Bizi Hemen Arayın
Hemen Ara
İngiltere'de Lisans Eğitimi

İngiltere'de Lisans Eğitimi

İngiltere'de Üniversite eğitimi genellikle üç yıl sürerken; tıp, diş hekimliği ve mimarlık gibi programlar daha uzun sürelidir. İskoçya'daki üniversitelerde ise lisans eğitimi dört yıl sürer. Eğitim programları her sene Eylül ayının sonu ya da Ekim ayının ilk haftası gibi başlar ve Haziran ayı gibi sona erer. İngiltere'deki ünivesiteler Eylül-Aralık, Ocak-Mart ve Nisan-Haziran olma üzere 3 dönem olarak eğitim verirler.

İngiltere Üniversite (Lisans) Başvuru Belgeleri

İngiltere Üniversitelerine başvurular UCAS aracılığı ile yapılmaktadır. UCAS başvuru sisteminde öğrenciler 5 okula kadar seçim yapma hakkına sahiptir. Öğrencilerin her üniversite için bir tane Niyet Mektubu yazacak olması sebebi ile farklı Üniversitelerde başvurulacak bölümlerin aynı ya da benzer olması gerekmektedir. UCAS Başvuruları Eylül ayında açılıp 15 Ocak tarihinde son bulmaktadır. Bu dönemden sonra yapılacak başvurular kontenjan problemine yol açabilir. EDUKAS Yurtdışı Eğitim İngiltere Üniversiteleri Resmi Temsilciliği olması sebebi ile UCAS Başvuru Merkezidir.

İngiltere Üniversitelerine başvuru yapmak için gerekli belgeleri aşağıda bulabilirsiniz. EDUKAS ekibi olarak aşağıdaki belgelerin hazırlanması, İngilizceye çevrilmesi ve UCAS başvurusunun yapılması aşamalarında uzman ekibimizden ÜCRETSİZ destek alabilirsiniz.

İngiltere Üniversite (Lisans) Kabul Şartları

İngiltere Üniversiteleri öğrenci kabul koşulları, bir üniversiteden diğerine ve hatta bölümden bölüme farklılık gösterebilir. Genel olarak bakıldığında İngiltere üniversiteleri öğrencilerin 2 alanda yeterliliğine bakarlar, Akademik başarı ve İngilizce seviyesi. İngiltere'deki Üniversitelerin çoğu Türk Lise Diplomasını üniversiteye giriş için kabul ederler. Akademik Başarı olarak, Lise Diploması not ortalaması 80% ve üzeri olan öğrenciler İngiltere'deki üniversitelere direk girme şansı elde edebilirler. Türk Lise Diploması İngiltere'deki 3 yıllık üniversite eğitiminin ilk yılına kabul için genellikle yeterli olmakla birlikte, her öğrenci bireysel olarak değerlendirilmektedir. İkinci olarak, İngiltere'de Üniversite seviyesinde eğitim görmek ve sosyal yaşamınızı en iyi şekilde sürdürebilmek için belirli bir seviyede İngilizce bilmek gereklidir. İngiltere'deki Üniversiteler öğrencilerin kabulü için genellikle IELTS Akademik sınavında 6.0 – 6.5 (upperintermediate) seviyesinde olmalarını istemektedir. İngiltere Üniversiteleri başvuru değerlendirmesi yaparken İngilizce yeterlilik ve Lise notlarının yanı sıra, öğrencilerin hocalarından almış oldukları referans mektupları ve "UCAS" formunda yazmış oldukları niyet mektuplarınıda dikkate alırlar.

ÖNEMLİ NOT : Bilinenin aksine, İngiltere Üniversiteleri'nin çoğu IB (International Baccalurate), AP (Advanced Placement), ya da SAT eğitimi almamış öğrencilere direk birinci sınıf kabulu verebilirler.

EDUKAS olarak bizi tercih eden öğrencilerimize niyet mektubu yazımı, UCAS başvurusu, referans yazımı, vize başvurusu, konaklama ayarlaması ve uçak biletine kadar her konuda destek oluyoruz. Sizde İngiltere Üniversitelerine başvuru için gerekli belgelerin düzenlenmesi ve burslar hakkında detaylı bilgi almak ve için bizlere ulaşabilirsiniz.

İngiltere Üniversitelerinin öğrencilere direk 1. sınıf kabulu vermeme durumunda, öğrencilere bir yıllık Akademik Hazırlık kursu olan Foundation Program önerilir. Bu programlar, üniversiteler bünyesinde ya da işbirliği içinde oldukları kolejler tarafından verilir. Bu programda alınan dersler, üniversitede okutulacak konulardan oluşur ve aynı zamanda öğrencinin Akademik İngilizcesinin gelişimine yardımcı olur.

İngiltere Foundation Programları hakkında daha detaylı bilgi almak için tıklayınız.

Niyet Mektubu Öğrencinin neden bu bölümü okumak istediğinin sebeplerinin anlatıldığı bir mektuptur.
Transcript Öğrencinin 9,10 ve 11. sınıflarda aldığı notların çizelgesi
Akademik Referans Öğrencinin eğitim aldığı öğretmenlerinden 1 tanesinden alınacak referans mektubu
CV Öğrencinin yaptığı staj ve katıldığı okul dışı aktivitelerin anlatıldığı kısa özgeçmiş
IELTS / TOEFL Öğrencinin İngilizce yeterlilik belgesi (Başvuru anında gönderilmesi zorunlu değildir.)
SEO