Bizi Hemen Arayın
Hemen Ara
İngiltere Üniversiteleri

İngiltere Üniversiteleri

Neden İngiltere'de Üniversite ?

Günümüzde eğitimin önemi hayatımızın her alanında karşımıza çıkmaktadır. Lise eğitimi sonrasında, gerek iş hayatında daha fazla imkanlara sahip olabilmek adına, gerek ise topluma katkı sağlayabilecek donanımlı bir birey haline gelebilmek adına çoğu genç üniversite eğitimi almak durumundadır. Üniversite eğitimi bizlere sosyal bilimler, mühendislik, sağlık bilimleri, hukuk ve benzeri pek çok alanda spesifik altyapıyı kademeli olarak edindirmektedir. Bireyleri her yönden güçlendiren bu serüven, lisans eğitimi, yüksek lisans eğitimi, doktora eğitimi ve post-doc araştırma eğitimi olarak devam eder. Özetlemek gerekirse günümüz dünyasının sosyal düzeninde olmazsa olmaz bir gerekliliktir üniversite eğitimi almak.

Peki asıl sorumuza gelecek olursak, burada önemli olan sadece üniversite eğitimi almak mı? Yoksa kaliteli bir üniversite eğitimi almak mı? İngiltere Üniversiteleri Resmi Temsilciliği olarak sizlere neden İngiltere'de Üniversite Eğitimi almanız gerektiğini açıklayacağız.

Üniversitelerin Başarıları Nasıl ölçülür ?

Eğitim alanında da pek çok sektörel alanda olduğu gibi bir rekabet vardır ve pek tabi bu rekabetin denetçisi bazı kuruluşlar. Üniversitelerin istatistiksel anlamda başarısını izleyen bu kurumlar her sene bazı raporlar yayınlarlar, bu raporlar genellikle şu alt başlıklar üzerinde toplanırlar;

  1. Konu-başarı sıralaması
  2. İş bulma- başarı sıralaması
  3. En yaşanılabilir öğrenci şehri- başarı sıralaması
  4. Sistematik güç- başarı sıralaması
  5. Yayın sayısı / etkisi oranı- başarı sıralaması

Bu raporları yayınlayan ve Yüksek Öğrenim Kurumu (YÖK) tarafından geçerliliği tanınan, senelerdir yüksek tutarlılık ile rapor veren kuruluşlar şu şekildedir;

QS Top Universities

Times Higher Education

Shanghai Ranking

Edukas Yurtdışı Eğitim, sizler eğitim hayatınıza vereceğiniz yönü belirlerken en doğru ve en güvenilir istatistiksel raporlardan faydalanmanız adına, yukarıda bahsi geçen güvenilir kuruluşların raporları ışığında danışmanlık vermektedir.

Peki hangi ülkeler kaç üniversite ile bu başarı sıralamalarında yer almıştır? Bu sorunun cevabı için sizlere 2020 QS Top Universities Overall Ranking referansında bir tablo hazırladık;

Amerika İngiltere Hollanda Türkiye
Toplam Üniversite Sayısı 5300 153 54 206
İlk 1000 sıralamasında bulunan üniversite sayısı 157 84 13 9

Tablodan da gördüğümüz üzere dünya sıralamarında oran bazında en fazla üniversitesi olan ülke İngiltere'dir. İngiltere'deki üniversitelerin yarısından fazlası Akademik sıralamalarda diğer ülkelere oranla daha öndedir ve bu başarı İngiltere'nin dünyanın en fazla tercih edilen Üniversite ülkesi olmasına yol açmıştır. Şunu unutmamak gerekir ki İngiltere'deki Üniversitelerin çoğunun farklı alanlarda birbirlerinden daha güçlü oldukları yanları vardır. Bu sebeple üniversite araştırması yaparken aynı zamanda Üniversitelerin güçlü olduğu alanları bulup bunları referans almak da önemlidir.

İngiltere Üniversitelerinin Başarıları ve İngiltere Eğitim Sistemi

İngiltere’de yaklaşık 150 üniversite bulunmaktadır ve bunların yarısından fazlası çoğu başarı istatistik kuruluşlarına göre ilk dünya sılamalarında ilk 500’de bulunmaktadır. Teknik bilimlere yönelik eğitim tarihi 900’yılı aşan İngiltere’nin ilk üniversitesi University of Oxford’tur (https://www.study.eu/article/these-are-the-10-oldest-universities-in-the-uk) ve University of Oxford’un kuruluşundan bu yana, bilim dünyasına başarılarıyla imza atan pek çok isme ilmi ev sahipliği yapmıştır İngiltere.

Charles Darwin’in okulu University of Edinburgh, Isaac Newton’un eğitim aldığı University of Cambridge, Alexander Graham Bell’in okuduğu University College London, Sir Joseph Rotblat’ın okulu University of Liverpool ve daha pek çok benzeri ünlü okulu ve mezunu ile günümüz biliminin şekillenmesine yön vermiştir İngiltere başarı hikayeleri ile.

İngiltere Üniversitelerinde öğrenci olmak nasıl bir duygu? Bu konuda "İngiltere'de Öğrenci Olmak" isimli blog yazımızı okumanızı öneririz.

Edukas Yurtdışı Eğitim Türk gençlerinin de bu başarı öykülerine imza atabileceğine gönülden inanıyor ve sizleri en iyisine yönlendirmek üzere tüm bilgilerini ücretsiz bir şekilde sunuyor. Bünyesindeki tecrübeli ve deneyimli akademik danışmanlar ile İngiltere'de lisans ve lisansüstü tüm eğitim süreçleri hakkında bilgi almak için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

Aşağıda Resmi Temsilcisi olduğumuz ve Danışmanlık verdiğimiz İngiltere Üniversiteleri hakkında detaylı bilgileri bulabilirsiniz.

SEO