Bizi Hemen Arayın
Hemen Ara
İngiltere'de Lise Eğitimi

İngiltere Lise Eğitimi ve Başvuru Süreci

İngiltere’de lise eğitimi ve başvuru süreci değerlendirildiğinde ülkenin öğrencilere sunduğu bir dizi avantajla karşılaşırız. Öncelikle İngiltere’de lise okumak demek ilerleyen dönemlerde en iyi üniversitelere girebileceğiniz anlamına gelir. Yurt dışında bir üniversitede okumak için atacağınız en mantıklı adım, liseyi Birleşik Krallık’ta okumak olacaktır. Binlerce gencin hayalini süsleyen İngiltere liseleri, verdiği akademik eğitim ve fırsatlarla çoğu ülkenin önüne geçiyor. Lise öğrenimini İngiltere’de sürdürmek isteyen gençlerin ve ailelerinin en büyük merakı ise; İngiltere’deki en iyi liseler, başvuru süreçleri, okul ücretleri ve daha nice detaylı bilgilerden oluşmakta. Bu yazımızda da İngiltere’de lise okumak isteyen gençlerin ve ebeveynlerinin merak ettiği bilgileri derledik.

İngiltere Lise Eğitimi Sistemi

İngiltere’de eğitimi sistemi çok kültürlü yapısı ve gelişmiş imkanlarıyla dikkat çeker. İngiltere’de lise okumak isteyen uluslararası örenciler; GSCE, A level veya IB Diploması ( International Baccalaureate) sistemindeki başarılarına göre bir liseye yerleştirilirler. Birleşik Krallık, İngiltere’de lise okumak isteyen öğrenciler için bir liseye geçiş sınavı şartı koşarlar. UKiset olarak bilinen bu sınavın açılımı; UK Independent School’s Entry Test’tir. Öğrencinin bu sınav sonucunda sergilediği sonuçlar ile, İngiliz eğitim sistemine uygunluğunu ölçülür. Sınavda öğrencilere; Matematik, İngilizce, Problem Çözme ve Analitik düşünme gibi konulardan oluşan sorular sorulur. Sınav ortalama 2 saat sürer ve en geç 3 iş günü içerisinde sonuçlar size ulaştırılır. Ayrıca UKiset’te alınan puanın 1 yıl geçerlilik süresi bulunur.

İngiltere’de lise eğitimi 2 farklı aşamadan oluştur. Birinci aşama GCSE (General Certificate of Education) adı verilen temel derslerin yer aldığı ve 2 yıl süren bir sistemdir. Bu aşamayı bitirmeyi tamamlayan öğrenciler daha sonra, lisans eğitimlerinde okumak istedikleri bölüme yönelik dersler içeren bir 2 yıllık eğitim daha görürler.  Türkiye’deki liselerle denkliği olan İngiltere liselerinin öğrenci kabulü için sunduğu şartlar vardır. Bunlar; ortaokul bitirme ve iyi derecede İngilizce bilme zorunluluğudur. Ülkedeki liseler dünyaca ünlü saygınlığa sahip olmalarından ötürü, mümkün mertebede en başarılı uluslararası öğrencileri kabul ederler. Bu nedenle, İngiltere’de lise okumak isteyen uluslararası öğrencilerin, ortaokul eğitimleri boyunca çok çalışmaları ve İngilizcelerini geliştirmeleri gerekir.

İngiltere Lise Başvuru Süreci

Sürekli denetim altında tutulan ve eğitim kalitesi en yüksek ülkelerden biri olan İngiltere, üniversite kadar lise eğitiminde de üstün başarı sergilemekte. İngiltere’de lise okumak isteyen öğrencilerin başvuru sürecinde hazırlayacakları evraklar ve diğer şartlar ise şöyle:

  • Öğrencinin ortaokul diploması ve transkripti
  • Ortaokul müdürü ve öğretmenlerinden alacakları en az 2 referans mektubu
  • Tüm ayrıntısıyla hazırlanmış motivasyon mektubu
  • UKiset sınavı sonuç belgesi
  • İngilizce dil seviyesini gösteren bir sınav sonucu
  • IELTS sonucu ( en az 5,5 ve üzeri bir not)
  • İbraz edilen bütün belgelerin İngiliz dilinde yazılmış hali
  • Son olarak İngilizce’de başarı sergileyemeyen öğrenciler ilk olarak hazırlık programına alınırlar.

İngiltere’de lise okumak isteyen öğrencilerin, yukarıda belirtmiş olduğumuz belgeleri tamamlaması ve istenilen şartları sağlıyor olmaları gerekir.

Edukas’ın uzman ekibi ile İngiltere liseleri ve başvuru süreci hakkında daha detaylı bilgi almak için iletişim formumuzu doldurarak bizimle hemen iletişime geçebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu