Bizi Hemen Arayın
Hemen Ara
İngiltere'de Foundation Eğitimi

İngiltere'de Foundation Eğitimi

Foundation Eğitimi Nedir ?

Foundation Eğitimi İngiltere’deki Üniversitelerin İngilizce seviyesi orta olan ve Lise not ortalaması direk birinci sene için yeterli olmayan öğrencilere yönelik oluşturdukları bir hazırlık programıdır. Öğrenciler Üniversite kampüsü içinde diğer öğrencilerle birlikte okur ve onlarla aynı yurtlarda kalırlar. Foundation senesini ülkemizdeki bir İngilizce hazırlık senesi gibi düşünmemeliyiz. Öğrenciler İngilizce derslerini gramer ağırlıklı işlemek yerine akademik yazı yazımı, makale okuma gibi yetilerini güncel konuları işleyerek geliştirirler. Öğrencilerin derslerinden maksimum verim alabilmeleri için sınıflar ortalama 10 – 15 kişilik olur. Bu da öğretmenlere her öğrenci için ayrı zaman ayırabilme şansını tanır.

Foundation eğitiminin en önemli amacı ise bu programın Türkiye eğitim sisteminden İngiltere eğitim sistemine geçişte öğrencilere çok değerli bilgi ve deneyim kazandırmasıdır. Öğrencilerin birinci seneye geçtiklerinde gerekli olacak Akademik yazıların içeriği ve referanslama yöntemleri gibi konularda öğrenciler detaylı bir altyapıya sahip olurlar. Bu programı başarıyla bitiren öğrenciler bölümlerine sorunsuz geçiş yaparlar.

Neden Foundation eğitimi almalıyım ?

İngiltere’nin eğitim sistemi ülkemizden çok daha farklıdır, notlandırmalar daha çok ödevler ve projeler aracılığı ile yapılır. Bu nedenle Foundation eğitiminde edinilen yeni akademik yetiler öğrencileri İngiltere’de alacakları Lisans eğitiminin düzenine ve içeriğine de hazırlar. Foundation programı okuyarak bu tür yetilerini geliştiren öğrencilerin İngiltere'de Lisans eğitimleri boyunca bu nedenle daha başarılı oldukları gözlemlenmiştir. Bu nedenle bu seneyi öğrencinin İngilizcesini geliştirmesine ek olarak, yeni bir ülkeye ve eğitim sistemine adaptasyonu olarak da değerlendirebiliriz. Aldıkları eğitimin sonucunda bu altyapıyı gereken düzeyde elde etmiş ve bunu notlarına da yansıtabilmiş olan öğrenciler, Foundation okudukları Üniversite’de direk Lisans eğitimine başlama hakkı elde ederler.

Bunlara ek olarak, Foundation senesi sadece uluslararası öğrenciler için olan bir program olduğu için öğrenciler bu senelerinde aynı zamanda her miletten insanlar ile arkadaşlıklar kurarak kültürlerini de geliştirebilirler. Bu sene boyunca her öğrenci ile ilgilenen birer rehber hoca olur ve kendilerinin hem akademik hem de psikolojik olarak iyi olduklarından emin olmak için kendileri ile yakın bir bağ kurarak onların gelişimini takip eder, tavsiyelerde bulunur ve destek olurlar.

Foundation Eğitim Sistemi

Foundation senesi boyunca öğrencilerin gelişimini gözlemleyebilmek amacıyla öğrencilere çeşitli ödevler verilir. Öğretmenler bu ödevler hakkında öğrencilere detaylı geri dönüş yaparlar. Özellikle sözel bazlı bölümlerde öğrencilerin yıl sonu notlarının çoğunluğunu bu ödevlerden aldıkları puanlar oluşturur. Ara dönemlerde öğrencilere quiz’ler de uygulanabilir. Sene sonunda ise her öğrenci yıl boyunca aldıkları derslerden sınavlara girerler. Ödevlerden ve sınavlardan aldıkları notların ortalaması ağırlıklarına göre hesaplanır ve öğrencilerin sene sonu puanları hesaplanır.

Foundation senesinden sonra öğrenciler aynı üniversitede, tekrar başvuru yapmadan, direk Lisans eğitimlerine başlayabilirler. Ancak bu istenilen ortalamaları getirmeleri şartı ile gerçekleşir. Bu programın amacı öğrencileri kazanmak olduğu için derslere düzenli katılan, ödevlerini teslim eden öğrencilerin neredeyse hepsinin sorunsuz bir şekilde Lisanslarına başladıklarını da hatırlatmak isteriz. Aynı zamanda belirtmek isteriz ki Foundation senesinin sonunda öğrenci eğer başka bir üniversiteye gitme kararı alırsa, danışmanı ile iletişime geçerek bunu belirtmesi halinde sene içerisinde diğer Üniversitelere de tekrardan başvuru yapma şansı olduğunu da belirtmek isteriz.

Foundation Eğitimi ne zaman başlar?

İngiltere'deki Foundation programlarında Eylül ve Ocak başlangıçları mevcuttur. Eylül programı Haziran ayında biter ve öğrenciler Eylül ayında bölümlerine başlar. Ocak ayında başlayan öğrenciler de Ağustos ayında Foundation programlarını bitirip sene kaybı yaşamadan Eylül ayında Üniversitede istedikleri bölümlerin başlayabilirler.

Foundation Programlarına Başvuru Belgeleri

Foundation programına başvurmak için gerekli belgeleri genel hatları ile aşağıdaki gibi sıralayabiliriz. Bölümlere ve üniversitelere göre değişiklik gösterebilecek belgeler oldukları için başvuru listenizi oluşturduktan sonra danışmanınız sizi bu konuda hakkında spesifik olarak bilgilendirecektir:

* EDUKAS olarak niyet mektubu yazımı, CV düzenlemesi, üniversite başvuruları, Türkçe olan belgelerin İngilizce'ye çevrilmesi konularında sizlere tamamen ÜCRETSİZ hizmet veriyor. İngiltere'de ki Üniversitelerim foundation programlarından kolayca kabul almak için hemen bizlere ulaşabilirsiniz.

Foundation Programlarına ne zaman başvurmalıyım ?

Foundation programlarının genel olarak son bir başvuru tarihi olmamak ile beraber kontenjan sebebi ile karşılaşabilinecek sorunları ortadan kaldırmak için erken başvuru tavsiye edilir. Öğrenciler istedikleri kadar Üniversite’de Foundation programına başvurabilirler, bunun için bir kısıtlama getirilmemiştir. Başvuru listeleri danışmanlarımız tarafından üniversitelerin alanlardaki başarıları ve, öğrenci ve ailenin istekleri göz önünde bulundurarak herkes için bireysel olacak şekilde özen ile hazırlanır.

Foundation Eğitimi kabul şartları nelerdir ?

İngiltere'deki Üniversitelerin Foundation programlarından kabul almak için Lise mezunu olmanız ve Lise not ortalmanızın %60 ve yukarısında olması gerekmektedir. İngiltere Üniversitelerinin ikinci olarak baktığı şart İngiizce yeterlilik seviyesidir . Öğrencilerin foundation programına başlamak için minimum B1 (IELTS 4-5 - 5.0) düzeyinde İngilizce seviyeleri bulunmalıdır.

Foundation Eğitim Programı İçeriği

Foundation programın katılan öğrenciler iki farklı bölümde ders alırlar.

  1. Akademik Alan Dersleri - Öğrenciler üniversitede okuyacakları bölüm ile ilgili olacak şekilde Akademik dersler alırlar. Bu dersler öğrencinin hem okuyacakları bölüm için altyapı oluşturmasına yardımcı olur hem de Akademik yazma becerilerini gelişir
  2. Akademik İngilizce Dersleri - Öğrenciler bu akademik program süresince haftada 10-15 saat Akademik İngilizce derslerin alırlar.

Foundation programları genel olarak bölümlerin alt yapısına bağlı olarak ana başlıklara ayrılırlar. Öğrenciler Lisans ’ta okumak istedikleri bölüme göre bu ana programlar altından kendilerine uygun olana katırlar. Örneğin: Hukuk, İşletme, Mimarlık ve Mühendislik okumayan isteyen öğrencilerin her biri farklı ana başlıkların altındaki Foundation programlarına katılırlar. Böylece her biri kendi alanlarına en verimli şekilde hazırlanırlar. Bu sene boyunca, öğrenciler Genel İngilizce derslerine ek olarak aynı zamanda Lisans Bölümleri hakkında da dersler alarak bu alanlar hakkında da bilgi edinip kendilerini geliştirme şansı elde ederken Lisans derslerinin işleyiş şekli hakkında da deneyim elde ederler.

Foundation Eğitimi sırasında Konaklama

Öğrenciler Foundation seneleri süresinde üniversitelerin yurtlarında konaklayabilirler. Çeşitli yurt opsiyonları bulunmak ile yurtlar genel olarak tek kişiliktir, tuvalet ve banyoları odaların içinde özeldir, bir katta toplam 6 – 7 oda bulunur ve öğrenciler ortak mutfak kullanırlar; bu da onlara sosyalleşme imkânı tanır. Danışmanınız ile iletişime geçmeniz halinde sizi isteklerinize uygun olacak en uygun yurt odaları hakkında bilgilendirerek başvurularınızda yardımcı olacaktır.

Foundation Eğitim Ücreti

Foundation eğitimi ücretleri okuldan okula farklılık göstermekle birlikte senelik £ 12.000 - £ 20.000 arasında değişmektedir.

SEO