Bizi Hemen Arayın
Hemen Ara
İngiltere'de Yüksek Lisans Eğitimi

İngiltere’de Psikoloji Yüksek Lisans Başvuru Şartları ve Eğitim Süreci

Her yıl üniversite tercihlerinde öne çıkan bölümlerden biri psikoloji olmaktadır. Birçok alt dala sahip olan bu bölüm sayısız gencin hayallerinin odağındadır. Yurt dışında psikoloji lisans eğitimi için üniversitelerden kabul almak son derece zorludur. Bu işlemi Edukas ile tamamlamak oldukça kolay olsa da eğer lisans eğitiminizi Türkiye’de tamamladıysanız, İngiltere’de psikoloji yüksek lisansı için hala şansınız var.

İngiltere’de psikoloji yüksek lisansı yapmak, alanınızda uzman olmanızın en kısa yoludur. Birçok psikoloji deneyinin yapıldığı, teorinin yanı sıra pratiğin de büyük önem taşıdığı İngiltere’de psikoloji yüksek lisansı yapmak geleceğinize yapacağınız en önemli yatırımdır.

İngiltere’de psikoloji yüksek lisansı yapmak için sağlamanız gereken şartlar esasında oldukça basittir. İlk olarak IELTS sınavında 6,5 veya 7 üzerinde bir not olmanız şarttır. İngilizce dil yeterliliğinizi ölçen bu sınavdan düşük not almamanız gerekir. Çünkü İngiltere’de psikoloji yüksek lisansı yapmak isteyen adaylar arasında seçim yapılırken, en fazla bu koşul göz önünde bulundurulur. IELTS sınavından alabileceğiniz en yüksek notu almalısınız.

İngiltere’de psikoloji okumak için sağlamanız gereken bir diğer koşul, iyi bir not ortalaması ile mezun olmaktır. Ancak bu noktada umutsuzluğa kapılmayın, düşük not ortalaması olan adaylar bile eğer IELTS’den yüksek puan aldıysa yüksek lisans eğitimine kabul alabiliyor.

Son olarak sağlamanız gereken şart, zorunlu olmasa da önemli bir nokta. Sanat veya spor alanında başarıya sahip olmak. Avrupa’da bu koşul önemli bir yere sahip, üniversiteler eğitime kabul ettikleri kişilerin birçok alanda donanımlı olmasına önem veriyor. Eğer bu alanlarda kayda değer bir başarıya sahipseniz, başvuru sürecinde kesinlikle öne çıkarın.

İngiltere’de Yüksek Lisans Eğitim Süreci

İngiltere’de psikoloji yüksek lisansı yapmak isteyen lisans mezunlarının, bu ülkedeki eğitim sürecine de hakim olmaları gerekir. İlk bilmeniz gereken nokta, İngiltere’de yüksek lisans eğitimin 1 yıl süreli olduğudur. Birçok kişi İngiltere’deki yüksek lisans sürecinin de 2 yıl olduğu yanılgısına kapılmaktadır. İngiltere’de yüksek lisans eğitim süreciniz boyunca 9 ay teorik eğitim alırsınız. Geri kalan son 3 ayda, tezinizi tamamlamanız gerekir.

İngiltere’de psikoloji yüksek lisansı yapmak için yola çıktıysanız, uzmanlık alanınıza da dikkatli bir biçimde seçmeniz gerekir. Deneysel psikoloji okumak öğrencilerin en sık talep ettiği alandır. Ancak bu eğitimi tamamlamak zorlu bir süreçtir. İngiltere’de psikoloji yüksek lisansı için seçebileceğiniz diğer alanlar; klinik, çalışma, modern, sağlık ve kriminal olarak sıralanabilir.

İngiltere’de Psikoloji Yüksek Lisansı Yapabileceğiniz Üniversiteler

İngiltere Psikoloji bölümü olan üniversiteler, yüksek lisans yapmanız için size fırsat sunmaktadır. Cambridge Üniversitesi Psikoloji bölümü, bu alanda yüksek lisans eğitimi almak isteyenlerin ilk seçeneği olsa da diğer üniversite seçeneklerini de muhakkak değerlendirmelisiniz.

Andrews, Bath, Oxford, London College ve St Andrews üniversitelerinin psikoloji bölümlerinde, size en uygun eğitimi almak için Edukas uzmanlığından faydalanabilirsiniz!

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu