YLSY Bursu

EDUKAS Yurtdışı Eğitim olarak YLSY bursu kapsamında İngiltere ve Amerika’da yüksek lisans - doktora konusunda öğrencilerimize her konuda profesyonel danışmanlık hizmeti sunmaktayız.

Danışmanlık hizmetimiz okul araştırması, başvuruların yapılması ve kabul alınması, gerekli belgelerin İngilizceye çevrilmesi,niyet mektubu ve CV hazırlanması, konaklama ayarlanması, ve vize başvurularını içermektedir. Kısacası öğrencilerimiz her konuda ücretsiz danışmanlık hizmetimizden faydalanabilmektedirler.

Hizmetimizden faydalanabilmek için öğrencilerimizin yapması gerekenler; yüksek lisans veya doktora eğitimi alacakları ülke ve bölüm, mezun olunan okul, mezuniyet puanı, yüksek lisansın yapılacağı ülke ve bölüm bilgilerini tarafımıza bildirmeleridir. Sonrasında gerekli okul araştırmaları tarafımızca yapılarak öğrencilerimize gerekli bilgilendirme yapılmaktadır. Bu araştırmalar YLSY yönetmelikleri konusunda deneyimli ve uzman kadromuz tarafından yapılmaktadır.

Başvuru yapmak için bize en kısa sürede aşağıdaki belgeleri yollarsanız hemen gerekli işlemlere başlayabiliriz;

Diploma ve Transkript (Transkript mümkünse İngilizce olmalıdır. Eğer değilse kendi bünyemizdeki yeminli tercümanlar tarafından İngilizce'ye çevrilecektir)

2 adet referans mektubu (Referans mektupları okulun antetli kağıdına yazılı olması gerekmektedir.)

Pasaportunuzun kimlik sayfası.

Niyet mektubu. (Öğrencilerimiz henüz niyet mektubunu yazmadıysa ya da İngilizce'de zorlanıyorsa bunu tarafımıza Türkçe olarak yollayabilirler. Tercüme işlemleri yeminli tercümanımız tarafından yapılmaktadır. Öğrencilerimiz talep ederse kendilerine örnek gönderebilmekteyiz.)

IELTS ya da TOEFL sınav sonuç belgesi. (Henüz sınava girmediyseniz okullardan şartlı kabul alabilmekteyiz. Ayrıca IELTS sınavı için kayıt işlemlerini öğrencilerimiz için biz yapmaktayız.)

GRE – GMAT sınav sonuç belgeleri. (Sadece Amerika’da eğitim görecek öğrenciler için gereklidir.)

CV (CV'nizi Türkçe hazırlayabilirsiniz, gerekli düzenlemeler ve çeviriler tarafımızca yapılacaktır ve sizinle paylaşılacaktır.)

*İngiltere'de ilk %60'ta yer alan tüm üniversiteler için danışmanlık hizmeti vermekteyiz.

İngiltere'de Oxford, Cambridge, University College London, Imperial College, ve London School of Economics Üniversiteleri herhangi bir aracı kurumla çalışmadıkları için bu okulların başvuru takibi konusunda malesef yardımcı olamamaktayız.

Fakat sizlere bu okullarda yapacağınız başvurular için belge hazırlığı konusunda sonuna kadar hizmet vermekteyiz

YLSY Nedir?

YLSY bursu, Türkiye Cumhuriyeti'nin ilgili bakanlıklarının, üniversitelerinin, ve kurumlarının yetişmiş insan ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından desteklenen geniş kapsamlı bir burstur.

YLSY Bursu'nun kuralları şunlardır;

Yurt dışına gönderilecek adayların başvuru, seçme ve yerleştirme işlemleri Milli Eğitim Bakanlığı ile Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı tarafından yapılacaktır.

Başvurularda son 3 yilda yapılan Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavında (ALES) tercih edilebilecek programın puan türünden alınan puanların en yüksek olanı geçerli sayılacaktır.

Birden fazla lisans mezuniyeti olan adaylar, ÖSYM aday işlemleri sisteminde kayıtlı ve ilgili alanda lisans mezuniyet notu sistemde bulunan mezuniyet alanlarına uygun tercih yapabileceklerdir.

Millî Eğitim Bakanlığı‘nda çalışmak üzere Bakanlık adına ilan edilen kontenjanlarda öğrenim görmeye hak kazananlar, doktora öğrenimlerini tamamladıktan sonra mecburi hizmet yükümlülüklerini ifa etmek üzere Millî Eğitim Uzmanı kadrolarına atanacaklardır. Doktora öğrenimlerini tamamlamayanlar öğrenim masraflarını faizleriyle birlikte ödemekle yükümlü olacaklardır.

Yükseköğretim kurumları adına öğrenim görmeye hak kazananlar, doktora öğrenimlerini tamamladıktan sonra mecburi hizmet yükümlülüklerini ifa etmek üzere adına öğrenim gördükleri yükseköğretim kurumlarının ilgili kadrolarına atanacaklardır. Doktora öğrenimlerini tamamlamayanlar öğrenim masraflarını faizleriyle birlikte ödemekle yükümlü olacaklardır.

YLSY Bursuna başvurmak mı istiyorsunuz? Öncelikle bu maddelere uygun olmanız gerekmekte;

a) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak

b) Başvuru tarihi bitimine kadar yurt içinde en az 4 (dört) yıllık eğitim veren fakülte/yüksekokul veya bunlara denkliği yetkili makamlarca kabul edilen yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olmak (Yurt dışında bir yükseköğretim kurumundan mezun olanların denklik işlemlerini başvuru tarihinden önce tamamlaması gerekmektedir.)

c) Son 3 yilda yapılan ALES’te, tercih edilebilecek programın kabul ettiği puan türünden en az 70 almış olmak

d) 30 yasini doldurmamis olmak, (Her ne sebeple olursa olsun 18 yaşından sonra yaş düzeltmesi yaptırmış olanların yaşlarının hesabı, düzeltmeden önceki doğum tarihine göre yapılır. Adayların yaş kontrolü başvuru aşamasında ÖSYM tarafından MERNİS’ten alınan bilgiler doğrultusunda yapılacaktır. Yaş düzeltmesi yaptırmış adaylardan yaş düzeltmesi yapılmadan önceki yaşı bu kurala uymayanların yerleştirmesi yapılsa bile yerleştirme sonuçları MEB tarafından geçersiz sayılacaktır.)

e) Yükseköğrenimi veya kamu görevi sırasında kınama cezasından daha ağır bir disiplin cezası almamış olmak

f) Erkek adaylar için askerlikle ilişiği bulunmamak (Askerlikten muaf olmak, askerliğini yapmış veya erteletebilecek durumda bulunmak)

g) Sağlık durumu yurt dışında öğrenim görmeye ve Türkiye’nin her yerinde çalışmaya elverişli olmak (Kontenjanlara yerleştirilen adaylardan sağlık kurulu raporu istenecektir.)

h) Lisans öğrenimi ile ilgili genel akademik not ortalaması “4 üzerinden 2.50”, “100 üzerinden 65,00″ veya daha yukarı olmak

ı) Daha önce resmi bursluluk hakkı kazanıp herhangi bir nedenle bu hakkını kullanmayanlar da başvurabilirler

i) Daha önce resmi burslu statüde yüksek lisans öğrenimi yapmış olup (doktora öğrenimini tamamlayanlar hariç) mecburi hizmetlerini ifa etmiş ya da para borcunu ödemiş olan adaylar da başvurabilirler. Ancak bu adaylar daha önce öğrenim gördükleri aşamanın bir üst basamağı için burstan yararlanabilirler. Doktora öğrenimini resmi burslu statüde tamamlamış olanların başvuruları değerlendirmeye alınmayacaktır. Bu adaylardan resmi burslu statüde öğrenim görmeye hak kazananlar, yurt içinde veya yurt dışında öğrenime başlamadan önce mecburi hizmetini yaptığını veya parasal karşılığını ödediğini belgelendirmek zorundadır

Ayrıntılı bilgi için bizimle iletişime geçiniz.

YLSY Son Başvuru ve Tercih Kılavuzuna buradan ulaşabilirsiniz.