Sheffield Üniversitesi

Uk'de 18. Sırada

1500+ Bölüm

En iyi 3 Öğrenci Şehri

Burs İmkanı

Neden Sheffield Üniversitesi?

Köklü bir geçmişe sahip olan Sheffield Üniversitesi, 1905 yılında kurulmuş olup, uluslararası alanda tanınan bir araştırma üniversitesidir. Russell Group bünyesinde bulunan University of Sheffield, akademik mükemmeliyeti, araştırma başarıları ve endüstriyel bağlantıları ile tanınır. Mühendislik, doğa bilimleri, materyal bilimleri, işletme ve mimarlık gibi birçok alanda üstün akademik programlar sunan üniversite akademik ve pratik odaklı yaklaşımı ile de öne çıkmaktadır. 

University of Sheffield, İngiltere’nin kuzeyinde yer alan ve 60.000’in üzerinde öğrenciyi konuk eden Sheffield şehrinde bulunur. Sheffield’ın sağladığı öğrenci-dostu atmosfer ve dinamik sosyal yaşantı öğrenciler için cazip bir seçenektir. Doğal güzelliklerin şehir hayatı ile buluştuğu bu şehir çeşitli kafe, bar ve alışveriş imkanlarının yanısıra, canlı bir müzik ve sanat camiasına da ev sahipliği yapmaktadır. Sheffield, StudentCrowd sıralamalarında Birleşik Krallık’taki en iyi 3 öğrenci şehrinden birisi olarak sıfatlandırılmaktadır.

Tarih boyunca pek çok alanda önemli katkılarda bulunmuş olan Sheffield Üniversitesi, nitelikli öğretim kadrosu ile birlikte araştırmalara dayalı eğitim yöntemleri ve modern öğrenim tesisleri ile birlikte öğrencilere yenilikçi fikir ve çözümlerinde ilham kaynağı olmayı hedefler.

Sheffield Üniversitesi Sıralamaları

University of Sheffield, 1500’ü aşkın üniversitenin yer aldığı QS World University Rankings 2024 sıralamalarında 104. sırada yer almaktadır. The Times and Sunday Times Good University Guide 2024 sıralamalarında ise Birleşik Krallık’ta 18. sırada konumlanmıştır.

Araştırma etkinliği ve kalitesi bakımından önemli başarılara sahip olan Sheffield Üniversitesi, 2021 yılında açıklanan güncel Research Excellence Framework (REF) değerlendirmelerinde %92 oranında “dünya-öncüsü” ve “uluslararası üstünlük” araştırma kalitesi ünvanlarına layık görülmüştür.

Sheffield Üniversitesi Kampüs Bilgileri

Sheffield Üniversitesi kampüsü, modern tesisler ile donatılarak geniş bir alana yayılmıştır. Geniş kütüphane kaynakları, laboratuvarlar, derslikler ile birlikte sosyal alanlar ve çalışma alanlarının tümü ile şehir merkezinin güneybatısında konumlanan üniversite çevredeki önemli noktalara kolaylıkla ulaşım imkanı sağlar. Modern fitness ve spor salonları ve kapalı yüzme havuzunu da kampüsün önemli bir parçasıdır. Aynı zamanda, kampüs alanında da çeşitli bar, kafe ve restoranlar bulunur. Barındırdığı çok sayıda sosyal kulüp ve topluluğun yanı sıra, üniversite düzenli olarak müzikal ve teatral sanat etkinliklerine ev sahipliği yaparak öğrencilerin kültürel etkileşim ve kişisel gelişimini teşvik eder.

Üniversitenin kütüphaneleri ise öğrencilerin akademik başarılarına katkıda bulunan önemli bir kaynak konumundadırlar. Çeşitli disiplinlerden kitaplar, dergiler ve elektronik kaynakların bir arada toplandığı bu kütüphaneler öğrencilerin öğrenim deneyilerini zenginleştiren merkezlerdir. Öğrenciler, araştırma yaparak çalışabilecekleri sessiz çalışma alanlarından, grup projeleri ve çalışmaları için oluşturulan toplantı odalarına kadar çeşitli olanaklardan faydalanabilirler.

Sheffield Üniversitesi

Belle du Jour

Brooke Magnanti, Kasım 2009'da kimliği ortaya çıkana kadar Belle de Jour mahlasıyla bilinen, Amerikalı doğumlu, İngiliz eski araştırma bilimcisi, blog yazarı ve yazardır.

Biyografi Sayfası
Sheffield Üniversitesi

Jeremy Grantham

Robert Jeremy Goltho Grantham CBE, Boston merkezli bir varlık yönetim şirketi olan GMO LLC'nin İngiliz yatırımcısı ve kurucu ortağı ve baş yatırım stratejistidir. GMO, Mart 2015 itibarıyla 118 milyar ABD dolarından fazla varlık yönetimine sahipti.

Biyografi Sayfası
Sheffield Üniversitesi

Douglas Young

Mimarlık bölümü mezunumuz Douglas Young (Mimarlık Çalışmaları Lisans Programı 1986), Ocak 2020'de fahri doktora derecesini almadan kısa bir süre önce bizimle buluştu ve Sheffield'ın kendisi için ne anlama geldiğini ve Üniversite'den mezun olduktan sonra kariyerinin nasıl gittiğini anlattı.

Üniversite Röportajı

Sheffield Üniversitesi Kabul ve Başvuru Şartları

İngiltere’de lisans eğitimleri 3 yıl, yüksek lisans eğitimleri ise 1 yıl sürmektedir. Öğrenci vizesi dahilinde öğrencilerin haftalık 20 saat çalışma izni bulunmaktadır.

Diploma

Türk Lise Diploması. Eğer varsa International Baccalaureate (IB) veya A-Level Diploması (eğer yoksa EDUKAS danışmanları ile iletişime geçebilirsiniz)

İngilizce

İngilizce Yeterlilik Belgesi (Uluslararası geçerliliği olan IELTS UKVI, TOEFL sınavlarından yeterli puana sahip olmak gerekir) – Lisans için en az IELTS 6.0; yüksek lisans için en az IELTS 6.5 puan alınması gerekir

Pasaport

Başvuru aşamasında pasaporta ihtiyacınız olmayacaktır ancak vize sürecine başlamadan en az 6 ay önce geçerli bir pasaportunuz bulunması gerekir

Transkript

Transkript ( Transkriptler İngilizce olmalıdır, EDUKAS ekibi ücretsiz çeviri hizmeti sunmaktadır)

Cv

EDUKAS danışmanlarının sizlere ileteceği soruların cevaplarını içeren ve örnek formatta hazırlanmış olmalıdır

Niyet Mektubu & Referans Mektubu

Niyet mektubu; EDUKAS danışmanlarının sizlere ileteceği soruların cevaplarını ileten ve örnek formata uygun hazırlanmış olmalıdır. Referans mektubu; akademik veya profesyonel geçmişinize dair hocalarınızdan veya işvereninizden alacağınız belge başvuru aşamasında gereklidir.

Sheffield Üniversitesi Dönem Başlangıç Tarihleri ve Program Süreleri

University of Sheffield International Foundation Year

Program süresi katılacağınız programa bağlı olarak 1.5 ila 2 dönem arasında değişmekle beraber, başlangıç tarihleri Eylül, Kasım, Ocak veya Mart aylarıdır. İngilizce seviyenizi ve akademik becerilerinizi geliştirmek için tasarlanmış bir üniversite hazırlık programıdır, lisans eğitimine geçiş yapmanıza yardımcı olacaktır. 

Eğer lisans eğitimine direkt geçiş için kabul şartlarını sağlayamadı iseniz, University of Sheffield’ın sunduğu International Foundation Year programında başarılı olduğunuz takdirde bir sonraki sene garanti olarak lisans programınızın ilk senesine başlangıç yapma fırsatına sahip olursunuz.

University of Sheffield International Foundation Year
2024/2025
International Foundation Year in Business, Social Sciences and Humanities (1.5 dönem)
£19,250
International Foundation Year in Business, Social Sciences and Humanities (2 dönem)
£21,500
International Foundation Year in Science and Engineering (1.5 dönem)
£21,750
International Foundation Year in Science and Engineering (2 dönem)
£23,500

University of Sheffield Lisans Programları

Program süresi toplamda 6 dönem, senede 2 dönemdir. Lisans programları Eylül ayında başlar.

University of Sheffield Pre-Masters

Pre-Masters programlarının süresi 1.5 dönem ila 2 dönem arasında değişmektedir; katılacağınız programa bağlı olarak Eylül, Kasım, Ocak veya Mart aylarında başlayabilirsiniz. 

Pre-Masters programı, lisans eğitimini tamamlamış ve Sheffield Üniversitesi’nde çeşitli yüksek lisans programlarından birinde eğitim almak isteyen uluslararası öğrencilere yönelik bir hazırlık kursudur.

University of Sheffield Pre-Masters
2024/2025
Pre-Masters in Business, Social Sciences and Humanities (1.5 dönem)
£20,900
Pre-Masters in Business, Social Sciences and Humanities (2 dönem)
£24,750
Pre-Masters in Science and Engineering (1.5 dönem)
£21,500
Pre-Masters in Science and Engineering (2 dönem)
£25,250

University of Sheffield Yüksek Lisans Programları

Program süresi 1 akademik senedir ve 2 dönemden oluşur. Yüksek lisans programları, katılacağınız programa bağlı olarak Eylül veya Şubat aylarında başlar.

University of Sheffield Pre-Sessional English Courses

Başvurduğunuz bölümden kabul aldıktan sonra, İngilizce seviyenize bağlı olarak 6 – 40 hafta aralığında süren Pre-Sessional English kurslarına katılabilirsiniz. Bu kurslar akademik İngilizce’nizi geliştirmek için tasarlanmıştır ve başlangıç tarihleri katıldığınız programın süresine göre değişkenlik göstermektedir. Sheffield Üniversitesi’nin sunduğu bu kurslarının ücreti haftalık £459 olarak belirlenmiştir.

Presessional English Courses
Başlangıç Tarihi
2023/2024
10 weeks Pre-Sessional Courses
1 Temmuz 2024
£4,590
6 weeks Pre-Sessional Courses
24 Temmuz 2024
£2,754

EDUKAS

"İngiltere'deki Eğitim Hayallerinizi Gerçekleştirmenize Yardımcı Oluyoruz."

01

Üniversite Araştırması

Doğru Üniversiteyi Bulmak İçin Rehberiniz. Size en uygun üniversiteyi keşfetmek ve eğitim hedeflerinizi gerçeğe dönüştürmek için buradayız

02

Belge Hazırlama Desteği

İngiltere eğitimi için gerekli olan başvuru belgelerinizi profesyonel rehberlikle hazırlayın. Size gereken adımları atmanıza yardımcı oluyoruz

03

Başvuru ve Kabul Süreci

İngiltere’de eğitim almak için gereken tüm adımları doğru bir şekilde atmanıza yardımcı oluyoruz. Başvurunuzdan kabul mektubunuza kadar sizinle adım adım ilerliyoruz

04

Konaklama Ayarlanması

İngiltere’de öğrenim görürken konaklamanızı rahatlıkla sağlamak için yanınızdayız. Size en uygun konaklama seçeneklerini organize etmek için buradayız

05

Vize Desteği

İngiltere’de eğitim almanız için gereken vize işlemlerinde size profesyonel rehberlik sunuyor ve sorunsuz bir başvuru sürecine yardımcı oluyoruz

Sheffield Üniversitesi Bursları

International Undergraduate Merit Scholarship 

Eğitim Seviyesi: Lisans

Son Başvuru Tarihi: 22 Nisan 2024

Lisans programlarına başvuran, akademik ve toplumsal alanlarda üstün başarı göstermiş öğrencilere sağlanan £10,000 değerinde burs imkanı. 

International Undergraduate Scholarship

Eğitim Seviyesi: Lisans

Son Başvuru Tarihi: 6 Haziran 2024

Lisans seviyesindeki programlara başvuran ve yüksek akademik başarı göstermiş öğrencilere sunulan burs imkanı. Arts and Humanities ve Social Sciences departmanlarına başvuran öğrenciler için £2,000, Engineering ve Science departmanlarına başvuran öğrenciler için £2,500 değerinde burs imkanı olarak tasarlanmıştır.

International Baccalaureate Merit Scholarship

Eğitim Seviyesi: Lisans

Son Başvuru Tarihi: 6 Haziran 2024

International Baccalaureate Diploma sahibi olup lisans başvurularında üstün akademik başarı göstermiş öğrenciler için tasarlanan, £10,000 değerinde burs imkanı.

International Postgraduate Merit Scholarship

Eğitim Seviyesi: Yüksek Lisans

Son Başvuru Tarihi: 13 Mayıs 2024

Yüksek lisans programlarına başvuran, akademik ve profesyonel alanlarda üstün başarı göstermiş ve başvurduğu bölüme bağlılığını nitelendiren öğrencilere sağlanan £5,000 değerinde burs imkanı.

International Postgraduate Scholarship

Eğitim Seviyesi: Yüksek Lisans

Son Başvuru Tarihi: 14 Haziran 2024

Yüksek seviyesindeki programlara başvuran ve yüksek akademik başarı göstermiş öğrencilere sunulan burs imkanı. Arts and Humanities ve Social Sciences departmanlarına başvuran öğrenciler için £2,000, Engineering ve Science departmanlarına başvuran öğrenciler için £2,500 değerinde burs imkanı olarak tasarlanmıştır.

Sheffield Üniversitesi Yaşam Masrafları

Sheffield şehri genel bağlamda öğrenciler için uygun fiyatlı bir şehir olarak nitelendirilir. Yaşam maliyetleri konaklanan yer ve konuma göre değişiklik gösterecektir. Paylaşımlı bir evin kira ücreti faturalar hariç ortalama olarak 400£ – 650£ arasındadır ve öğrenciler tarafından en çok tercih edilen konaklama türüdür. Stüdyo dairelerin aylık maliyeti ise 750£ civarındadır. Yaşam giderleriniz de eklendiğinde aylık ortalama 1000£ civarında bütçeniz olması gerekir.

Öğrenci Yaşam ve Konaklama Masrafları

Harcama Türü
Haftalık Maliyet
Aylık Maliyet
Üniversite yurtlarında konaklama (ortak banyolu, özel banyolu veya studio odalar)
£100 - £201,74 arasında değişmektedir
£400 - £806,96 arasında değişmektedir
Market alışverişi
£33,25
£133
Sosyal aktiviteler ve eğlence
£17,25
£69
Dışarıda yeme-içme
£16,50
£66
Giyim ve kişisel alışveriş
£12
£48
Cep telefonu hattı
£6
£24
TOPLAM
£185 - £287 arasında değişmektedir
£740 - £1,147 arasında değişmektedir

Sheffield Üniversitesi Öğrenci Vizesi

Birleşik Krallık’ta okumak için Öğrenci vizesine (Student Visa) başvurmanız gerekmektedir. Tüm başvuru süreçlerinde EDUKAS olarak yanınızdayız.

Cas Mektubu

Üniversiteler öğrencilere CAS isimli kabul mektuplarını vize sürecinde kullanmaları için gönderirler. CAS mektubunuzu EDUKAS danışmanınız aracılığı ile okuldan talep edebilirsiniz

Banka Hesap Dökümü

Vize görüşmesi randevu tarihinizden önce bankanızda 28 ardışık gün boyunca okul + konaklama ücretinin vadesiz hesabınızda veya sponsorunuzun vadesiz hesabında durması gerekir. Londra için konaklama maliyeti 12,006 GBP, Londra dışı için ise 9,207 GBP olarak vize departmanı tarafından belirlenmiştir) Net miktarı vize aşaması geldiğinde danışmanınızdan öğrenebilirsiniz

Pasaport

En az 6 ay geçerliliği olan pasaportunuza ihtiyacınız olacaktır

Nüfus Kayıt Örneği

Eğer eğitim yolculuğunuzda anne veya babanız sizlere finansal anlamda sponsor olacaklarsa aranızdaki ilişkiye kanıtlayacak vukuatlı nüfus kayıt örneğini E-devlet üzerinden kolayca edinebilirsiniz.

Diploma & Transkript

CAS belgenizde de belirtilen bu belgelerin en güncel versiyonları vize sürecinde elektronik ortamda yüklenmektedir

18 yaş altında olan öğrenciler için muvafakatname

İngiltere’de eğitim yolculuğuna başlayacak 18 yaş altındaki öğrenciler için ailelerinden izinli olduklarına dair bu belgeyi noter eşliğinde edinebilirsiniz

Sponsorluk Mektubu

Öğrencinin eğitim ve yaşam masraflarını anne/baba karşılıyor ise bunu kanıtlar nitelikte hazırlanmış bir dilekçe veya öğrenci kurumlardan burslu ise (YLSY gibi) bunu kanıtlar nitelikte kurumdan alınacak belge temin edilmelidir

Edukas Yanınızda

Vize için gerekli belgelerin çevirisi ve formların doldurulması EDUKAS danışmanınızın desteği ile yapılacaktır.
Vizeniz için gereken farklı bir evrak olması durumunda danışmanınız sizi bilgilendirecektir.

Birleşik Krallık'ta ne kadar süre kalabilirsiniz?

Kalacağınız süre eğitim göreceğiniz programın uzunluğuna bağlıdır. 

Birleşik Krallık'a ne zaman seyahat edebilirsiniz?

– Programınız 6 ay veya daha kısa sürüyorsa 1 hafta kadar

– Programınız 6 aydan uzun sürüyorsa 1 aya kadar

önceden Birleşik Krallık’a giriş yapabilirsiniz.

Birleşik Krallık'ta Sağlık Hizmeti Ek Ücreti

Ayrıca vize başvurunuzun bir parçası olarak ‘’Sağlık Bakım Ücreti’’ni de ödemeniz gerekecektir. Ödeyeceğiniz tutar vizenizin süresine bağlıdır.

Birleşik Krallık'ta Okurken Çalışma İzni

– Birleşik Krallık Hükümeti, öğrenci vizesi ile eğitim alan uluslararası öğrencilere çalışma izni verir. Okurken aynı zamanda çalışma imkanına da sahip olabilirsiniz. 

– Lisans veya lisans üstü eğitim döneminde haftada 20 saat yarı zamanlı, tatillerde ise tam zamanlı çalışma izni hakkına sahip olursunuz.

Sık Sorulan Sorular

 • Sheffield Üniversitesi'nin tarihçesi ve kuruluşu hakkında bilgi nedir?

  University of Sheffield 1905 yılına dayanan köklü bir tarihe sahiptir. 19. yüzyılın sonlarınaki sanayileşme döneminin etkisi ile kurulmuş olan üniversite Birleşik Krallık’ın en eski üniversitelerinden biri olarak sıfatlandırılır. Sheffield ve çevresinde bu dönemde yaşanan endüstriyel gelişmeler ile birlikte bölgede nitelikli işgücü ihtiyacı doğmuş olup, üniversite kuruluşundan bu yana şehrin dinamik ve gelişen yapısına katkıda bulunmuştur. Tarihi boyunca Sheffield Üniversitesi akademik başarıları, araştırma odaklı yaklaşımı ve toplumsal etkisi ile tanınmaktadır.

  Brunel Üniversitesi, köklü mühendislik geçmişi ve yenilikçi yaklaşımları ile tanınmasına karşın, günümüzde pek çok farklı alanda yüksek standartlarda eğitim vermektedir. 

 • Kabul şartları ve başvuru süreci nasıl işler?

  Sheffield Üniversitesi’nde öğrenim görebilmek için için iyi bir not ortalaması ve IELTS belgesine ihtiyacınız vardır. Kabul şartları bölüm bazında değişkenlik gösterecektir. Sheffield Üniversitesi lisans programlarına başvurular UCAS üzerinden, yüksek lisans ve doktora programlarına başvurular ise temsilcilik portalımızdan gerçekleşir. Başvurular ve bölüm bazında kabul şartları hakkında daha detaylı bilgi almak için ekibimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

 • Öğrencilere sağlanan sağlık hizmetleri ve danışmanlık imkanları nelerdir?

  Başvurularınızın vize aşamasına geldiğinizde öğrenim hayatınız süresince ücretsiz sağlık hizmetlerinden faydalanabilmek adına Birleşik Krallık devletine ödemeniz gereken bir sağlık sigortası ücreti vardır. Bu ücret karşılığında öğrencilik yaşantınız boyunca İngiltere’nin sağlık hizmeti kuruluşu olan NHS kapsamında devlet hastenelerinden ücretsiz faydalanabilme hakkına sahip olursunuz. EDUKAS ekibi İngiltere üniversiteleri lisans ve yüksek lisans bölümleri başvurularında her adımda size destek olacaktır.

 • Öğrencilere sunulan sosyal etkinlik ve kulüp olanakları nelerdir?

  Sheffield Üniversitesi Öğrenci Birliği’nin yürütmekte olduğu 350’nin üzerinde sosyal kulüp ve topluluk bulunmaktadır. Bu öğrenci toplulukları sanat, kültür, spor, müzik, tiyatro, çevre ve sosyal sorumluluk gibi farklı alanda faaliyet gösterirler. Bunların yanısıra, Sheffield Üniversitesi tarafından düzenlenen konserler, sanat ve film sergileri, spor turnuvaları ve toplumsal meselelere duyarlılık etkinlikleri ile öğrencilerin modern dünyada inovatif çözümler üreten bireyler olmalarına katkıda bulunur.

 • Mezuniyet sonrası kariyer olanakları ve iş bulma imkanları hakkında bilgi alabilir miyim?

  University of Sheffield, endüstri ile olan yakın ilişkileri ve işbirlikleri sayesinde öğrencilerin iş imkanlarına erişimini destekler. Sheffield Üniversitesi öğrencileri, öğrencilik yaşamları süresince ve mezuniyet sonrasında üniversitenin kariyer hizmetleri merkezinden faydalanabilirler. Bu merkez öğrencilere staj imkanları, akademik programlarına uygun iş deneyimi programları, kariyer danışmanlığı ve iş arama becerileri gibi çeşitli konularda destek olmakla beraber doğru kaynaklara erişimlerini kolaylaştırır. Bunların yanı sıra, üniversite öğrenciler için düzenli aralıklarla çeşitli kariyer etkinlikleri düzenleyerek öğrencilerin iş dünyası bağlantıları kurmasına imkan sağlar.

× Whatsapp