Bizi Hemen Arayın
Hemen Ara
İngiltere'de Yüksek Lisans Eğitimi

İngiltere’de Yüksek Lisans ve Amerika’da Yüksek Lisans

Çoğu öğrencinin en büyük hayallerinden biri de İngiltere’de yüksek lisans deneyimi yaşamak. Lisans eğitimiyle yetinmek istemeyenlerin yüksek lisans yapma arzusu her geçen gün artıyor. Hazır lisans üstü programlara başvuracakken bu eğitimi bir de yurt dışında gerçekleştirmek kelimenin tam manasıyla büyük bir başarı. Özellikle İngiltere ve Amerika gibi iki ülkenin olağanüstü eğitim sistemleri çerçevesinde yüksek lisans eğitimi almak, öğrenciyi hem akademik anlamda başarıya götürürken hem de iş dünyasına hızlıca atılmalarında büyük katkı sağlıyor. Lisans diplomasını eline alan öğrencilerin merak ettiği konulardan biri de master eğitimlerini İngiltere mi yoksa Amerika’da mı yapacakları… Gelin bu iki ülkenin yüksek lisans eğitimlerine ayrı ayrı değinelim.

İngiltere Yüksek Lisans

İngiltere’de yüksek lisans demek prestijli bir diploma demektir. Kaliteli eğitim sistemi ve başarılı akademisyenleri ile İngiltere, lisans üstü program süreçlerinde dünyada neredeyse 1 numarayı oynuyor. Lisans eğitiminizi Türkiye’de aldıysanız yüksek lisansınızı İngiltere’de yapmak, lisans diplomanızı çok daha üstün kılacaktır.

Tüm dünyada yüksek lisans eğitiminde İngiltere’nin parmakla gösterilmesine neden olan birkaç şeyden bahsetmek istiyoruz. Normalde şöyle bir algı var:  ” İngiltere’de yüksek lisans çok maliyetli…” Bu tamamen yanlış bir düşüncedir. Çünkü İngiltere diğer ülkelerden farklı olarak yüksek lisans eğitimini 1 yıl ile sınırlı tutar; bu da hem nakitten hem de vakitten tasarruf demektir. Bunun dışında ülkenin lisans üstü eğitimlerde öğrencilere sunduğu bir diğer güzellik ise eğitiminizi tamamladıktan sonra İngiltere’de 2 yıl boyunca çalışma iznine sahip oluyorsunuz. Bu çoğu ülkede olmayan bir diğer avantaj olarak karşımıza çıkıyor.

İngiltere’nin her yıl binlerce yabancı öğrenciye ev sahipliği yapması ülkenin kültür ve sanatta gösterdiği başarının da bir etkisidir. Bunun dışında dünya üzerinde en başarılı gösterilen üniversitelerinden çoğu İngiltere’de yer alır. Bu durumda, İngiltere yüksek lisans eğitimlerinin başarısının bir diğer göstergesidir. Eğitim konusunda dünya çapında saygı gören bir ülke olan İngiltere üniversitelerinden bir diplomaya sahip olmak iş verenler tarafından büyük saygı görür.

Amerika’da Yüksek Lisans

İngiltere’den sonra yüksek lisans eğitiminde tercih edilen bir diğer ülke olarak Amerika gelir.  ABD’nin bünyesinde 4000’den fazla eğitim kurumu bulunur. Her üniversite kendi içinde çok fazla sayıda fakülte ve bölüm barındırır bu da öğrencilere çok geniş bir yelpazede eğitim verme şansı sağlar.

Amerika’da üniversiteler, aynı ülkemizdeki gibi devlet ve özel üniversite olacak şekilde 2’ye ayrılır. Amerika’da yüksek lisans yapmak isteyen öğrencilerin üniversite ve programlarını seçerken bulundukları eyaletlere ve sosyal imkanlarına bakmaları gerekir. Amerika Birleşik Devletleri’nde yüksek lisans eğitimi 2 yıl sürer. Burada, lisans üstü eğitimlerde kredili sistem vardır. Yani dönem içinde ne kadar çok ders alırsanız, okulu o kadar çabuk bitirebilirsiniz. Fakat bu durum çoğu zaman öğrencilerin zararına olabilir. Çünkü İngiltere’de yüksek lisans eğitiminde böyle bir şey beklenmezken Amerika’da yüksek lisans eğitimlerinde öğrencilerin çok fazla ders alarak kredilerini doldurmalarını beklenir.

Amerika yüksek lisans yapan uluslararası öğrenciler, okullarındaki sosyal ve sportif aktivitelerinden tam olarak faydalanabilirler. Amerika’da yabancı öğrencilerin  yarı zamanlı çalışması yasaktır. Uluslararası öğrenciler, yüksek lisans eğitimlerinde sadece kampüs içinde belirli saat limitlerinde çalışabilirler.

Amerika’da master programlarına başvuru yoğun olmasına rağmen bu oran İngiltere’de çok daha fazladır. İngiltere’de yüksek lisans programlarına katılım her geçen yıl artış göstermektedir. Bunun en büyük nedenlerinden biri de İngiltere’nin, lisans üstü programlarını hazırlarken diğer ülkelerin öğrencilerini de göz önünde bulunduran bir sistem geliştirmesinden kaynaklanmaktadır.  Ayrıca İngiltere’de yüksek lisans yaparken uluslararası öğrencilere çalışma izni vermesi de bu yüksek katılımın bir diğer parçasıdır.

İngiltere’de yüksek lisans yapmak istiyorsanız, danışmanlarımızdan ücretsiz destek almak için bilgi ve iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu