aralığında değişmektedir
Kampüs dışında tek kişilik oda kiralama
139£ - 442£ aralığında değişmektedir
556£ - 1768£ aralığında değişmektedir
Cep telefonu hattı (ortalama)
3£ - 6£ aralığında değişmektedir
12£ - 30£ aralığında değişmektedir
Yemek (ortalama)
26£ - 30£ aralığında değişmektedir
110£ - 135£ aralığında değişmektedir
Çamaşırhane (ortalama)
6£ - 10£ aralığında değişmektedir
26£ - 43£ aralığında değişmektedir
Kitaplar, ders materyalleri ve
diğer maliyetler (ortalama)
3£ - 6£ aralığında değişmektedir
10£ - 24£ aralığında değişmektedir
Kişisel bakım ve tuvalet malzemeleri
4£ - 6£ aralığında değişmektedir
16£ - 26£ aralığında değişmektedir
Sosyal Aktiviteler
15£ - 45£ aralığında değişmektedir
65£ - 195£ aralığında değişmektedir
Giysi, ayakkabı ve aksesuarlar (ortalama)
8£ - 15£ aralığında değişmektedir
33£ - 48£ aralığında değişmektedir
TOPLAM
180£ - 472£ aralığında değişmektedir
780£ - 1857£ aralığında değişmektedir

Ulaşım Ücretleri

Ulaşım Ücretleri
Maliyet
Bristol Unibus, U1 ve U2 otobüsleri
Ücretsiz olarak kampüs içerisinde ulaşım sağlar
Tek seferlik otobüs bileti
£2
İki seferlik otobüs bileti
£3.80
Bir günlük otobüs bileti
£6
Bir haftalık otobüs bileti
£23.50
Bir aylık otobüs bileti
£83.80
Bir haftalık tren bileti (şehir içi)
£27

Tek Seferlik Maliyetler

Harcama Türü
Maliyet
Otobüs Bileti (Tüm akademik seneyi kapsar)
£430
TV Lisansı
£169
Yatak Takımı
38£ - 48£
Temel Mutfak Eşyaları
17£ - 50£
Dizüstü bilgisayar (ortalamalar)
400£ - 1959£
TOPLAM
1129£ - 2470£

Bristol Üniversitesi Öğrenci Vizesi

Birleşik Krallık’ta okumak için Öğrenci vizesine (Student Visa) başvurmanız gerekmektedir. Tüm başvuru süreçlerinde EDUKAS olarak yanınızdayız.

Cas Mektubu

(Üniversiteler öğrencilere CAS isimli kabul mektuplarını vize sürecinde kullanmaları için gönderirler. CAS mektubunuzu EDUKAS danışmanınız aracılığı ile okuldan talep edebilirsiniz)

Banka Hesap Dökümü

(Vize görüşmesi randevu tarihinizden önce bankanızda 28 ardışık gün boyunca okul + konaklama ücretinin vadesiz hesabınızda veya sponsorunuzun vadesiz hesabında durması gerekir. Londra için konaklama maliyeti 12007 GBP, Londra dışı için ise 9207 GBP olarak vize departmanı tarafından belirlenmiştir) Net miktarı vize aşaması geldiğinde danışmanınızdan öğrenebilirsiniz.

Pasaport

----

Nüfus Kayıt Örneği

---

Diploma & Transkript

---

Muvafakatname

---

Sponsorluk Mektubu

---

Edukas Yanınızda

Vize için gerekli belgelerin çevirisi ve formların doldurulması EDUKAS danışmanınızın desteği ile yapılacaktır.
Vizeniz için gereken farklı bir evrak olması durumunda danışmanınız sizi bilgilendirecektir.

Birleşil Krallık'ta ne kadar süre kalabilirsiniz?

Kalacağınız süre eğitim göreceğiniz programın uzunluğuna bağlıdır.

Birleşil Krallık'a ne zaman seyahat edebilirsiniz?

–       Programınız 6 ay veya daha kısa sürüyorsa 1 hafta kadar

–       Programınız 6 aydan uzun sürüyorsa 1 aya kadar

önceden Birleşik Krallık’a giriş yapabilirsiniz.

Birleşik Krallık'ta Sağlık Hizmeti Ek Ücreti

Ayrıca vize başvurunuzun bir parçası olarak ‘’Sağlık Bakım Ücreti’’ni de ödemeniz gerekecektir. Ödeyeceğiniz tutar vizenizin süresine bağlıdır.

Birleşik Krallık'ta Okurken Çalışma İzni

–       Birleşik Krallık Hükümeti, öğrenci vizesi ile eğitim alan uluslararası öğrencilere çalışma izni verir. Okurken aynı zamanda çalışma imkanına da sahip olabilirsiniz. 

–       Lisans veya lisans üstü eğitim döneminde haftada 20 saat yarı zamanlı, tatillerde ise tam zamanlı çalışma izni hakkına sahip olursunuz.

Sık Sorulan Sorular

 • Kabul şartları ve başvuru süreci nasıl işler?

  Bristol Üniversitesi’nde öğrenim görebilmek için için iyi bir not ortalaması ve IELTS belgesine ihtiyacınız vardır. Kabul şartları bölüm bazında değişkenlik gösterecektir. Bristol Üniversitesi lisans programlarına başvurular UCAS üzerinden, yüksek lisans ve doktora programlarına başvurular ise temsilcilik portalımızdan gerçekleşir. Başvurular için ekibimizle iletişime geçebilirsiniz.

 • Yurt dışından gelen öğrencilere yönelik dil eğitimi ve destek programları var mıdır?

  Bristol Üniversitesi lisans ve yüksek lisans programlarına başlamadan önce İngilizce’nizi ve akademik becerilerinizi geliştirebilmek adına Pre-Sessional kurslarına katılmanız mümkün olabilir. Eğer okuldan şartlı kabul aldıysanız ve IELTS puanınız istenen puanın altında ise, pre-sessional programları hakkında detaylı bilgi almak için lütfen Edukas danışanınıza başvurunuz.

 • Öğrencilere sağlanan sağlık hizmetleri ve danışmanlık imkanları nelerdir?

  Başvurularınızın vize aşamasına geldiğinizde öğrenim hayatınız süresince ücretsiz sağlık hizmetlerinden faydalanabilmek adına Birleşik Krallık devletine ödemeniz gereken bir sağlık sigortası ücreti vardır. Bu ücret karşılığında öğrencilik hayatınız boyunca İngiltere’nin sağlık hizmeti kuruluşu olan NHS kapsamında devlet hastenelerinden ücretsiz faydalanabilme hakkına sahip olursunuz. EDUKAS ekibi İngiltere üniversiteleri lisans ve yüksek lisans bölümleri başvurularında her adımda size destek olacaktır.

 • Üniversitenin çevre dostu ve sürdürülebilirlik projeleri nelerdir?

  Bristol Üniversitesi, Green Gown ve Sustainable Development Award başta olmak üzere çeşitli sürdürülebilirlik ödüllerine layık görülmüştür. Kampüs içerisinde yapılmakta olan tüm bina ve iyileştirme projelerini sürdürülebilirlik ilkelerini ve öğrencilerin mutlu olabileceği alanları kapsayarak

  tasarlamaktadır.

 • Mezuniyet sonrası kariyer olanakları ve iş bulma imkanları hakkında bilgi alabilir miyim?

  Bristol Üniversitesi öğrenim hayatınız boyunca ve mezun olduktan sonra okulun kariyer servislerinden faydalanmanız mümkündür. Okulun Careers Service isimli bölümü ile iletişime geçerek kariyer olanakları hakkında bilgi alabilir; CV hazırlama, staj, yarı zamanlı ve tam zamanlı iş bulma konularında destek alabilirsiniz. Birleşik Krallık üniversiteleri mezunlarına sunulan 2 senelik çalışma iznini değerlendirme aşamasında da okulun kariyer servislerinden destek almanız faydalı olacaktır.

× Whatsapp