Bizi Hemen Arayın
Hemen Ara
İngiltere'de Yüksek Lisans Eğitimi

İngiltere’de Yüksek Lisans Nasıl Yapılır?

İngiltere’de yüksek lisans eğitimi, yurtdışında eğitim almak isteyenler için oldukça avantajlı görülmektedir. Öncelikle İngiltere üniversiteleri dünya çapında firmalar ve okullar tarafından oldukça kaliteli ve prestijli olarak değerlendirilmektedir. Bu ise gerek iş hayatında öne çıkmak isteyenler gerekse akademik kariyer düşünenler için oldukça yararlı olacaktır. Bunun yanı sıra İngiltere’de yüksek lisans eğitimi genellikle 1 yıl sürmektedir ve bu hem zamandan hem de paradan tasarruf etmek anlamına gelmektedir.

İngiltere üniversitelerinde yüksek lisans yaparak iş hayatına rakiplerinizden daha hızlı atılabilir ve yüksek lisans için daha düşük bir bütçe ayırabilirsiniz. Ayrıca İngiltere İngilizcenin ana vatanıdır. Dolayısıyla İngiltere’de yüksek lisans eğitiminin sonunda gerek alanınızda gerekse gündelik yaşamınızda kusursuz bir İngilizceye sahip olarak global işverenlerin dikkatini çekebilirsiniz.

Bu yazımızda İngiltere’de yüksek lisans yapmak için gerekenleri sıralayacağız.

İngiltere'de yüksek lisan programı başvuru koşulları
İngiltere’de Yüksek Lisans Başvuru Şartları

İngiltere’de yüksek lisans programlarının başvuru şartları programdan programa ve kurumdan kuruma değişiklik gösterse de değişmeyen iki şart vardır.

  • Proficiency ya da Advanced seviyelerinde (IELST 6,5) İngilizce dil bilgisine sahip olmak
  • Türkiye’deki lisans eğitimlerinde 2.5 üzeri diploma notuna sahip olmak,

Bu iki şartı sağlayamayanlar ise İngiltere’de yüksek lisans yapmak için pre master programlarına katılarak mevcut akademik düzeylerini ve dil yeterliliklerini iyileştirebilmektedir.

Pre master programlarına başvurabilmek için aday öğrencilerin en az 4.5 IELTS sınavı skoruna sahip olmaları gerekmektedir.

Bu program temelinde İngiltere eğitimi için aday öğrencilere denklik kazandırmayı hedeflemektedir. Pre master programlarının ardından lisans eğitimlerine bakılmaksızın master programlarına başvuru hakkı elde edilmektedir.

İngiltere'de yüksek lisans
İngiltere Yüksek Lisans Eğitimi

İngiltere’de Yüksek Lisans İçin Gerekli Evraklar

Aday öğrencilerin İngiltere’de yüksek lisans yapmak için bazı belgeleri hazırlamaları gerekmektedir. İngiltere Üniversiteleri resmi temsilcisi olan EDUKAS ile birlikte hazırlayacağınız bu belgeler aşağıda sıralanmıştır.

  • Akademik olarak yeterliliğinizi gösteren, hedeflerinizi ve çalışmak istediğiniz alanları belirten özgeçmiş (CV)
  • Okula hitaben neden o okulda eğitim alınmak istenildiğinin anlatıldığı, okula ne gibi katkılarda bulunabileceği gibi şeylerin yazıldığı bir mektup (Niyet mektubu)
  • Daha önce eğitim alınmış okuldan eğitmenler tarafından alınmış akademik referanslar ya da profesyonel referanslar. Bu akademik referanslar özellikle çalışılmak istenen alana hakim biri tarafından yazılırsa oldukça etkili olacaktır.
  • Mezun iseniz Lisans eğitimi diploması, değilseniz mevcut transkript
  • Son iki yılda alınmış İngilizce dil yeterliliğini kanıtlayan belge (IELTS-TOEFL-PTE)

İngiltere’de yüksek lisans eğitimi almak hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz bilgi-iletişim formumuzu doldurarak ücretsiz randevunuzu oluşturabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu