Edinburgh Üniversitesi

Dünya'da İlk 50

1500+ Bölüm

Köklü Üniversite

Burs İmkanı

Neden Edinburgh Üniversitesi?

University of Edinburgh, 1583 yılında kurulmuş olup dünyanın önde gelen köklü üniversitelerinden biridir. Üniversite, geniş bir akademik yelpazeye sahip olmakla beraber disiplinlerarası yaklaşımı ile tanınır. Dünya genelinde saygın bir araştırma kurumu olarak bilinen Edinburgh Üniversitesi mühendislikten mimarlığa, hemşirelikten politikaya, jeolojiden dil bilimine, arkeolojiden matematiğe birçok alanda öncü gelmektedir. Tarih boyunca pek çok bilimsel ve entelektüel buluşa ev sahipliği yapmasının yanı sıra, bünyesinde barındırdığı uzman akademik personeli ile öğrencilere en güncel araştırma bulgularını öğrenme fırsatı sunar.

İskoçya’nın başkenti olan Edinburgh, öğrencilere zengin bir kültürel deneyim sunan canlı bir şehirdir. Dünyaca ünlü festivalleri, sanat galerileri ve müzeler dahil birçok kültürel etkinliğe ev sahipliği yapan şehir, öğrenciler için zengin bir sosyal deneyim fırsatı sunar. Dinamik bir gece hayatı, çeşitli restoranlar ve kafeler, doğal güzelliklerle çevrili parklar ve yakındaki sahil bölgeleri gibi pek çok yaşam tarzı seçeneği barındırır. Edinburgh Üniversitesi kampüsü ise şehrin kalbinde bulunur ve gideceğiniz çoğu yer 15 – 20 dakikalık yürüme mesafesindedir.

Edinburgh Üniversitesi Sıralamaları

University of Edinburgh, dünya sıralamalarında istikrarlı olarak ilk 50’de yer almaktadır. 1500’ü aşkın üniversitenin yer aldığı QS World University Rankings sıralamalarına göre 2024 yılında 22. sırada yer alır.

Edinburgh Üniversitesi’nin yürüttüğü araştırmalar, 2021 yılında açıklanan son Research Excellence Framework (REF) değerlendirmelerinde %96 oranında “dünya-öncüsü” ve “uluslararası üstünlük” ünvanlarına layık görülerek araştırma alanında Birleşik Krallık’ta 4. sırada yer almaktadır.

Edinburgh Üniversitesi Kampüs Bilgileri

University of Edinburgh’un Kampüsü, tarihi ve modern mimari öğelerin muhteşem bir karışımını sunar. Edinburgh şehrinin merkezinde yer alan kampüs, muhteşem tarihi binaları, yeşil alanları ve çağdaş yapıları ile dikkat çeker. Öğrenciler geniş kütüphaneler, laboratuvarlar, sanat galerileri ve spor tesislerinin yanı sıra, Edinburgh Üniversitesi’nin sunduğu eşsiz öğrenim ve araştırma olanaklarından faydalanırlar. Bunların yanı sıra, kampüs öğrencilere çeşitli yeme içme olanakları sunmakla beraber şehir merkezinin kültürel ve sosyal olanaklarına da kolaylıkla erişim sağlar.

Edinburgh Üniversitesi’nin kütüphanesi ise, öğrencilere çalışma ve araştırma imkanını sağlamak adına geniş bir koleksiyona sahiptir. Kütüphane, çeşitli disiplinlerde kitaplar, dergiler, elektronik kaynaklar ve diğer bilgi kaynaklarını içerir. Öğrenciler sessiz çalışma alanları, grup çalışma odaları, bilgisayarlar ve diğer kaynaklardan faydalanabilmektedirler. Ayrıca, kütüphane personeli öğrencilere bilgi edinme becerileri konusunda da destek sağlayarak akademik araştırma projeleri için destek olur. Bunların tümü ile birlikte, University of Edinburgh’un kütüphanesi öğrencilerin başarılarına katkıda bulunan önemli bir kaynaktır. 

Edinburgh Üniversitesi Ünlü Mezunları

Edinburgh Üniversitesi’nde öğrenim görmüş kişiler ve akademik personeli geçmişten bu yana kimya, fizik, matematik ve tıp alanlarında toplamda 19 farklı Nobel Ödülü’ne layık görülmüştür.

Evrimsel biyoloji alanında dünyada tanınan bir isim olan Charles Darwin, telefonun icadı ile ünlenen Graham Bell, barış aktivisti ve bilim insanı Chrsytal Macmillan, Birleşik Krallık’ın eski başbakanı ve İşçi Partisi’nin eski lideri olan James Gordon Brown, ve Harry Potter serisinin yazarı J. K. Rowling dünyaca tanınan University of Edinburgh mezunları arasındadır.

Edinburgh Üniversitesi

Charles Darwin

Charles Robert Darwin FRS FRGS FLS FZS JP, evrimsel biyolojiye yaptığı katkılarla tanınan bir İngiliz doğa bilimci, jeolog ve biyologdu.

Biyografi Sayfası
Edinburgh Üniversitesi

Graham Bell

Alexander Graham Bell, ilk pratik telefonun patentini alan İskoç doğumlu Kanadalı Amerikalı mucit, bilim adamı ve mühendisti.

Biyografi Sayfası
Edinburgh Üniversitesi

J. K. Rowling

Joanne Rowling CH OBE FRSL; 31 Temmuz 1965'te doğan, takma adıyla J. K. Rowling, İngiliz yazar ve hayırseverdir. 1997'den 2007'ye kadar yayınlanan yedi ciltlik fantastik bir dizi olan Harry Potter'ı yazdı.

Biyografi Sayfası

Edinburgh Üniversitesi Kabul ve Başvuru Şartları

İskoçya’da lisans eğitimleri 4 yıl, yüksek lisans eğitimleri ise 1 yıl sürmektedir. Öğrenci vizesi dahilinde öğrencilerin haftalık 20 saat çalışma izni bulunmaktadır.

Diploma

Var ise Türk Lise Diploması. Eğer varsa International Baccalaureate (IB) veya A-Level Diploması (eğer yoksa EDUKAS danışmanları ile iletişime geçebilirsiniz)

İngilizce

İngilizce Yeterlilik Belgesi (Uluslararası geçerliliği olan IELTS UKVI, TOEFL sınavlarından yeterli puana sahip olmak gerekir)

Pasaport

Pasaport

Transkript

Transkript (Transktriptler İngilizce olmalıdır, EDUKAS ekibi ücretsiz çeviri hizmeti sunmaktadır)

Cv

Cv

Niyet Mektubu & Referans Mektubu

--

Edinburgh Üniversitesi Dönem Başlangıç Tarihleri ve Program Süreleri

University of Edinburgh International Foundation Programme

Program süresi 2 dönemdir ve Foundation yılı başlangıçları Eylül ayında gerçekleşir.  İngilizce seviyenizi ve akademik becerilerinizi geliştirmek için tasarlanmış bir üniversite hazırlık programıdır, lisans eğitimine geçiş yapmanıza yardımcı olacaktır. 

Eğer lisans eğitimine direkt geçiş için kabul şartlarını sağlayamadı iseniz, University of Edinburgh’un sunduğu Foundation Year programında başarılı olduğunuz takdirde bir sonraki sene garanti olarak lisans programınızın ilk senesine başlangıç yapma fırsatına sahip olursunuz.

University of Edinburgh International Foundation Programme (IFP)
2024/2025
Arts, Humanities and Social Sciences
£26,500

University of Edinburgh Lisans Programları

İskoçya’da lisans programları 4 sene sürer. Program süresi toplamda 8 dönem, senede 2 dönemdir. Lisans programları Eylül ayında başlar.

University of Edinburgh Yüksek Lisans Programları

Program süresi 1 akademik senedir ve 2 dönemden oluşur. Yüksek Lisans programları Eylül ayında başlar.

University of Edinburgh Pre-sessional English Language Programme

Başvurduğunuz bölümden kabul aldıktan sonra, Pre-sessional English kurslarına katılabilirsiniz. 

Eğer lisans programına katılacak iseniz, İngilizce seviyenize bağlı olarak süresi 6 veya 10 hafta, yüksek lisans programına katılacak iseniz eğitim süresi 25 veya 13 hafta olan bu kurslara katılım sağlayabilirsiniz. 

Bu kurslar akademik İngilizce’nizi geliştirmek için tasarlanmıştır ve başlangıç tarihleri katıldığınız programın süresine göre değişkenlik göstermektedir.

Pre-sessional English Courses (Lisans)
Başlangıç Tarihi
2023/2024
10 week programme
17 Haziran 2024
£5,898
6 week programme
15 Temmuz 2024
£3,539
Pre-sessional English Courses (Yüksek Lisans)
Başlangıç Tarihi
2023/2024
25 week programme
18 Eylül 2023
£9,400
13 week programme
1 Ocak 2024
£4,900

EDUKAS

"İngiltere'deki Eğitim Hayallerinizi Gerçekleştirmenize Yardımcı Oluyoruz."

01

Üniversite Araştırması

Doğru Üniversiteyi Bulmak İçin Rehberiniz. Size en uygun üniversiteyi keşfetmek ve eğitim hedeflerinizi gerçeğe dönüştürmek için buradayız

02

Belge Hazırlama Desteği

İngiltere eğitimi için gerekli olan başvuru belgelerinizi profesyonel rehberlikle hazırlayın. Size gereken adımları atmanıza yardımcı oluyoruz

03

Başvuru ve Kabul Süreci

İngiltere’de eğitim almak için gereken tüm adımları doğru bir şekilde atmanıza yardımcı oluyoruz. Başvurunuzdan kabul mektubunuza kadar sizinle adım adım ilerliyoruz

04

Konaklama Ayarlanması

İngiltere’de öğrenim görürken konaklamanızı rahatlıkla sağlamak için yanınızdayız. Size en uygun konaklama seçeneklerini organize etmek için buradayız

05

Vize Desteği

İngiltere’de eğitim almanız için gereken vize işlemlerinde size profesyonel rehberlik sunuyor ve sorunsuz bir başvuru sürecine yardımcı oluyoruz

Bristol Üniversitesi Bursları

Robertson International Scholarships

Eğitim Seviyesi: Lisans

Son Başvuru Tarihi: 1 Mayıs 2024

Edinburgh Üniversitesi The School of History, Classics and Archeology departmanının uluslararası öğrencilere sunduğu £1,000 değerindeki akademik başarı bursu.

 

Edinburgh Global Undergraduate Mathematics Scholarships

Eğitim Seviyesi: Lisans

Son Başvuru Tarihi: 28 Mart 2024

Edinburgh Üniversitesi The School of Mathematics departmanının uluslararası öğrencilere sunduğu £5,000 değerindeki akademik başarı bursu.

 

GREAT Scholarships 2024

Eğitim Seviyesi: Yüksek Lisans

Son Başvuru Tarihi: 28 Mart 2024

Edinburgh Üniversitesi The School of Business departmanında bulunan çeşitli yüksek lisans programlarına başvuran öğrencilere sunulan £10,000 değerinde üstün akademik başarı bursu.

 

* Edinburgh Üniversitesi, yüksek lisans düzeyinde başvurulan departman ve bölüm bazında çeşitli burslar hazırlamaktadır. Burslar hakkında detaylı ve güncel bilgilere ulaşmak için lütfen EDUKAS danışanınıza başvurunuz.

Edinburgh Üniversitesi Yaşam Masrafları

Edinburgh şehrinde yaşam maliyetleri konaklanan yer ve konuma göre değişebilmektedir. Paylaşımlı bir evin kira ücreti faturalar hariç ortalama olarak 500£ – 850£ arasındadır ve öğrenciler tarafından en çok tercih edilen konaklama türüdür. Tek kişilik dairelerin fiyatı ise 950£ civarındadır. Yaşam giderleriniz de eklendiğinde aylık ortalama 1150£ civarında bütçeniz olması önerilir.

Öğrenci Yaşam ve Konaklama Masrafları

Harcama Türü
Haftalık Maliyet
Akademik Sene için Maliyet (39 hafta)
Akademik Sene için Maliyet (52 hafta)
Üniversite yurtlarında konaklama (en-suite, studio veya ortak banyolu)
£370 -£1,402 aralığında değişmektedir
£3,272 - £11,986 aralığında değişmektedir
£4,395 - £11,808 aralığında değişmektedir
Market alışverişi
£260
£2,535
£3,380
Cep telefonu hattı
£3,380
£390
£520
Sağlık ve kişisel bakım
£200
£1,950
£2,400
Ulaşım
£50
£490
£650
TOPLAM
£920 - £1,952 arasında değişmektedir
£8,247 - £17,351 arasında değişmektedir
£11,345 - £18,758 arasında değişmektedir

Bristol Üniversitesi Öğrenci Vizesi

Birleşik Krallık’ta okumak için Öğrenci vizesine (Student Visa) başvurmanız gerekmektedir. Tüm başvuru süreçlerinde EDUKAS olarak yanınızdayız.

Cas Mektubu

(Üniversiteler öğrencilere CAS isimli kabul mektuplarını vize sürecinde kullanmaları için gönderirler. CAS mektubunuzu EDUKAS danışmanınız aracılığı ile okuldan talep edebilirsiniz)

Banka Hesap Dökümü

(Vize görüşmesi randevu tarihinizden önce bankanızda 28 ardışık gün boyunca okul + konaklama ücretinin vadesiz hesabınızda veya sponsorunuzun vadesiz hesabında durması gerekir. Londra için konaklama maliyeti 12007 GBP, Londra dışı için ise 9207 GBP olarak vize departmanı tarafından belirlenmiştir) Net miktarı vize aşaması geldiğinde danışmanınızdan öğrenebilirsiniz.

Pasaport

----

Nüfus Kayıt Örneği

---

Diploma & Transkript

---

Muvafakatname

---

Sponsorluk Mektubu

---

Edukas Yanınızda

Vize için gerekli belgelerin çevirisi ve formların doldurulması EDUKAS danışmanınızın desteği ile yapılacaktır.
Vizeniz için gereken farklı bir evrak olması durumunda danışmanınız sizi bilgilendirecektir.

Birleşil Krallık'ta ne kadar süre kalabilirsiniz?

Kalacağınız süre eğitim göreceğiniz programın uzunluğuna bağlıdır.

Birleşil Krallık'a ne zaman seyahat edebilirsiniz?

– Programınız 6 ay veya daha kısa sürüyorsa 1 hafta kadar

– Programınız 6 aydan uzun sürüyorsa 1 aya kadar önceden Birleşik Krallık’a giriş yapabilirsiniz.

Birleşik Krallık'ta Sağlık Hizmeti Ek Ücreti

Ayrıca vize başvurunuzun bir parçası olarak ‘’Sağlık Bakım Ücreti’’ni de ödemeniz gerekecektir. Ödeyeceğiniz tutar vizenizin süresine bağlıdır.

Birleşik Krallık'ta Okurken Çalışma İzni

– Birleşik Krallık Hükümeti, öğrenci vizesi ile eğitim alan uluslararası öğrencilere çalışma izni verir. Okurken aynı zamanda çalışma imkanına da sahip olabilirsiniz. 

– Lisans veya lisans üstü eğitim döneminde haftada 20 saat yarı zamanlı, tatillerde ise tam zamanlı çalışma izni hakkına sahip olursunuz.

Sık Sorulan Sorular

 • Edinburgh Üniversitesi'nin tarihçesi ve kuruluşu hakkında bilgi nedir?

  Edinburgh Üniversitesi, 1583 senesinde İskoçya’nın başkenti Edinburgh’da kurulmuştur. İskoçya’nın ortaçağdan bu yana öğretim vermekte olan 4 “antik üniversite”lerinden biri olan University of Edinburgh, İskoç Aydınlanması döneminde bilim ve felsefe alanlarında önemli bir merkez konumunda bulunmuştur. 18. ve 19. yüzyılda ise genişleyerek diğer disiplinlere de odaklanmış ve dünya çapında seçkin bir eğitim kurumu olarak ün kazanmıştır. Günümüzde 60’ı aşkın alanda, 400’ün üzerinde farklı program ile eğitim vermektedir. 

 • Edinburgh Üniversitesi'nde hangi akademik programlar sunulmaktadır?

  Edinburgh Üniversitesi’nin sunduğu geniş akademik yelpaze içerisinde 60’tan fazla alanda, 400’ün üzerinde farklı program bulunmaktadır. Üniversite fizik, kimya ve biyolojik bilimlerin yanı sıra, tıp, mühendislik, bilgisayar bilimi, hukuk, eğitim, dil bilimi ve sosyal bilimler gibi alanlarda öne çıkar. 

  Sağladığı ders içerikleri, araştırma olanakları ve endüstri bağlantıları ile öğrencilere güçlü bir temel sunarak, disiplinlerarası yaklaşımı ile farklı bilgi alanları arasında köprüler kurarak karmaşık sorunları ele almayı ve yenlikçi çözümler üretmeyi hedefler. 

  Uzmanlaşmak istediğiniz alan üzerine seçebileceğiniz çeşitli lisans ve yüksek lisans programlarını incelemek için University of Edinburgh’un internet sitesini ziyaret edebilir, veya EDUKAS danışanınız ile iletişime geçebilirsiniz.

 • Edinburgh şehri ve çevresindeki sosyal yaşam nasıldır?

  Edinburgh, zengin kültürel mirası ve aktif yaşam tarzı ile ilgi çeken bir şehirdir. Hem tarihi hem de kültürel açıdan zengin bir şehir olan Edinburgh şehrinde katılabileceğiniz bir çok aktivite bulunmaktadır. Müze ve galerileri ziyaret ederek sanatla vakit geçirebilir veya bilim, müzik, edebiyat gibi çeşitli alanlarda festivallere katılabilirsiniz. Bir çok yeşil alan ve bahçenin bulunduğu şehir, çok çeşitli restoran, barlar ve kafeler barındırır. Spor ile ilgileniyorsanız, sıradan sporların yanısıra şehir içinde veya doğada bisiklet gezilerine çıkabilir, şehirden biraz uzakta su kayağı gibi macera sporlarına katılabilir, hatta şehire 35 dakika uzaklıkta olan Belhaven’da surf yapabilirsiniz.

 • Üniversitenin çevre dostu ve sürdürülebilirlik projeleri nelerdir?

  Edinburgh Üniversitesi kampüsü çevre dostu uygulamaları ile öne çıkar ve sürdürülebilirlik ilkelerini aktif olarak teşvik etmektedir. University of Edinburgh sürdürülebilirlik çabalarına önem vermektedir ve çabaları arasında atık yönetimi programları, yürüttüğü enerji verimliliği projeleri, geri dönüşüm olanakları ve çevre bilinci eğitimleri bulunur. Ayrıca, üniversite sürdürülebilirlik ile ilgili çeşitli farkındalık etkinlikleri düzenler. Bu sayede öğrenciler hem akademik anlamda derinleşirken, hem de çevre bilinci kazanarak gelecek nesiller için daha yaşanabilir bir dünya oluşturmaya katkıda bulunurlar.

 • Edinburgh Üniversitesi’nin sportif ve rekreasyonel olanakları nelerdir?

  University of Edinburgh, öğrencilere sunduğu çeşitli sportif ve rekreasyonel olanaklar ile öğrencilerin bedensel aktivitelere katılımını teşvik ederek sağlıklı bir yaşam tarzını destekler. Öğrenciler üniversitenin geniş spor tesisleri, fitness merkezleri, yüzme havuzları, tenis kortları, futbol sahaları, koşu parkurları ve yoga dersleri gibi birçok imkandan faydalanabilirler. Bunların yanı sıra, üniversite bünyesinde bulunan çeşitli spor kulüpleri ve takımları ile öğrenciler ilgi duydukları sporlara katılabilir, rekabetçi veya rekreasyonel düzeyde faaliyet gösterebilirler. Edinburgh Üniversitesi aynı zamanda doğa yürüyüşleri, dağcılık gezileri ve çeşitli açık hava etkinliklerine katılım olanağı sağlayarak öğrencilere İskoçya doğası ile iç içe olabilecekleri fırsatlar sunar.

× Whatsapp