Bizi Hemen Arayın
Hemen Ara
İngiltere'de Doktora Eğitimi

İngiltere'de Doktora Eğitimi

İngiltere üniversitelerinde doktora eğitimi almak, akademik anlamda dünya üzerinde edinilebilecek en başarılı ve ilerletici deneyimlerden biridir. Akademik anlamda büyük başarılara imza atmış, dünya çapında nüfuzu bulunan çoğu üniversite ve yüksek enstitü İngiltere’de bulunmaktadır. İngiltere'de doktora eğitimi genellikle 3 yıl sürmektedir. Lakin özellikle teknik anlamda laboratuvar, site araştırması, klinik etkileşimli doktora programları ekstra uygulamalı eğitim gerektireceğinden (6-9 ay) İngiltere'de doktora eğitimi 4 sene sürebilmektedir. İngiltere Üniversitelerinde doktora yapan öğrenciler, o departmanda araştırmacı gözükeceğinden dolayı aynı şekilde departman dahilinde ders verebilirler ve öğretim görevlisi olarak part-time iş bulabilirler.

İngiltere Doktora Eğitimi Kabul Şartları

İngiltere'de doktora eğitimi için kabul almak lisans ve yüksek lisanstakinden biraz farklıdır. Bu konuda size öncelikle doğru ve kapsamlı bir süpervizör araştırma desteği gerekmektedir. Edukas Yurtdışı Eğitim uzman doktora eğitimi kadrosu ile her fakülte ve departman başlığı altında size bu desteği sağlamaktadır.

Tez Önerisi ve Mülakat

Doktora (Ph.D.) eğitiminde en önemli başvuru dokümanlarından birisi ise "Research Proposal" yani "Araştırma Önerisi"dir. Yazılan araştırma önerileri İngiltere eğitim sistemi araştırma metodolojisine uygun, belirli alt başlıklar üzerinden yazılmalıdır. Her fakülte alt yapısında değişiklik gösterecek olan bu format için tarafımızla iletişime geçebilir, standartlara uygun, donanımlı bir araştırma önerisi hazırlama konusunda destek alabilirsiniz. İletişime geçeceğimiz süpervizörlerden araştırma önerisi üzerine tarafınıza online platformda görüşme isteği gelecektir. Bu görüşme isteklerinin sizler için gün ve saat ayarlamasını süpervizörlerinizle görüşerek ayarlayabiliriz.

Unutulmaması gereken farklı bir husus şudur ki, doktora aşamasında kabul alabilmek için tek yol bireysel araştırma önerisinde bulunmak değildir. Çeşitli enstitüler ve üniversitelere bağlı araştırma merkezleri, her dönem sayısız araştırma grupları kurarlar ve “yayınlı proje” olarak adlandırılan “advertised project” sunarlar. Bu projelerin çalışma hedefleri belirli olduğu için ekstra olarak araştırma önerisi yazmak zorunlu değildir. Gerekli mülakatlar yapıldığında ve özenle hazırlanmış bir niyet mektubu sunulduğunda, hali hazırda araştırma konusu belirli bir araştırma grubuna da dahil olunabilir.

İngiltere'de Doktora Eğitimi Maliyeti ve Burslar

İngiltere’de doktora eğitim ücreti senelik £12.000 ile £40.000 arasında değişkenlik göstermektedir. Doktora eğitiminde parça burslar veya indirimler genellikle bulunmamaktadır. Yani anlayacağınız doktorada ya %100 burs alırsınız ya da %0. Bunun başlıca nedeni doktora programı modül içermediğinden indirim yapılabilecek bir kredi tutarı bulunmamaktadır.

İngiltere'de Lisans ve İngiltere'de Yüksek Lisans eğitimlerinin aksine doktora eğitimi ücretleri ekstra "bench-fee ya da consumables fee" olarak adlandırılan araştırma ödeneği içermektedir. Bu ücretlendirme bölümlere göre değişiklik gösterirken, £ 500'den £ 30.000'e kadar değişkenlik gösterebilir. Pek tabi bu tutar siz eğitiminize başlamadan önce belirlenir ve senelik artışı da net olarak iletilir. Bir önceki başlığımızda belirttiğimiz araştırma gruplarının yayınlı projelerinde bu masraf aranmaz çünkü genellikle dışarıdan bir ödenek bulunmuş olur. Keza araştırma ödeneği için sektörel bir bağ kurulabilirse özel şirketler, araştırma kapasitesinin gücüne bağlı olarak öğrencilere sponsor olabilirler.

Sizler için örnek bir tüm program 3 yıllık doktora eğitimi masrafları tablosu oluşturduk (Dünya sıralamasında 100-200 bandında bir üniversitenin ortalama değerler, alınmıştır). Dilerseniz bir göz atalım;

1. YIL MALİYETİ 2. YIL MALİYETİ 3. YIL MALİYETİ TOPLAM MALİYET
Uluslararası öğrenciler için öğretim ücreti £18.000 £18.540 £19.070 £55.610
Araştırma masrafları:
*CRISPR-Cas9 doku kültürü ajanları ve laboratuvar malzemeleri
*sera bölümü kiralama ve senelik bitki bakımı
£5.000 £5.000
£7.000
£2.000
£7.000
£12.000
£14.000
Uluslararası konferans seyahat tutarları £1.000 £1.000 £2.000

Yukarıdaki örnek tabloda 3 yıllık eğitim masrafları oluşabilecek her akademik ekstra dahilinde 83.610 GBP olarak öngörülmüştür. Bu tutarlar arasında araştırma masrafları bir tarım şirketinin katkısı ile 0’a indirilebilir ve aynı şekilde konferans tutarları ortalama değer verilmiştir.

İngiltere'de Araştırma Seviyesine olan Programlar (NQF7 – NQF8 Seviyesi)

İngiltere’de lisansüstü seviyede öğrenim programları ikiye ayrılmaktadır, bunlar;

  1. Araştırma tabanlı programlar (Research - PGR)
  2. Öğretim tabanlı programlar (Taught - PGT)

Yukarıda bahsi geçen program tiplerini şu şekilde inceleyebiliriz;

Araştırma tabanlı programlar;

NQF8 seviyesinde yani doktora seviyesinde bulunan programlar çok büyük oranla araştırma tabanlıdır (PhD, DPhil, vb…) öğrencimizin isteğine göre bu tür program seçimlerinde doğru yönlendirme inanılmaz önemlidir, çünkü bazı araştırma programları profesyonel temaya veya pratiğe dayalıdır. Bu tür programlarda Türkiye’ye dönüş yapıldığında denklik alma sorunu ile karşılaşılabilir. Türkiye’de akademik anlamda doktora tamamlayıcılığı PhD veya DPhil program uzantılarında mevcuttur. Lakin bazen karışımıza DClinPsy, EdD, DBA, veya DProf tarzında uzantılar çıkabilir. Bu tarz programlarda tez uzunluğu ve içeriği literatür taramasına dayanmamaktadır, daha çok uygulama veya start-up’lar üzerine dayalıdır. Bu yüzden Türkiye’ye dönüldüğünde akademi üzerinden ilerlemek için gerekli şartları sağlayamayabilirler. Fakat İngiltere’de profesyonel anlamda şansımızı denemek istiyorsak PhD veya DPhil’den çok daha prestijli programlardır.

NQF7 seviyesinde ise MPhil olarak adlandırılan program tipi bulunmaktadır. Diploma seviyesi yüksek lisans seviyesinde gözükse de bu bir mini PhD programıdır diyebiliriz. Çoğu doktora (PhD) programı İngiltere’de öncelikle “initial registration” olarak adlandırılan aşama üzerinden kabul verirler ve bu aşamada giriş seviyesi MPhil olarak gözükür. Bunun başlıca nedeni doktora çalışmasına başladığınızda ilk jüriniz olumsuz sonuçlanırsa (sadece doktora çalışması seviyenin altında kaldığında karşılaşılabilecek bir durum) okul sizlere MPhil diploması verir. Başarı ile sonuçlandığı taktirde PhD unvanına doğru ilerleyebilirsiniz.

Öğretim Tabanlı Programlar;

Bu program tipinin büyük çoğunluğunu MSc, MA, MEng, vb. programlar oluşturmaktadır. Lakin istisna olarak doktora seviyesinde bazı programlar ilk senelerinde 9 ila 15 ay süreç boyunca öğretime dayalı modüller alınmasını isteyebilirler. Bu süreç 3 yıllık phD eğitiminin üzerine ek ilave edilir. Yani 4 ila 4.5 yıl arasında eğitim sürebilir. Bu tarz programlara İngiltere’de “Doctoral Training” adı verilir.

Türkiye ve İnigiltere'de Phd Eğitimleri arasındaki farklar ve benzerlikler nelerdir?

Aşağıdaki tabloda Türkiye ve İngiltere’de standart bir PhD programının benzer ve farklı yönlerini görebilirsiniz:

Türkiye'de PHD Eğitimi İngiltere'de PHD Eğitimi
Program Uzunluğu Min. 4 yıl (44 – 48 ay) Min. 3 yıl (36-40 ay)
Program Yapısı 1 yıl öğretim 3 yıl araştırma 3 yıl araştırma
Mezun Yerleştirme Skalası %90 akademik ilerlemeye dayalı %50 akademik ilerleme %50 özel sektör R&D’ye dayalı
İş - Sosyal Hayat Balansı Daha yoğun veri toplama senesi (1-2) Veri toplama tüm PhD programına yayılmış şekilde (3 yıl)
REF (Research Excellence Frame) skalası ve puanları Üniversitelerin %4’ü REF "öncü kurum" Üniversitelerin %30’u REF "öncü kurum"
Öğrenci Toplulukları ve Rehberlik Servisleri Kısıtlı bütçe ve dar kadro Çoğu okulun en yüksek bütçe alan birimleri ve öğrenci başına danışmanlık hizmetleri
Kültürel Çeşitlilik Farklı milletlerden yaklaşık 107.948 yabancı öğrenci (Referans: AA) Farklı milletlerden yaklaşık 458.490 yabancı öğrenci (Referans: UniversitiesUK Int)
SEO