Bizi Hemen Arayın
Hemen Ara
İngiltere'de Eğitim

İngiltere Üniversite: Yaşam Maliyetleri ve Fiyatlar

İngiltere üniversite tercihlerinde okul ve bölüm seçiminden sonra öğrencilerin kafasını en çok karıştıran konu, yaşam maliyetleri oluyor. Hiç bilmediğiniz bir ülkede yabancı öğrenci olarak yaşamak, ilk başta maddi anlamda sizi zorlayacak gibi görünebilir; fakat bu konuda içiniz rahat olsun. İngiltere, her yıl yüz binlerce uluslararası öğrenciye kapılarını açtığı gibi yaşam maliyetleri hususunda da sizlerin yanında. İngiliz vatandaşları, kozmopolit bir ülkede olduklarının farkındalar ve farklı ülkelerden gelen her dilden her dinden insana karşı sevgi, saygı ve hoşgörü çerçevesi içerisinde davranmaya özen gösteriyorlar.

Birleşik Krallık; gelişmiş bir ekonomiye sahip olması nedeniyle, sınırları dahilinde yaşayan insanların refah seviyelerini, maksimum seviyede tutmayı hedefler. Başka ülkelerden üniversite okumak için İngiltere’ye gelen uluslararası öğrenciler, tüm bu güzelliklerin yanı sıra; işin maddi boyutunu da düşünürler. İşte bu noktada size İngiltere’de üniversite okurken yükümlü olacağınız yaşam maliyetlerinden kısaca bahsetmek istiyoruz.

İngiltere Üniversite

İngiltere üniversite eğitimi alan yabancı öğrenciler için hiç de öyle çok pahalı, zor geçinebileceğiniz bir ülke değil. Zaten ülkede her bütçeye her kesime uygun bir şehir bir bölge bir okul bulunuyor. Evet, bazı şehirlerde yaşam masrafları diğer bölgelere göre biraz daha fazla kaçabilir; ancak bu İngiltere’de yaşam maliyetlerinin çok fahiş fiyatlarda olduğunu göstermez. İngiltere’de üniversite okuyacak olan uluslararası öğrencilerin maddi açıdan bilmeleri gereken bazı püf noktaları ise şöyle;

 • Birleşik Krallık’ta yaşayacağınız süre boyunca ayırdığınız bütçeye; okul masrafları, beslenme, konaklama, ulaşım ve sosyal aktiviteler için harcayabileceğiniz tutarı da ekleyin.
 • İngiltere’deki yaşam maliyetleri, bölgeler arası farklılıklar gösterebilir.
 • Bir üniversite öğrencisinin İngiltere’deki aylık yaşam masrafı, onun yaşam standartlarına ve tercihlerine bağlı olarak değişecektir.
 • İngiltere üniversite masrafları hariç olmak kaydıyla; yabancı bir öğrenicinin, diğer yaşam maliyetleri için aylık ortalama bir bütçe çıkartacak olursak: 600 ile  900 Pound arasında tahmini bir fiyat verebiliriz. Tabii bu durum, İngiltere’deki bölgeye ve öğrenicinin hayat standartlarına göre artı veya eksi yönden değişecektir.
 • İngiltere’de beslenme, gıda, kişisel bakım vb. gibi ihtiyaçlarınız için alışverişlerinizi, Poundland ve Sainsbury’s gibi süpermarketlerden yapmanızı tavsiye ediyoruz. Burada fiyatlar oldukça ucuz ve haftanın belirli günlerinde tüm ürünlerde indirim olabiliyor.
 • Londra’da yaşıyorsanız, ulaşım masraflarınızı en aza indirmek için muhakkak bir Oyster Card edinmelisiniz. Bu kart ile Londra’nın bir ucundan bir ucuna düşük fiyatlarda seyahat edebilmeniz mümkün.
 • İngiltere üniversite eğitim süreçlerinde yabancı öğrencilerin konaklayabileceği birçok seçenek bulunuyor. Bu seçenekleri sizler için ucuzdan pahalıya doğru sıraladık!
 • Paylaşımlı oda:Bu konaklama türünde tuvalet, banyo ve mutfağı paylaşımlı olan odalarda kalırsınız ve bütçesi inanılmaz şekilde uygundur.
 • Suit oda:Burada, özel banyo ve tuvaletiniz bulunur; fakat mutfağı paylaşımlı kullanırsınız.
 • Stüdyo daire :Tuvalet, banyo ve mutfağın size ait olduğu bir odadır.
 • Flat: Bildiğiniz apartman dairesidir.
 • House:İngiliz evleri, yapıları dediğimiz villa tipi yapılardır.

İngiltere’deki En İyi Üniversiteler

İngiltere’de uluslararası bir üniversite öğrencisi olarak, mali açıdan yardım alabileceğiniz bir çok burs seçeneği bulabilirsiniz. İngiltere’de burslu üniversite okumak elbette mümkün. Her yıl ortalama 20.000’e yakın yabancı öğrenci, İngiliz üniversitelerinden burs alır. Bunun için istediğiniz üniversiteyi ve programı çok iyi araştırmalı ve size uygun burs programlarının listesini çıkarmalısınız. Sonrasında listede bulunan seçeneklerden burs alabilmeniz için yerine getirmeniz/sağlamanız gereken koşulları tamamlayıp, burs programlarına başvurabilirsiniz. İngiltere’deki en iyi üniversiteler, başarılı ve gelecek vaat eden uluslararası öğrencilere burslu eğitim alma imkanı tanırlar. Bu üniversitelere örnek verecek olursak: Cambridge Üniversitesi, Oxford Üniversitesi, Kings College London, Durham Üniversitesi gibi daha pek çok üniversitede kısmi burs imkanlarının olduğunu söyleyebiliriz.

İngiltere üniversite eğitim sistemine dahil olmak ve prestijli okullarda yetiştirilmek üzere kariyer yapmayı hedefliyorsanız; bilgi-istek formumuzu doldurabilir, en kısa süre içerisinde sizinle iletişim kurmamızı sağlayabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu