Bizi Hemen Arayın
Hemen Ara
İngiltere'de Eğitim

Yurt Dışı Eğitimde İngiltere mi, Amerika mı?

21. yüzyılın dünyasında öğrenciler için sadece bir diploma sahibi olmak yetmiyor. Bu diplomayı, ünlü-başarılı bir üniversite, iyi bir yabancı dil yetkinliği, lisans üstü programların prestijli diploması gibi yardımcı faktörlerle taçlandırmak gerekiyor. Bunun için ise atılacak ilk adım yurt dışında eğitim almak oluyor. Konu yurt dışı eğitime gelince haliyle akıllarda beliren ilk iki ülkeden bahsetmek istiyoruz sizlere. İngiltere ve Amerika. Dünyanın en köklü okullarının bulunduğu bu iki ülkenin, eğitim konusunda birden fazla alanda kıyaslamasını sizler için yaptık. Yurt dışı eğitimde, Amerika ve İngiltere arasında gidip geliyor olabilirsiniz. İngiltere üniversite eğitiminde uluslararası öğrencilerin gözdesi. Yine de her iki ülkenin de eğitimin her sürecinde ve her alanında başarılı olduğu aşikar; fakat aralarında bazı küçük farklılıklar bulunuyor. Bu farklılıklar ülkenin verdiği eğitim sistemi, uluslararası öğrencilere sunduğu ayrıcalıklı imkanlar, bütçelendirmeler, akademik başarıları, çalışma izni, eğitim süresi gibi unsurları kapsıyor.

İngiltere Yüksek Lisans

Yüksek lisans eğitiminizi yurt dışında tamamlamak istiyorsanız ve aklınızdaki ülkeler İngiltere ve Amerika ise sizlere söylemek istediğimiz birkaç önemli detay bulunuyor. Yurt dışı eğitim seçeneklerinde öğrencilerin dikkate aldığı bir diğer konu ise eğitim süresi. İngiltere’de yüksek lisans süresi 1, Amerika’da ise ülkemizdeki gibi 2 yıldır. Bu farklılık da uluslararası öğrencilerin yurt dışı lisans üstü eğitimler başvurularında İngiltere’yi tercih etmelerinin en büyük nedenlerinden biridir.  İngiltere yüksek lisans eğitiminde göstermiş olduğu başarıları ile tüm dünya tarafından prestijini her geçen gün artırmaya devam etmekte. Genel itibariyle Amerika’daki eğitim süreleri İngiltere’ye nazaran 1 yıl daha fazla sürmekte. Bunun dışında Amerika’da lisans eğitimi ise 4 yıldır. Bu durum İngiltere’de yine zamandan tasarruf edilecek şekilde düzenlenmiş ve 3 yıl olarak belirlenmiştir.

İngiltere’de Lise Okumak

Yurt dışı eğitim denilince aklınıza sadece üniversiteler gelmesin. Lise eğitimini Amerika’da veya İngiltere’de alan binlerce öğrenci var. Özellikle İngiltere’de lise okumak iyi bir İngiliz üniversitesine girebilmenin ilk ve en kolay basamağı diyebiliriz.  İngiltere’de lise eğitim sistemi çok özel programlarla oluşturulmuş; öğrenciyi akademik bilgilere boğmak yerine hem entellektüel birikim hem de sosyal bireyler olmalarını sağlayacak bir müfredatta ilerliyor. Bir de şu var tabii: İngiltere, Amerika’ya oranla Türkiye’ye çok daha yakın. En azından acil bir durumda rahatlıkla gidip gelinebilecek bir ülke. Fakat Amerika, başlı başına ayrı ve çok uzak bir kıta. Hatta çoğu ebeveyn sadece bu nedenden bile İngiltere’de lise okumak fikrine Amerika’ya nazaran daha sıcak bakıyor. Yol masrafı açısından da düşünüldüğünde İngiltere’ye ulaşım her zaman daha ucuz ve kolay olacaktır. İngiltere’nin bir diğer avantajı ise ülkelere yakınlığı ve vizeniz olduğu taktirde günübirlik diğer Avrupa ülkelerini gezebiliyor olma şansınız gerçekten heyecan verici. Amerika’nın konumu gereği ise sadece Kanada ve Meksika’yı örnek verebiliyoruz.

İngiltere Üniversite

Amerika ve İngiltere üniversite eğitiminde her zaman üst noktalarda olmayı başaran iki ülke. Yurt dışı eğitimde İngiltere ve Amerika’yı incelediğimizde, her iki ülkenin de ana dilinin İngilizce olduğunu hepimiz biliyoruz. Fakat İngiliz İngilizcesi her zaman sizi bir adım daha öne taşıyacaktır. Amerikan İngilizcesi ile İngiliz İngilizcesi arasındaki aksan farkı günümüzde artık kayda değer bir fark.

İngiltere üniversite eğitimi maliyetlerinde çoğu zaman insanlara çok pahalı gelir; ancak bu tamamen yanlış bir algıdır. Amerika’da akademik bir eğitim almak çok daha masraflı olacaktır. Çünkü Amerika’daki okul ücretleri değerlendirildiğinde; büyük bir çeşitlilik gözlemlenmiştir. Bu durum İngiltere’de çok daha makul olup, diğer Avrupa ülkeleri ile maddi açıdan benzerlik taşır. Her iki ülkede de uluslararası öğrenciler için burs ve geri ödemeli kredi fırsatları yer alsa da İngiltere ve Amerika’da okul ücretleri açısından büyük farklılıklar var. Size spesifik olmayan ortalama bir fiyatlandırma örneği verecek olursak; İngiltere’de okul ücretleri yıllık £10.000- £ 20.000 arasında değişmektedir. Amerika’da özel okullarda bu rakam 35.000 $ kadar çıkabilmektedir.

İngiltere ve Amerika’nın uluslararası öğrenciler için konaklama koşullarını ele aldığımızda; her iki ülkenin de öğrencilerine yurt imkanı sağladığını söyleyebiliriz. İngiltere üniversite eğitimine verdiği önemi, ev sahipliği yaptığı uluslararası öğrencilerine konaklama imkanında da sunduğu kolaylıklar ile ön plana çıkmakta. İngiltere’de yurt odaları tek kişilik olabiliyorken bu durum Amerika’da en az 2 kişilik odalardan başlıyor. Şayet yurt dışı eğitimde konaklama durumunuz sizin için önemli bir belirleyici unsur ise İngiltere’yi tercih etmek çok daha uygun olacaktır.

Yurt dışı eğitimleri ve İngiltere üniversite seçenekleri hakkında daha detaylı bilgi almak için siz de en yakın ofisimizi ziyaret edebilir, tecrübeli eğitim danışmanlarımızla ücretsiz görüşme talep edebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu