İngiltere'de yüksek lisans eğitimi genellikle bir yıl sürerken; tıp, diş hekimliği, MFA, MSW gibi programlar daha uzun sürelidir. Bu süre 21 Ay'a kadar uzayabilir. Eğitim programları her sene Eylül ayının sonu ya da Ekim ayının ilk haftası gibi başlar. Bazı üniversiteler ise çeşitli programları için Bahar dönemi başlangıcı oluştururlar, bu programlar genellikle Ocak-Şubat ayında başlar. Öğrenci kabul koşulları, bir üniversiteden diğerine ve hatta bölümden bölüme farklılık gösterebilir.

Her üniversitenin aradığı özel koşulları, üniversitelerin web sayfalarından ya da eğitim danışmanlarımızdan öğrenebilirsiniz. Türk ve İngiliz eğitim sistemi ve puanlama sistemi farklı olduğundan, Türkiye üniversiteleri diploma notları İngiltere sistemine göre farklı kriterlerde değerlendirilmektedir (Bknz: 2:1 = 2.80-3.20). Kimi zaman yabancı dilde eğitim veren bir üniversiteden iyi dereceli bir diploma, veya araştırma etkisi yüksek bir araştırma grubu okulundan mezun olmak, dünya sıralamalarında yüksek bir İngiliz Üniversitesinden kabul alma konusunda oldukça etkilidir. İngiliz yüksek öğrenim kurumlarından birinde bir yıllık pre-master tamamlayanlar, eğer lisans alt yapıları farklı ise, yüksek lisans derecesine kabul edilebilirler. Bu kurslar, üniversiteler bünyesinde ya da işbirliği içinde oldukları araştırma grupları tarafından verilir.

Alınan dersler, üniversitede okutulacak konulardan oluşur ve İngilizcenin gelişimine yardım sağlar. Üniversiteler, değerlendirme yaparken İngilizce yeterlilik ve Üniversite (transkript) notlarının yanı sıra, öğrencilerin hocalarından almış oldukları referans mektupları ve "UCAS" veya "Özgün" formda yazmış oldukları kompozisyonlar (niyet mektupları) da belirleyici rol oynamaktadır İngiltere'de üniversite seviyesinde eğitim görmek ve sosyal yaşamınızı en iyi şekilde sürdürebilmek için belirli bir seviyede İngilizce bilmek gereklidir. İngiltere'deki yüksek öğretim kurumları öğrencilerin kabulü için IELTS sınavında 6.0 - 6.5 - 7.0 seviyesinde olmalarını istemektedir.