Bizi Hemen Arayın
Hemen Ara
İngiltere'de Lise Eğitimi

İngiltere’de Lise Okumak : İngiltere’de Lise Ücretleri

Günümüz dünyasında gittikçe daha da çetin bir hale gelen kariyer yarışında iyi bir üniversite kazanmanın yolu iyi bir lisede eğitim almaktan geçmektedir. Bu sebeple yurtdışında üniversite okumak kadar yurtdışında lise okumak da yükselen bir trend olarak değerlendirilmektedir.

İngiltere tüm dünyada kabul gören prestijli okulları, kaliteli eğitim sistemi ve mezuniyet sonrası sunduğu imkanlarla üniversite eğitiminde olduğu kadar lise eğitiminde de öne çıkmaktadır.

Bu yazımızda İngiltere’de lise okumak isteyen öğrenciler için en güncel bilgileri derledik.

İngilterede Lise Okumak
İngilterede Lise Okumak

İngiltere’de Lise Okumak

İngiltere’de lise okumak tercih edilebilecek 4 adet seçenek vardır. Bunları sıralayacak olursak:

  • Özel Lise Hazırlık Okulları
  • Özel Gündüz Liseleri
  • Devlet Kolejleri
  • Gündüz ve Yatılı Devlet Liseleri

Özel lise hazırlık okulları özellikle 8-13 yaş aralığından öğrencileri kabul eden ve İngiliz eğitim sistemine adapte eden hem yerli hem de yabancı öğrencilere uygun programlar sunmaktadır. Özel gündüz liseleri ise özellikle yurtdışından İngiltere’de lise okumak için gelen öğrenciler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Az kontenjan ve geniş müfretad seçeneği sunarlar.

İngiltere devlet kolejleri 16-19 yaş aralığındaki öğrencileri kabul etmektedirler. Bu liselerde özellikle öğrencilerin gerek akademik gerekse sosyal başarılı kabul edilmelerinde etkilidir. Bu liselerden mezun olan öğrenciler sıklıkla başarılı üniversitelerden kabul almaktadır. Özel gündüz ve yatılı devlet liseleri ise yalnızca AB vatandaşı öğrencileri kabul ettiklerinden Türk vatandaşları için uygun değildirler.

İngiltere eğitim sistemi ülkemizdeki eğitim sisteminden farklılık göstermektedir. “Secondary education” olarak isimlendirilen sistemde 11 yaşından itibaren çocuklar akademik becerilerine göre sınıflandırılmaya başlarlar. 11-14 yaş aralığında müzikten fen bilimlerine kadar birçok alanda ders alan öğrenciler 14-16 yaş aralığında ise uluslararası geçerli GCSE eğitimine geçiş yaparlar.

GCSE eğitimi 2 yıl sürer ve bu süreci başarıyla tamamlayan öğrenciler üniversiteye giriş için gerekli olan A level diploması eğitimine başlarlar. A level eğitimi de yine 2 yıl sürer. A Level eğitimi boyunca üniversite eğitimine yönelik 4-5 farklı ders alan öğrenciler bu derslerden elde ettikleri not ortalamasına göre üniversite birinci sınıfa geçiş yaparlar.

Türkiye’den İngiltere’ye gidip direkt 9. Sınıftan itibaren liseye başlayıp 9 ve 10. Senelerinizde GCSE eğitimi alabilir, sonrasında da İngiltere’nin Üniversiteye geçiş sistemi olarak adlandırılan iki senelik A-level programını alabilirsiniz.

İngilterede Lise Ücretleri
İngilterede Lise Ücretleri

İngiltere’de Lise Ücretleri

İngiltere’de lise okumak üniversitede prestijli bir okuldan kabul almayı sağladığı için oldukça sık tercih edilmektedir. Dolayısıyla İngiltere lise ücretleri konuyla ilgilenenler için merak konusu haline gelmektedir.

İngiltere’de lise okumak yıllık olarak 15.000 GBP ila 30.000 GBP arasında değişkenlik göstermektedir. Eğitim ücretlerine ek olarak konaklama imkanları yurtlar, aile yanı gibi seçeneklere ayrılmaktadır ve yurt masrafları ise 12.000 GBP ila 19.000 GBP bandında değişmektedir. Tabii ki bu fiyatların tamamı seçeceğiniz okul tipine, okulun bulunduğu şehire ve başlangıç yapılacak programa göre değişkenlik göstermektedir.

İngiltere’de lise okumak isteyenler için kendisine en uygun seçeneği belirlemeleri için yardımcı oluyoruz. Bilgi-iletişim formunu doldurarak bizlere ulaşarak ücretsiz randevunuzu oluşturabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu