Bizi Hemen Arayın
Hemen Ara
GenelYurt Dışında Eğitim

İngiltere için Gerekli Olan İngilizce Sınavı: IELTS mi TOEFL mı?

Yurt dışı eğitim için başvuru kabul şartlarından olan dil yeterlilik sınavı, uluslararası öğrencileri bekleyen en önemli adımların başında geliyor. Her ülke ve okulun farklı bir dil sınavı ve puan sonucu gibi kriterleri bulunmakta, dil yeterlilik sınavları arasında ise en yaygın ve kabul görmüş olanlar; IELTS ve TOEFL olarak öne çıkmaktadır. İngiltere’de lisans ve lisansüstü eğitim düşünen öğrencileri bekleyen kritik soru; IELTS mi yoksa TOEFL sınavı mı tercih edilmeli? Bu sorunun cevabını içeriğimizin devamında ele aldık. Gelin, İngiltere’de akademik eğitim için gerekli olan sınav türlerine yakından bakalım:

IELTS nedir?
IELT Nedir?

İngiltere Kökenli Sınav Sistemi: IELTS

British Council ve IDP tarafından düzenlenen, İngiliz kökenli ve dünyanın en saygın sınav sistemlerinden biri olan IELTS, yurt dışı eğitimde İngiltere’yi tercih eden öğrenciler için en ideal seçeneklerden ilki oluyor. IELTS’in akademik ve genel format olmak üzere iki farklı türü bulunmaktadır. İngiltere’de üniversite eğitimi için başvuru hazırlığında olan öğrencilerin girmesi gereken sınav, IELTS Akademiktir. Sınav türü seçiminde detaylı bilgileri edinerek seçim yapmak, eğitim başlangıcındaki tercih aşamasında bir problem yaşanmasının önüne geçecektir. Bu nedenle eğitim türü ve alınacak vizenin şartlarına göre sınav seçiminde bulunulmalıdır.

IELTS Akademik ve IELTS Akademik UKVI Arasındaki Farka Dikkat!

İngiltere’de lisans, yüksek lisans, doktora gibi eğitim programlarına katılabilmek için ihtiyaç duyulan IELTS; IELTS Akademik Standart ve IELTS Akademik UKVI olarak iki farklı türe ayrılmaktadır. Soru stilleri, sayıları ve ölçümleme teknikleri benzer olan ve bir farklılık bulunmayan bu iki sınav türünü ayrıştıran temel nokta; İngiltere sınırları içerisinde eğitim alacak öğrencinin İngiltere öğrenci vizesi alabilmesi için UKVI sınavına girmesi zorunlu kılınmaktadır. İngiltere’de pre-sessional eğitim almak isteyen öğrencilerin UKVI olmayan akademik sınav ile vize sahibi olması mümkün değildir. Bu yüzden İngiltere’de üniversite eğitimi için UKVI IELTS’ten yana seçimde bulunulmalıdır. IELTS Akademik ise öğrencilerin yalnızca online pre-sessional eğitime katılma fırsatını sağlamaktadır. Eğitim ve okul tercihi doğrultusunda doğru sınava başvuruda bulunmak, kritik önem taşımaktadır.

İngiltere’de Eğitim için IELTS Puanı Ne Kadar olmalıdır?

Dünyanın en seçkin üniversitelerine ev sahipliği yapan İngiltere’de bölüm ve okula göre puanlar değişkenlik gösterse de dil yeterliliğinde genellikle 6.5 skor elde edilmesi beklenmektedir. Genel skor 6.5, alt skor 5.5 olarak öne çıkan bir puan tablosu ile İngiltere üniversitelerine giriş için gerekli dil seviyesine sahip olunduğu kabul edilir. 6.5 skoru, B2 seviyesinde İngilizce ile eş değer olarak bilinmekte ve B2 seviyesine ulaşmış bir öğrenci İngiltere’de üniversiteye başlamak için uygun kriterlerde görülmektedir.

TOEFL sınavı
TOEFL Nedir?

Amerika Kökenli Sınav Sistemi: TOEFL

Dünya çapında en çok bilinen ve en yaygın şekilde tercih edilen dil sınavlarından TOEFL, ETS tarafından hazırlanan Amerika merkezli bir seviye belirleme sistemidir. IELTS’in formatında olduğu gibi yazma, okuma, dinleme, konuşma gibi 4 farklı değerlendirme bölümünden oluşmaktadır. UKVI türüne dahil olmayan bir sınav sistemi olduğu için İngiltere’de pre-sessional eğitimine başvuruda geçerliliği yoktur. Bu nedenle İngiltere’de üniversite eğitimine başlama şartlarından olan dil yeterlilik sınavı seçiminde TOEFL’ın uygunluğunu ve kabul edilme durumunu göz önünde bulundurmak oldukça önem kazanmaktadır. İnternet üzerinden gerçekleştirilen TOEFL ortalama 4 saat sürmekte, çoktan seçmeli sorulardan oluşmaktadır. İngiltere üniversitelerine başvuruda TOEFL’ın denkliği 88-91 skor aralığına denk gelmektedir.

Yükseköğrenim için İngiltere’yi tercih etmeyi planlayan öğrencilerin TOEFL ya da IELTS arasında bir seçim yapma aşamasında hangi hususlara dikkat etmeleri gerektiğini içeriğimizde değerlendirdik. Tercih edilecek okul ve bölüme göre en doğru sınavı tercih etmek ve geçerliliği olacak bir seçimde bulunmak için bu kritik süreçte profesyonel bir yurt dışı eğitim danışmanlığı ile iletişime geçebilir, şartlar ve koşullar hakkında daha fazla detay elde edebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu