Nottingham Üniversitesi

Dünya'da İlk 100

1500+ Bölüm

Yılın Spor Üniversitesi

Burs İmkanı

Neden Nottingham Üniversitesi?

University of Nottingham, köklü tarihçesi ve akademik başarısı ile dünya çapında tanınan bir kurumdur. Kökleri 1881 yılına dayanan üniversite, bir Russell Group üyesi olup İngiltere’nin önde gelen araştırma üniversitelerinden bir tanesidir. Nottingham Üniversitesi, çeşitli disiplinlerde üstün başarılar elde etmek ile beraber, özellikle mühendislik, mimarlık ve beşeri bilimler gibi alanlarda önde gelen akademik programlara sahiptir. Toplamda 48.000’in üzerinde öğrenciye ev sahipliği yapan üniversite, uluslararası yapısı ile de öne çıkmaktadır. University of Nottingham, araştırma ve öğretim alanlarındaki üstün başarısı, uluslararası araştırma ortaklıkları ve endüstriyel işbirliği ağları ile küresel alanda önemli bir etkiye sahiptir.

Nottingham Üniversitesi, İngiltere’nin merkezinde yer alan Nottingham şehrinde yer alır. Dinamik bir öğrenci şehri olarak bilinen Nottingham, tarihi dokusu ile modern olanakların bir arada bulunduğu bir atmosfere sahiptir. Öğrenciler, şehirdeki çeşitli kafeler, restoranlar, barlar ve mağazaları keşfederek sosyal yaşantılarını zenginleştirebilirler ve rahatça dolaşabilecekleri yeşil alanlara da erişebilirler. Kültürel etkinlikler, sanat galerileri ve müzeler gibi çeşitli aktivitelere de ev sahipliği yapan Nottingham, güvenli ve dost canlısı bir ortama sahiptir.

Nottingham Üniversitesi Sıralamaları

University of Nottingham, 1500’ü aşkın üniversitenin yer aldığı QS World University Rankings 2024 sıralamalarında dünyada 100. sırada, Birleşik Krallık içerisindeki üniversiteler arasında 17. Sırada yer almaktadır. The Times and The Sunday Times Good University Guide tarafından 2024 yılında “Sports University of the Year” ünvanını alarak spor faaliyetleri alanında 1. sıraya yerleşmiştir.

Nottingham Üniversitesi’nin yürüttüğü araştırmalar, 2021 yılında açıklanan son Research Excellence Framework (REF) değerlendirmelerinde %90 oranında “dünya-öncüsü” ve “uluslarası üstünlük” unvanlarına layık görülerek araştırma alanında Birleşik Krallık’taki 7. sırada konumlanmaktadır. Üniversitenin öğretim öğretim kalitesi ise Teaching Excellence Framework (TEF) çerçevesinde altın ödüle sahiptir.

Nottingham Üniversitesi Kampüs Bilgileri

Nottingham Üniversitesi, Nottingham şehrinde yer alan üç ana kampüse sahiptir. University Park, Jubilee Campus ve Sutton Bonington Campus, farklı disiplinlerde eğitim ve araştırma faaliyetlerine ev sahipliği yapmaktadır. University Park, tarihi binaları ve geniş bir alana yayılmış yeşil alanları ile dikkat çekerken, Jubilee Campus modern mimarisi ile öne çıkar. Öğrenciler, kampüsler arası ücretsiz ulaşım sağlayabilecekleri otobüslerden faydalanabilirler. Üniversitenin kampüsleri yaklaşık 15 dakika süren otobüs yolculuğu ile Nottingham şehir merkezine ve diğer önemli noktalara da kolaylıkla ulaşım imkânı sunar. 

 

Kapsamlı bir altyapıya sahip olan University of Nottingham’ın kampüslerinde bulunan kütüphaneler, geniş bir akademik koleksiyona sahip olup öğrencilere çeşitli çalışma alanları sunar. 

Bunların yanısıra, üniversite barındırdığı fitness merkezleri, spor salonları, tenis kortları ve yüzme havuzları gibi çeşitli spor tesisleri ile aktif bir yaşam tarzını teşvik ederken, kafeteryaları ve sosyal alanları ile öğrenciler için ideal bir ortam sağlar.

Nottingham Üniversitesi Ünlü Mezunları

Nottingham Üniversitesi mezunları ve akademik personeli bugüne dek ekonomi bilimi ve tıp alanlarında 2 farklı Nobel Ödülü’ne layık görülmüştür. Tüm dünya tarafından kullanılan ağrı kesici ibuprofeni keşfeden kimyacı Dr Stewart Adams OBE, eski Nobel Edebiyat Komitesi üyesi olan İsveçli akademisyen Sara Danius, ve ünlü oyuncu Theo James dünyaca tanınan University of Nottingham mezunları arasındadır.

Brunel Üniversitesi

Dr Stewart Adams OBE

Stewart Sanders Adams OBE, 1961'de ağrı kesici ibuprofeni geliştiren Boots ekibinin parçası olan İngiliz bir eczacı ve biyomühendisti. İbuprofen şu anda Dünya Sağlık Örgütü'nün Temel İlaçlar Model Listesinde yer almaktadır ve dünyanın en çok satan ilaçlarından biridir.

Biyografi Sayfası
Brunel Üniversitesi

Sara Danius

Sara Maria Danius İsveçli bir edebiyat eleştirmeni ve filozofu, edebiyat ve estetik bilimcisiydi. Danius, Södertörn Üniversitesi'nde estetik profesörü, Uppsala Üniversitesi'nde edebiyat doçenti ve Stockholm Üniversitesi'nde edebiyat bilimi profesörüydü.

Biyografi Sayfası
Brunel Üniversitesi

Theo James

Profesyonel olarak Theo James olarak bilinen Theodore Peter James Kinnaird Taptiklis, İngiliz bir aktördür. The Divergent Series film üçlemesinde Tobias Eaton rolüyle tanındı. Yeraltı Dünyası: Uyanış ve Yeraltı Dünyası: Kan Savaşları korku filmlerinde ve bilim kurgu filmi Archive'de rol aldı.

Biyografi Sayfası

Nottingham Üniversitesi Kabul ve Başvuru Şartları

İngiltere’de lisans eğitimleri 3 yıl, yüksek lisans eğitimleri ise 1 yıl sürmektedir. Öğrenci vizesi dahilinde öğrencilerin haftalık 20 saat çalışma izni bulunmaktadır.

Diploma

Var ise Türk Lise Diploması. Eğer varsa International Baccalaureate (IB) veya A-Level Diploması (eğer yoksa EDUKAS danışmanları ile iletişime geçebilirsiniz)

İngilizce

İngilizce Yeterlilik Belgesi (Uluslararası geçerliliği olan IELTS UKVI, TOEFL sınavlarından yeterli puana sahip olmak gerekir)

Pasaport

Pasaport

Transkript

Transkript (Transktriptler İngilizce olmalıdır, EDUKAS ekibi ücretsiz çeviri hizmeti sunmaktadır)

Cv

Cv

Niyet Mektubu & Referans Mektubu

--

Nottingham Üniversitesi Dönem Başlangıç Tarihleri ve Program Süreleri

University of Nottingham Foundation Programmes

University of Nottingham’ın Kaplan Pathways işbirliği ile sunduğu Foundation Programmes kurslarının süresi, İngilizce seviyenize bağlı olarak 2 ila 4 dönem arasında değişmektedir. Programların başlangıç tarihleri katılacağınız programa göre değişkenlik göstermektedir. 

İngilizce seviyenizi ve akademik becerilerinizi geliştirmek için tasarlanmış bir üniversite hazırlık programıdır, lisans eğitimine geçiş yapmanıza yardımcı olacaktır. Eğer lisans eğitimine direkt geçiş için kabul şartlarını sağlayamadı iseniz, Foundation programında başarılı olduğunuz takdirde bir sonraki sene garanti olarak lisans programınızın ilk senesine başlangıç yapma fırsatına sahip olursunuz. 

University of Nottingham Foundation Programmes
2024/2025
Business, Law and Social Sciences Foundation Certificate (2, 2.5, 3, 3.5 or 4 terms)
Katılacağınız süreye bağlı olarak £21,690 - £29,720 arasında değişmektedir
Science and Engineering Foundation Certificate (2, 2.5, 3, 3.5 or 4 terms)
Katılacağınız süreye bağlı olarak £23,880 - £31,820 arasında değişmektedir

University of Nottingham Lisans Programları

Program süresi toplamda 6 dönem, senede 2 dönemdir. Lisans programları Eylül ayında başlar.

University of Nottingham Pre-Masters

University of Nottingham ve Kaplan Pathways işbirliği ile yürütülen Pre-Masters programlarının süresi 2 ila 4 dönem arasında değişmektedir. Katılacağınız süreye bağlı olarak başlangıç tarihleri değişkenlik gösterecektir. 

Pre-Masters programları, lisans eğitimini tamamlamış ve Nottingham Üniversitesi’nde bulunan çeşitli yüksek lisans programlarından birine katılmak isteyen uluslararası öğrencilere yönelik bir hazırlık kursudur. Katılacağınız Pre-Masters programının uzunluğu İngilizce seviyenize bağlı olarak belirlenir.

University of Nottingham Pre-Masters
2024/2025
Business and Management Pre-Masters (2, 2.5, 3, 3.5 or 4 terms)
Katılacağınız süreye bağlı olarak £24,990 - £37,720 arasında değişmektedir
Law and Social Sciences Pre-Masters (2, 2.5, 3, 3.5 or 4 weeks)
Katılacağınız süreye bağlı olarak £23,850 - £33,760 arasında değişmektedir
Science and Engineering Pre-Masters (2, 2.5, 3, 3.5 or 4 weeks)
Katılacağınız süreye bağlı olarak £25,980 - £35,660 arasında değişmektedir

University of Nottingham Yüksek Lisans Programları

Program süresi 1 akademik senedir ve 2 dönemden oluşur. Yüksek lisans programları Eylül ayında başlar.

University of Nottingham Pre-Sessional English Courses

Başvurduğunuz bölümden kabul aldıktan sonra, İngilizce seviyenize bağlı olarak 6 – 32 hafta aralığında süren Pre-Sessional English kurslarına katılabilirsiniz. Bu kurslar akademik İngilizce’nizi geliştirmek için tasarlanmıştır ve başlangıç tarihleri katıldığınız programın süresine göre değişkenlik göstermektedir.

Pre-Sessional Courses
Başlangıç Tarihi
2023/2024
Pre-Sessional English - 10 weeks
20 Haziran 2024
£4,100
Pre-Sessional English - 10 weeks (Online)
4 Temmuz 2024
£4,100
Pre-Sessional English - 6 weeks
18 Temmuz 2024
£2,460
Pre-Sessional English - 6 weeks (Online)
1 Ağustos 2024
£2,460
Pre-Sessional English - 6 weeks (Education)
1 Ağustos 2024
£2,460
Pre-Sessional English - 6 weeks (Business and Management)
1 Ağustos 2024
£2,460

EDUKAS

"İngiltere'deki Eğitim Hayallerinizi Gerçekleştirmenize Yardımcı Oluyoruz."

01

Üniversite Araştırması

Doğru Üniversiteyi Bulmak İçin Rehberiniz. Size en uygun üniversiteyi keşfetmek ve eğitim hedeflerinizi gerçeğe dönüştürmek için buradayız

02

Belge Hazırlama Desteği

İngiltere eğitimi için gerekli olan başvuru belgelerinizi profesyonel rehberlikle hazırlayın. Size gereken adımları atmanıza yardımcı oluyoruz

03

Başvuru ve Kabul Süreci

İngiltere’de eğitim almak için gereken tüm adımları doğru bir şekilde atmanıza yardımcı oluyoruz. Başvurunuzdan kabul mektubunuza kadar sizinle adım adım ilerliyoruz

04

Konaklama Ayarlanması

İngiltere’de öğrenim görürken konaklamanızı rahatlıkla sağlamak için yanınızdayız. Size en uygun konaklama seçeneklerini organize etmek için buradayız

05

Vize Desteği

İngiltere’de eğitim almanız için gereken vize işlemlerinde size profesyonel rehberlik sunuyor ve sorunsuz bir başvuru sürecine yardımcı oluyoruz

Nottingham Üniversitesi Bursları

Middle East and Turkey Undergraduate Excellence Award

Eğitim Seviyesi: Lisans

Son Başvuru Tarihi: 13 Mart 2024

Üstün akademik başarı gösteren öğrenciler için tasarlanmış, 2000£ değerinde burs imkanı.

 

Middle East and Turkey Postgraduate Excellence Award

Eğitim Seviyesi: Yüksek Lisans

Son Başvuru Tarihi: 15 Mayıs 2024

Üstün akademik başarı gösteren ve başvurduğu bölüm üzerine tutkulu öğrenciler için tasarlanmış, sağlanan burs miktarı öğrenci bazında 4000£ – 8000£ arasında değişmekte olan burs imkanı.

Nottingham Üniversitesi Yaşam Masrafları

Nottingham şehrinde yaşam maliyetleri konaklanan yer ve konuma göre değişebilmektedir. Paylaşımlı bir evin kira ücreti faturalar hariç ortalama olarak 420£ – 700£ arasındadır ve öğrenciler tarafından en çok tercih edilen konaklama türüdür. Stüdyo dairelerin fiyatı ise ortalama olarak 700£ civarındadır. Yaşam giderleriniz de eklendiğinde aylık ortalama 1000£ civarında bütçeniz olması gerekmektedir.

Öğrenci Yaşam ve Konaklama Masrafları

Harcama Türü
Haftalık Maliyet
Aylık Maliyet
Kampüste konaklama (ortak banyolu, en-suite veya studio)
£130.50 - £253 arasında değişmektedir
£522 - £1,012 arasında değişmektedir
Kampüs dışı paylaşımlı bir evde konaklama
£133 (ortalama)
£532 (ortalama)
Tek seferlik otobüs bileti (öğrenci)
£2.00 (kampüsler arasında ücretsiz)
-
Tek seferlik tramvay bileti (öğrenci)
£2.6
-
Kampüs içerisinde öğlen yemeği
£2.80 - £9.50 arasında değişmektedir
£33.6 - £114 arasında değişmektedir
Kampüs içerisinde al-götür kahve
£1.20 - £3.95 arasında değişmektedir
£14.40 - £47.40 arasında değişmektedir
Yıllık TV lisansı (tek seferlik)
£159
-
University of Nottingham spor salonu üyeliği (Eylül - Haziran arası)
£249
-

Nottingham Üniversitesi Öğrenci Vizesi

Birleşik Krallık’ta okumak için Öğrenci vizesine (Student Visa) başvurmanız gerekmektedir. Tüm başvuru süreçlerinde EDUKAS olarak yanınızdayız.

Cas Mektubu

Üniversiteler öğrencilere CAS isimli kabul mektuplarını vize sürecinde kullanmaları için gönderirler. CAS mektubunuzu EDUKAS danışmanınız aracılığı ile okuldan talep edebilirsiniz

Banka Hesap Dökümü

Vize görüşmesi randevu tarihinizden önce bankanızda 28 ardışık gün boyunca okul + konaklama ücretinin vadesiz hesabınızda veya sponsorunuzun vadesiz hesabında durması gerekir. Londra için konaklama maliyeti 12,007 GBP, Londra dışı için ise 9,207 GBP olarak vize departmanı tarafından belirlenmiştir) Net miktarı vize aşaması geldiğinde danışmanınızdan öğrenebilirsiniz

Pasaport

----

Nüfus Kayıt Örneği

---

Diploma & Transkript

---

18 yaş altında olan öğrenciler için muvafakatname

Sponsorluk Mektubu

---

Edukas Yanınızda

Vize için gerekli belgelerin çevirisi ve formların doldurulması EDUKAS danışmanınızın desteği ile yapılacaktır.
Vizeniz için gereken farklı bir evrak olması durumunda danışmanınız sizi bilgilendirecektir.

Birleşik Krallık'ta ne kadar süre kalabilirsiniz?

Kalacağınız süre eğitim göreceğiniz programın uzunluğuna bağlıdır. 

Birleşik Krallık'a ne zaman seyahat edebilirsiniz?

– Programınız 6 ay veya daha kısa sürüyorsa 1 hafta kadar

– Programınız 6 aydan uzun sürüyorsa 1 aya kadar

önceden Birleşik Krallık’a giriş yapabilirsiniz.

Birleşik Krallık'ta Sağlık Hizmeti Ek Ücreti

Ayrıca vize başvurunuzun bir parçası olarak ‘’Sağlık Bakım Ücreti’’ni de ödemeniz gerekecektir. Ödeyeceğiniz tutar vizenizin süresine bağlıdır.

Birleşik Krallık'ta Okurken Çalışma İzni

– Birleşik Krallık Hükümeti, öğrenci vizesi ile eğitim alan uluslararası öğrencilere çalışma izni verir. Okurken aynı zamanda çalışma imkanına da sahip olabilirsiniz. 

– Lisans veya lisans üstü eğitim döneminde haftada 20 saat yarı zamanlı, tatillerde ise tam zamanlı çalışma izni hakkına sahip olursunuz.

Sık Sorulan Sorular

 • Nottingham Üniversitesi'nin tarihçesi ve kuruluşu hakkında bilgi nedir?

  University of Nottingham’ın köklü tarihçesi 19. yüzyılın sonlarına dayanmaktadır. 1881 yılında, kömür endüstrisinin geliştiği ve sanayileşmenin etkili olduğu dönemde, yerel topluma eğitim imkanları sağlamak amacı ile Nottingham Belediye Koleji olarak kurulmuş olup 1948 yılında ise üniversite statüsü kazanmıştır. Üniversite köklü geçmişi ve akademik başarısı ile dünya çapında bilinmekte ve İngiltere’nin önde gelen araştırma üniversitelerinden biri olarak tanınmaktadır.

  Brunel Üniversitesi, köklü mühendislik geçmişi ve yenilikçi yaklaşımları ile tanınmasına karşın, günümüzde pek çok farklı alanda yüksek standartlarda eğitim vermektedir. 

 • Öğrencilere sunulan sosyal etkinlik ve kulüp olanakları nelerdir?

  Nottingham Üniversitesi, barındırdığı 300’den fazla kulüp ve düzenlediği çeşitli etkinlikler ile beraber öğrencilere zengin bir sosyal yaşam sunar. Aralarında spor kulüpleri, müzik ve tiyatro kulüpleri, sanat ve kültür kulüpleri ve dil kulüplerin bulunduğu, farklı alanlarda faaliyet gösteren topluluklar aracılığı ile öğrenciler çeşitli etkinliklere katılma imkanına sahiptirler. Bu kulüplerin yanısıra öğrenciler, öğrenci birlikleri tarafından düzenlenen etkinlikler, konserler, sanat sergileri ve film gösterimleri gibi sosyal etkinliklerden de faydalanarak üniversite deneyimlerini zenginleştirebilmektedirler.

 • Konaklama seçenekleri ve yurt olanakları nelerdir?

  Nottingham Üniversitesi’nin öğrenciler için sağladığı farklı bütçelerde ve farklı seçeneklerde, University Park, Jubilee Campus ve Sutton Bonington kampüsleri çevresinde çeşitli konaklama seçenekleri bulunur. Üniversitenin öğrenci yurtlarında konaklama fiyatları haftalık £99 - £277.27 arasında değişmektedir. Öğrenciler tek kişilik odalarda paylaşımlı mutfak ve paylaşımlı banyolu yurtlar, veya tek kişilik odalarda özel banyolu ve ortak paylaşımlı mutfaklı yurtlar, veya stüdyo yurtlar arasından seçim yapabilirler. Seçtiğiniz yurda bağlı olarak yemekli veya yemeksiz konaklama planı seçme fırsatınız bulunur. Engelli öğrenciler için ise erişilebilir yurtlarda konaklama seçeneği bulunmaktadır. Üniversite yurtlarında ücretsiz internet erişimi ve 24-saat güvenlik hizmeti bulunur.

 • Üniversitenin çevre dostu ve sürdürülebilirlik projeleri nelerdir?

  University of Nottingham, çevre dostu ve sürdürülebilirlik konularında enerji verimliliğini arttırma ve çevresel farkındalık projeleri gibi çeşitli projeler yürütmektedir. Üniversite, karbon ayak izini azaltmak amacı ile yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırım yapmakta ve enerji tüketimini optimize etmeyi hedefler. Ayrıca, kampüslerde yeşil alanların korunması ve biyoçeşitliliğin desteklenmesi gibi projeler de yürütmekte olan üniversite, öğrencileri, personeli ve yerel toplumu çevre bilinci konusunda eğiterek sürdürülebilir bir yaşam tarzını teşvik etmek amacı ile çeşitli eğitim ve bilinçlendirme faaliyetleri de yürütmektedir.

 • Mezuniyet sonrası kariyer olanakları ve iş bulma imkanları hakkında bilgi alabilir miyim?

  Nottingham Üniversitesi’nin uluslararası alandaki başarısı öğrencilerin mezuniyet sonrası kariyer olanaklarını pozitif yönde etkilemektedir. Birleşik Krallık’taki üniversiteler arasından mezuniyet sonrası istihdam edilebilirlik alanındaki sıralamalarda 3. sırada yer almaktadır. Üniversitenin akademik ve araştırma alanlarındaki üstün başarısı ile mezunları genellikle çeşitli sektörlerde başarılı kariyerlere erişme fırsatına ve uluslararası endüstrilerde rekabet avantajına sahiptirler. Bunları yanı sıra, üniversitenin kariyer merkezi olan Careers and Employability Service bölümü öğrencilerin kariyer hedeflerine ulaşmalarını desteklemek adına çeşitli etkinlikler düzenler ve kariyer danışmanlık hizmetleri sunarlar.

× Whatsapp