İngiltere'de üniversite eğitimi genellikle üç yıl sürerken; tıp, diş hekimliği ve mimarlık gibi programlar daha uzun sürelidir. İskoçya'daki üniversitelerde ise lisans eğitimi dört yıl sürer. Eğitim programları her sene Eylül ayının sonu ya da Ekim ayının ilk haftası gibi başlar. Öğrenci kabul koşulları, bir üniversiteden diğerine ve hatta bölümden bölüme farklılık gösterebilir.

Her üniversitenin aradığı özel koşulları, üniversitelerin web sayfalarından ya da eğitim danışmanlarımızdan öğrenebilirsiniz. Türk ve İngiliz eğitim sistemi farklı olduğundan Türk lise diploması, İngiltere'deki 3 yıllık üniversite eğitiminin ilk yılına kabul için genellikle yeterli görülmemekle birlikte, her öğrenci bireysel olarak değerlendirilmektedir. Kimi zaman yabancı dilde eğitim veren bir liseden iyi dereceli bir diploma, üniversitenin ilk yılına başlamak için kabul edilebilmektedir. İngiliz yüksek öğrenim kurumlarından birinde bir yıllık hazırlık kursunu (foundation) tamamlayanlar lisans derecesine kabul edilebilirler. Bu kurslar, üniversiteler bünyesinde ya da işbirliği içinde oldukları kolejler tarafından verilir.

Alınan dersler, üniversitede okutulacak konulardan oluşur ve İngilizcenin gelişimine yardım sağlar. Üniversiteler, değerlendirme yaparken İngilizce yeterlilik ve Lise (transkript) notlarının yanı sıra, öğrencilerin hocalarından almış oldukları referans mektupları ve "UCAS" formunda yazmış oldukları kompozisyonlar da belirleyici rol oynamaktadır İngiltere'de üniversite seviyesinde eğitim görmek ve sosyal yaşamınızı en iyi şekilde sürdürebilmek için belirli bir seviyede İngilizce bilmek gereklidir. İngiltere'deki yüksek öğretim kurumları öğrencilerin kabulü için IELTS sınavında 6.0 – 6.5 seviyesinde olmalarını istemektedir.