Brunel Üniversitesi

Uk'de İlk 40

1500+ Bölüm

Araştırma Üniversitesi

Burs İmkanı

Neden Brunel Üniversitesi?

Brunel Üniversitesi, üstün akademik başarısı ve öğrencilere sağladığı geniş kariyer olanakları ile öne çıkan bir araştırma kurumudur. Üniversite, çeşitli disiplinlerdeki yüksek kalitedeki eğitimi ve araştırma faaliyetleriyle tanınmak ile beraber öğrencilere sağladığı endüstri deneyimleri ve pratik olanaklar ile birlikte öğrencilerin kariyer gelişimlerini destekler. Özellikle mühendislik, bilgisayar bilimi, işletme ve tasarım gibi alanlarda güçlü bir akademik kadroya ve donanımlı programlara sahip olan üniversite, mühendislik alanında ise özellikle mekanik, elektronik ve elektrik mühendisliği gibi alanlarda uzmanlaşmaya olanak tanır.

 

Brunel University, Londra’nın batısında yer alan Uxbridge kasabasında bulunmaktadır. Konumu dolayısı ile öğrencilere Londra’nın sunduğu kültürel ve iş olanaklarına kolaylıkla ulaşma imkanı sunarken, eş zamanlı olarak kampüs içerisinde sakin ve güvenli bir öğrenme ortamı oluşturur. Uxbridge, modern alışveriş merkezler, parklar, kafeler ve restoranlar gibi olanaklara sahip canlı bir bölgedir ve tren aracılığıyla Londra’nın merkezine yaklaşık olarak 40 dakika uzaklıkta yer almaktadır.

Brunel Üniversitesi Sıralamaları

Brunel Üniversitesi, 1500’ü aşkın üniversitenin yer aldığı QS World University Rankings 2024 sıralamalarında dünyada 343. sırada yer almaktadır. Yine QS sıralamalarında, Birleşik Krallık’taki üniversiteler arasından ilk 40’ta bulunur. 

 

Brunel Üniversitesi’nin yürüttüğü araştırmalar, 2021 yılında açıklanan son Research Excellence Framework (REF) değerlendirmelerinde %72 oranında “dünya-öncüsü” ve “uluslarası üstünlük” unvanlarına layık görülerek araştırma alanında Birleşik Krallık’taki ilk 40 üniversite arasında yer almaktadır. Üniversitenin öğretim kalitesi ise Teaching Excellence Framework (TEF) çerçevesinde gümüş ödüle sahiptir.

Brunel Üniversitesi Kampüs Bilgileri

Brunel Üniversitesi kampüsü, geniş bir alana yayılmış olup Londra’nın batısında konumlanan Uxbridge bölgesinde yer alır. Öğrencilere hem şehir hayatının avantajlarından faydalanma, hem de sakin bir öğrenme ortamında bulunma fırsatı sunar. Modern öğretim tesisleri ve endüstri öncüsü teknik donanımları açısından öğrenciler için zengin akademik kaynaklara sahip olmakla beraber çeşitli fiziksel aktiviteler için olanak sağlayan kaliteli spor tesisleri, çeşitli kafeteryalar, yeşil alanlar ve dinlenme alanları gibi olanakları da kampüsün içerisinde barındırır. Bu akademik ve sosyal imkanların yanı sıra, üniversitenin tüm yurtları da kampüsü içerisinde yer almaktadır.

Brunel Üniversitesi Ünlü Mezunları

Libertines’in solisti ve müzisyen Carl Barât, İngiltere’de 375 kez rekor kıran çim hokeyi oyuncusu Kate Richardson-Walsh, ve futbol koçu Anita Asante dünyaca ünlü mezunları arasındadır. 

Brunel Üniversitesi

Carl Barat

Carl Ashley Raphael Barât, İngiliz bir müzisyen ve aktördür ve en çok Indie Rock grubu Libertines'in Pete Doherty ile birlikte solisti olarak tanınır. Dirty Pretty Things'in solisti ve gitaristiydi ve 2010'da solo albümünü çıkardı. 2014 yılında yeni grubu The Jackals'ı kurduğunu duyurdu

Biyografi Sayfası
Brunel Üniversitesi

Kate Richardson-Walsh

Kate Louise Richardson-Walsh, OBE, Olimpiyat Altın ve Bronz Madalya kazanan İngiliz çim hokeyi oyuncusudur. Ülkesi adına 375 kez rekora imza attı ve 13 yıl boyunca İngiltere ve Büyük Britanya Kaptanlığı yaptı.

Biyografi Sayfası
Brunel Üniversitesi

Anita Asante

Anita Amma Ankyewah Asante, İngiliz futbol koçu ve Bristol City'nin ilk takım koçu olan eski bir oyuncudur. Defans veya orta saha oyuncusu olarak İngiliz milli takımında 71 kez forma giydi ve 2012 Londra Olimpiyatları Büyük Britanya kadrosuna seçildi

Biyografi Sayfası

Brunel Üniversitesi Kabul ve Başvuru Şartları

İngiltere’de lisans eğitimleri 3 yıl, yüksek lisans eğitimleri ise 1 yıl sürmektedir. Öğrenci vizesi dahilinde öğrencilerin haftalık 20 saat çalışma izni bulunmaktadır.

Diploma

Var ise Türk Lise Diploması. Eğer varsa International Baccalaureate (IB) veya A-Level Diploması (eğer yoksa EDUKAS danışmanları ile iletişime geçebilirsiniz)

İngilizce

İngilizce Yeterlilik Belgesi (Uluslararası geçerliliği olan IELTS UKVI, TOEFL sınavlarından yeterli puana sahip olmak gerekir)

Pasaport

Pasaport

Transkript

Transkript (Transktriptler İngilizce olmalıdır, EDUKAS ekibi ücretsiz çeviri hizmeti sunmaktadır)

Cv

Cv

Niyet Mektubu & Referans Mektubu

--

Brunel Üniversitesi Dönem Başlangıç Tarihleri ve Program Süreleri

Brunel University Foundation Year

Program süresi 2 dönemdir ve Foundation yılı başlangıçları Eylül ayında gerçekleşir.  İngilizce seviyenizi ve akademik becerilerinizi geliştirmek için tasarlanmış bir üniversite hazırlık programıdır, lisans eğitimine geçiş yapmanıza yardımcı olacaktır. 

Eğer lisans eğitimine direkt geçiş için kabul şartlarını sağlayamadı iseniz, Brunel Üniversitesi’nin sunduğu Foundation Year programında başarılı olduğunuz takdirde bir sonraki sene garanti olarak lisans programınızın ilk senesine başlangıç yapma fırsatına sahip olursunuz.

Brunel University Foundation Year
2024/2025
Mathematics and Computing with Integrated Foundation Year
£21,260
Economics and Mathematics with Integrated Foundation Year
£21,260
Engineering with Integrated Foundation Year
£23,615

Brunel University Lisans Programları

Program süresi toplamda 6 dönem, senede 2 dönemdir. Lisans programları Eylül ayında başlar.

Brunel University Yüksek Lisans Programları

Program süresi 1 akademik senedir ve 2 dönemden oluşur. Yüksek lisans programları, katılacağınız programa bağlı olarak Eylül veya Ocak aylarında başlar.

Brunel University Pre-Sessional English Courses

Başvurduğunuz bölümden kabul aldıktan sonra, İngilizce seviyenize bağlı olarak 4 – 28 hafta aralığında süren Pre-Sessional English kurslarına katılabilirsiniz. Bu kurslar akademik İngilizce’nizi geliştirmek için tasarlanmıştır ve başlangıç tarihleri katıldığınız programın süresine göre değişkenlik göstermektedir.

Pre-Sessional Courses
Başlangıç Tarihi
2024/2025
16 weeks
15 Mayıs 2024
£6,160
12 weeks
12 Haziran 2024
£4,860
10 weeks
26 Haziran 2024
£4,050
6 weeks
24 Temmuz 2024
£2,430
4 weeks
7 Ağustos 2024
£1,620
28 weeks (Ocak başlangıçlı programlar için)
15 Mayıs 2024
£10,780
18 weeks (Ocak başlangıçlı programlar için)
24 Haziran 2024
£6,930
11 weeks (Ocak başlangıçlı programlar için)
18 Eylül 2024
£4,675
7 weeks (Ocak başlangıçlı programlar için)
16 Ekim 2024
£2,975

EDUKAS

"İngiltere'deki Eğitim Hayallerinizi Gerçekleştirmenize Yardımcı Oluyoruz."

01

Üniversite Araştırması

Doğru Üniversiteyi Bulmak İçin Rehberiniz. Size en uygun üniversiteyi keşfetmek ve eğitim hedeflerinizi gerçeğe dönüştürmek için buradayız

02

Belge Hazırlama Desteği

İngiltere eğitimi için gerekli olan başvuru belgelerinizi profesyonel rehberlikle hazırlayın. Size gereken adımları atmanıza yardımcı oluyoruz

03

Başvuru ve Kabul Süreci

İngiltere’de eğitim almak için gereken tüm adımları doğru bir şekilde atmanıza yardımcı oluyoruz. Başvurunuzdan kabul mektubunuza kadar sizinle adım adım ilerliyoruz

04

Konaklama Ayarlanması

İngiltere’de öğrenim görürken konaklamanızı rahatlıkla sağlamak için yanınızdayız. Size en uygun konaklama seçeneklerini organize etmek için buradayız

05

Vize Desteği

İngiltere’de eğitim almanız için gereken vize işlemlerinde size profesyonel rehberlik sunuyor ve sorunsuz bir başvuru sürecine yardımcı oluyoruz

Brunel Üniversitesi Bursları

GREAT Scholarships 2024

Eğitim Seviyesi: Yüksek Lisans

Son Başvuru Tarihi: 30 Nisan 2024

MSc Accounting and Business Intelligence ve MSc Artificial Intelligence Strategy yüksek lisans programlarına başvuran ve üstün akademik başarı göstermiş bir Türk öğrenci için tasarlanmış, £10,000 + £5,000 değerinde burs imkanı.

 

The Vice-Chancellor’s Excellence Award for International Students 2024

Eğitim Seviyesi: Yüksek Lisans

Son Başvuru Tarihi: 1 Temmuz 2024

Yüksek lisans programlarına başvuran ve yüksek akademik başarı gösteren uluslararası öğrenciler için tasarlanmış £5,000 değerinde burs imkanı.

Brunel Üniversitesi Yaşam Masrafları

Londra’da yaşam maliyetleri konaklanan yer ve konuma göre değişebilmektedir. Brunel Üniversitesi’nin yer aldığı Uxbridge bölgesinde paylaşımlı bir evin kira ücreti faturalar hariç ortalama olarak 500£ – 800£ arasındadır ve öğrenciler tarafından en çok tercih edilen konaklama türüdür. Tek kişilik dairelerin fiyatı ise ortalama olarak 1,450£ civarındadır. Yaşam giderleriniz de eklendiğinde aylık ortalama 1,300£ civarında bütçeniz olması gerekmektedir.

Öğrenci Yaşam ve Konaklama Masrafları

Eğer üniversitenin sunduğu konaklama seçeneklerinden yararlanmak isterseniz, aşağıdaki tablo üzerinden masraflar hakkında fikir edinebilirsiniz. Tabloda yer alan hesaplamalar ortalama tutarlardır ve yaşam tarzınıza bağlı olarak değişebilmektedirler.

2023/2024 verilerine göre hesaplanmış ortalama yaşam ve konaklama masraflarını aşağıdaki listede bulabilirsiniz.

Harcama Türü
Aylık Maliyet (Lisans öğrencileri için)
Aylık Maliyet (Yüksek Lisans öğrencileri için)
Kampüste konaklama
£690 - £940 arasında değişmektedir
£690-£940 (tek kişilik oda) - £1,250 (çift kişilik oda)
Kampüs dışı konaklama
£460 - £560 arasında değişmektedir
£460 - £560 arasında değişmektedir
Faturalar (kampüs dışı konaklayanlar için)
£45
£45
Cep telefonu hattı
£40
£40
Market alışverişi
£160
£160
Ulaşım
£40
£40
Öğrenim ekipmanları
£15
£140
Giyim
£40
£70
Hobiler
£30
£20
Sosyal Aktiviteler
£110
£140
TOPLAM
£940 - £1,420 arasında değişmektedir
£1,160 - £1,600 arasında değişmektedir.

Brunel Üniversitesi Öğrenci Vizesi

Birleşik Krallık’ta okumak için Öğrenci vizesine (Student Visa) başvurmanız gerekmektedir. Tüm başvuru süreçlerinde EDUKAS olarak yanınızdayız.

Cas Mektubu

Üniversiteler öğrencilere CAS isimli kabul mektuplarını vize sürecinde kullanmaları için gönderirler. CAS mektubunuzu EDUKAS danışmanınız aracılığı ile okuldan talep edebilirsiniz

Banka Hesap Dökümü

Vize görüşmesi randevu tarihinizden önce bankanızda 28 ardışık gün boyunca okul + konaklama ücretinin vadesiz hesabınızda veya sponsorunuzun vadesiz hesabında durması gerekir. Londra için konaklama maliyeti 12,007 GBP, Londra dışı için ise 9,207 GBP olarak vize departmanı tarafından belirlenmiştir) Net miktarı vize aşaması geldiğinde danışmanınızdan öğrenebilirsiniz

Pasaport

----

Nüfus Kayıt Örneği

---

Diploma & Transkript

---

18 yaş altında olan öğrenciler için muvafakatname

Sponsorluk Mektubu

---

Edukas Yanınızda

Vize için gerekli belgelerin çevirisi ve formların doldurulması EDUKAS danışmanınızın desteği ile yapılacaktır.
Vizeniz için gereken farklı bir evrak olması durumunda danışmanınız sizi bilgilendirecektir.

Birleşik Krallık'ta ne kadar süre kalabilirsiniz?

Kalacağınız süre eğitim göreceğiniz programın uzunluğuna bağlıdır. 

Birleşik Krallık'a ne zaman seyahat edebilirsiniz?

– Programınız 6 ay veya daha kısa sürüyorsa 1 hafta kadar

– Programınız 6 aydan uzun sürüyorsa 1 aya kadar

önceden Birleşik Krallık’a giriş yapabilirsiniz.

Birleşik Krallık'ta Sağlık Hizmeti Ek Ücreti

Ayrıca vize başvurunuzun bir parçası olarak ‘’Sağlık Bakım Ücreti’’ni de ödemeniz gerekecektir. Ödeyeceğiniz tutar vizenizin süresine bağlıdır.

Birleşik Krallık'ta Okurken Çalışma İzni

– Birleşik Krallık Hükümeti, öğrenci vizesi ile eğitim alan uluslararası öğrencilere çalışma izni verir. Okurken aynı zamanda çalışma imkanına da sahip olabilirsiniz. 

– Lisans veya lisans üstü eğitim döneminde haftada 20 saat yarı zamanlı, tatillerde ise tam zamanlı çalışma izni hakkına sahip olursunuz.

Sık Sorulan Sorular

 • Brunel Üniversitesi'nin tarihçesi ve kuruluşu hakkında bilgi nedir?

  Brunel Üniversitesi, 1966 yılında Londra’nın batısında yer alan Uxbridge bölgesinde kurulmuştur. Üniversite, İngiliz mühendis ve mucit Isambard Kingdom Brunel’in adını taşır ve kuruluş amacı mühendislik ve teknoloji alanlarında donanımlı bir eğitim ve araştırma ortamı oluşturmaktır. 

  Brunel Üniversitesi, köklü mühendislik geçmişi ve yenilikçi yaklaşımları ile tanınmasına karşın, günümüzde pek çok farklı alanda yüksek standartlarda eğitim vermektedir. 

 • Kabul şartları ve başvuru süreci nasıl işler?

  Brunel Üniversitesi’nde öğrenim görmek istiyorsanız, temel olarak iyi bir not ortalaması ve IELTS belgesine ihtiyacınız vardır. Kabul şartları bölüm bazında değişkenlik göstermektedir. Brunel Üniversitesi lisans programlarına başvurular UCAS üzerinden, yüksek lisans ve doktora programlarına başvurular ise temsilcilik portalımızdan gerçekleşir. Başvurular için EDUKAS ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.

 • Staj imkanları ve iş deneyimi fırsatları var mıdır?

  Brunel Üniversitesi, öğrencilerine çeşitli staj ve iş deneyimi fırsatları sunarak mezuniyet sonrası kariyerlerine donanımlı bir şekilde başlamalarını destekler. Üniversite, öğrencilere endüstri işbirlikleri ve seçtikleri takdirde lisans ve yüksek lisans derecelerine entegre olan iş deneyimi programları aracılığı ile gerçek dünyada iş deneyimi kazanma fırsatı sunmaktadır. Bunların yanı sıra, öğrenciler proje bazlı çalışmalara katılarak sektörle doğrudan bağlantılı pratik deneyimler edinme imkanlarına da sahiptirler.

 • Yurt dışından gelen öğrencilere yönelik dil eğitimi ve destek programları var mıdır?

  Brunel Üniversitesi lisans ve yüksek lisans programlarına başlamadan önce İngilizce’nizi ve akademik becerilerinizi geliştirebilmek adına 4 ila 28 hafta aralığında sürmekte olan Pre-Sessional İngilizce kurslarına katılmanız mümkündür. Eğer okuldan şartlı kabul aldı iseniz ve IELTS puanınız istenen puanın altında ise, Pre-Sessional programlarına hakkında detaylı bilgi almak için EDUKAS danışanınıza başvurabilirsiniz. 

 • Üniversitenin çevre dostu ve sürdürülebilirlik projeleri nelerdir?

  Brunel Üniversitesi, Birleşik Krallık'taki birçok okul gibi çevre dostu ve sürdürülebilirlik projelerine önem vermektedir. Üniversite, kampüs içerisindeki çevresel etkiyi azaltmak ve çeşitli alanlarda sürdürülebilirlik koşullarını desteklemek adına enerji verimliliğini arttırma ve yenilenebilir enerji kullanımı, çevre dostu binaların inşası ve atık yönetimi stratejileri geliştirmektedir. Bunların yanı sıra, sürdürülebilirlik konusundaki mücadele odaklı ve disiplinler arası araştırmaları aracılığı ile, küresel kaynakların verimli kullanımı, yenilikçi teknolojiler ve iklim değişikliğinin etkilerinin azaltılmasına odaklanarak, insanlara temiz hava, gıda, enerji ve su kaynaklarına erişim imkânı sunmayı, sosyal adaleti ve eşitliği hedefler.

× Whatsapp