Bizi Hemen Arayın
Hemen Ara
Oxford University

Genel Bakış

Tam kuruluş tarihi net olarak bilinmeyen Oxford Üniversitesi'nin kökleri 11. yüzyılın sonlarına kadar uzanmaktadır. Üniversite’nin adını da aldığı Londra’ya 1 saat uzaklıktaki Oxford şehrinde yer almaktadır.

Anadili İngilizce olan ülkeler göz önüne alındığında University of Oxford dünyanın en eski üniversitesidir. 38 özerk yüksekokul ve 6 özel kolejden oluşan Oxford araştırma ve öğrenimde mükemmelliği hedefleyen Russell Group üyelerinden biridir. Bunun yanı sıra Avrupa Üniversiteleri Birliği olan Coimbra Group, Avrupa Araştırma Üniversiteleri Birliği üyelikleri ve Europaeum çekirdek üyeliği de bulunmaktadır.

Günümüzde de dünyanın en iyi 3 üniversitesi arasında daima kendine yer bulan Oxford Üniversitesi, yaklaşık 130 ülkeden 18000'den fazla öğrenciye eğitim vermektedir.

Üniversite çatısı altında 4 akademik birim mevcuttur: Beşeri Bilimler, Tıp Bilimleri, Matematik, Fen ve Yaşam Bilimleri ve Sosyal Bilimler. Eğitim verilen konu alanlarından bazıları şunlardır: fen, biyokimya, kimya, bilişim, ornitoloji, mühendislik, İslam çalışmaları ve matematik.

Dünya Sıralaması

Oxford Üniversitesi İngiltere ve Avrupa’nın en iyi üniversitesi olarak gösterilmektedir. Dünya genelinde yapılan sıralamalarda ise Times Üniversite Rehberi 2020’de 2. , Guardian Üniversite Rehberi 2020’de 3. ,QS Dünya Üniversite Rehberi 2021’de 5. ,Times Yükseköğretim Dünya Sıralaması 2020'de 1. sırada yer almıştır.

Öne Çıkan Bölümler

The Complete University Guide’a göre Oxford Üniversitesi, Politika, Psikoloji, Felsefe, Tıp, Matematik, Doğu ve Güney Asya Çalışmaları, Kimya, Sanat ve Dizayn programlarında dünyanın en iyisidir.

Kampüste Yaşam

Oxford Üniversitesi’nin tek ana kampüs gibi bir yerleşkesi yoktur, bütün kolejler şehrin farklı yerlerinde konumlanmışlardır. Oxford Üniversitesi’nin ana bir kampüsünün olmaması ve şehre yayılan birçok fakültesinin olması sebebiyle şehir üniversitesi olarak anılabilir, üniversite bu şekilde Oxford şehrine de hükmetmektedir.

Her bir kolej yemek salonu, şapel, kütüphane, bar, tüm seviyelerdeki öğrenciler için ortak salonlar, 200-400 lisans öğrencisi için ayrılmış odalar ve bölüm başkanlarıyla diğer öğretim üyelerine sağlanan pansiyonlardan oluşmaktadır. Üniversite binaları ortaçağ mimarisinden modern mimariye uzanan çeşitliliktedir ve genellikle birleşik avlulardan oluşmaktadır.

Üniversitesi’nin 100’den fazla kütüphanesi vardır ve İngiltere’nin en büyük kütüphane düzenine sahiptir. Bodleidan Kütüphanesi yasal olarak İngiltere ve İrlanda’da basılmış tüm kitapları kopyalama hakkına sahiptir.

Konaklama

Oxford Üniversitesi’nin birçok kampüsünde yurt konaklaması ve yemekhane mevcuttur. Bu yurtların kimisi kampüs içinde kimisi de kampüs dışındadır, özel banyolu ve ortak banyolu oda seçenekleri mevcuttur.

Tanıtım Filmi

Başvuru Yap

Tarafımıza başvuru yapmak için başvuru formumuzu doldurabilir, info@edukas.com.tr e-posta adresimiz ve +90 (232) 422 05 56 numaramız üzerinden hızlı bir şekilde bizimle iletişime geçebilirsiniz.

SEO