Manchester Üniversitesi

Dünya'da İlk 50

Araştırma Üniversitesi

Uluslararası Üstünlük

Burs İmkanı

Neden Manchester Üniversitesi?

Manchester Üniversitesi’nin kökeni 19. yüzyıla dayanır ve 2004 yılında Victoria University of Manchester ve University of Manchester Institute of Science and Technology (UMIST) olarak birleşerek günümüzde tanınan University of Manchester ismini almıştır. Birleşik Krallık’ın önde gelen araştırma üniversitelerinden biri olan kurum, bir Russell Group üyesidir ve yüksek akademik standartları ile öne çıkmaktadır. Manchester Üniversitesi, öğrencilere geniş bir lisans ve yüksek lisans program yelpazesi sunarken, aralarında mühendislik, fen bilimleri, sosyal bilimler ve sanatın da bulunduğu çeşitli alanlarda uzmanlaşma fırsatı sunar.

Manchester şehri, İngiltere’nin en büyük ikinci şehri olmakla beraber kültürel ve sosyal olanakları ile öne çıkan dinamik bir şehirdir ve düzenli olarak İngiltere’de öğrenciler için en uygun maliyetli lokasyonlardan biri olarak seçilir. Öğrencilere müzeler, sanat galerileri, tiyatrolar ve konserler gibi birçok çeşitli imkan sunar. Ayrıca şehir, alışveriş olanakları, restoranlar ve gece hayatı açısından da oldukça zengindir. Manchester, Londra’ya yaklaşık üç saat uzaklıkta bulunur ve düzenli tren bağlantıları ile diğer büyük şehirlere kolaylıkla ulaşım imkanı sağlar. 

90,000’in üzerinde öğrenciye ev sahipliği yapan şehir, QS Best Student Cities 2024 makalesinde Birleşik Krallık’ta yer alan en iyi öğrenci şehirlerinden biri olarak anılır. Bunların yanı sıra, üniversitede öğrencilerin konaklama olanakları ve sosyal yaşamını desteklemek adına çeşitli kulüpler ve etkinlikler bulunur.

Manchester Üniversitesi Sıralamaları

Birleşik Krallık’ın seçkin üniversitelerinden biri olarak tanınan Manchester Üniversitesi, 1500’ü aşkın üniversitenin yer aldığı QS World University Rankings’e göre 2024 yılında dünyada 32. sırada yer almaktadır.  Araştırma etkinliği bakımından önemli başarılar elde eden üniversite, Research Excellence Framework (REF) tarafından %93 oranında “dünya-öncüsü” ve “uluslararası üstünlük” araştırma kalitesi ünvanlarına layık görülmüştür. Öğretim kalitesi açısından ise Teaching Excellence Framework (TEF) gümüş ödülüne sahiptir. 

University of Manchester, dünya çapında tanınan araştırmacıları ve öğretim üyeleri ile birlikte uluslararası alanda saygın bir konuma sahip olmakla beraber, öğrencilere üst düzey bir eğitim deneyimi sunma konusunda güven sağlar.

Manchester Üniversitesi Kampüs Bilgileri

Modern öğrenim tesisleri ile donatılmış University of Manchester, Birleşik Krallık’taki tek yerleşkeli en büyük kampüse sahiptir. Manchester Üniversitesi kampüsü merkezi bir konumda yer almakla beraber Oxford Road ve Sackville Street olarak iki temel alandan oluşur. Çoğu bölüm Oxford Road’da bulunurken Sackville Street özellikle bilim, mühendislik ve tıp alanlarında uzmanlaşmıştır. Kampüs, barındırdığı geniş kütüphane olanakları, laboratuvarlar, sosyal tesisler ve çalışma alanları ile öğrencilere dinamik bir öğrenme ortamı sunar. 

Üniversitenin kampüsü, Manchester Piccadilly Tren İstasyonu’na yakın bir konumda bulunur ve tramvay hatları ile de bağlantılıdır. Manchester şehrinin kültürel ve sosyal olanaklarına kolaylıkla erişim imkanı sağlarken, kampüs içerisinde öğrenci konaklama olanakları, spor tesisleri, kafeler ve restoranlar gibi çeşitli olanakları da barındırır. Şehrin dinamik atmosferinden faydalanırken, öğrenciler aynı zamanda üniversite kampüsünde de zengin bir sosyal ve kültürel yaşamın keyfini çıkarabilirler.

Manchester Üniversitesi Ünlü Mezunları

Zengin bir akademik geçmişe sahip olan Manchester Üniversitesi, bugüne dek kimya, tıp ve ekonomik bilimler alanlarında toplamda 25 ayrı Nobel Ödülü’ne layık görülen mezunlara ev sahipliği yapar.

Üniversitenin ünlü mezunları arasında dünyaca tanınan İngiliz aktör Benedict Cumberbatch, ilk kuantum mekanik teori üzerinde çalışan Niels Bohr, BBC Micro ve ARM 32-bit RISC mikroişlemciyi tasarlayan bilgisayar bilimci Steve Furber, grafen keşfi ile 2010 yılında Nobel Ödülü’nü kazanmış olan Sir Andre Geim ve Sir Konstantin Novoselov bulunur.

Manchester Üniversitesi

Niels Bohr

Niels Henrik David Bohr, atom yapısının ve kuantum teorisinin anlaşılmasına temel katkılarda bulunan Danimarkalı bir fizikçiydi ve bu katkılarıyla 1922'de Nobel Fizik Ödülü'nü aldı. Bohr aynı zamanda bir filozof ve bilimsel araştırmaların destekçisiydi.

Biyografi Sayfası
Manchester Üniversitesi

Benedict Cumberbatch

Benedict Timothy Carlton Cumberbatch CBE, İngiliz aktör. Ekran ve sahnedeki çalışmalarıyla tanınan sanatçı, BAFTA Ödülü, Primetime Emmy Ödülü ve Laurence Olivier Ödülü'nün yanı sıra iki Akademi Ödülü ve dört Altın Küre adaylığı da dahil olmak üzere çeşitli ödüller aldı.

Biyografi Sayfası
Manchester Üniversitesi

Steve Furber

Stephen Byram Furber CBE FRS FREng, İngiliz bilgisayar bilimcisi, matematikçi ve donanım mühendisi ve Manchester Üniversitesi, Birleşik Krallık Bilgisayar Bilimleri Bölümü'nde Bilgisayar Mühendisliği Emeritus ICL Profesörüdür.

Biyografi Sayfası

Bristol Üniversitesi Kabul ve Başvuru Şartları

Lisans eğitimleri 3 yıl, yüksek lisans programları 1 yıl sürmektedir. Öğrenci vizesi dahilinde öğrencilerin haftalık 20 saat çalışma izni bulunmaktadır.

Diploma

Var ise Türk Lise Diploması. Eğer varsa International Baccalaureate (IB) veya A-Level Diploması (eğer yoksa EDUKAS danışmanları ile iletişime geçebilirsiniz)

İngilizce

İngilizce Yeterlilik Belgesi (Uluslararası geçerliliği olan IELTS UKVI, TOEFL sınavlarından yeterli puana sahip olmak gerekir)

Pasaport

Pasaport

Transkript

Transkript (Transktriptler İngilizce olmalıdır, EDUKAS ekibi ücretsiz çeviri hizmeti sunmaktadır)

Cv

Cv

Niyet Mektubu & Referans Mektubu

--

Manchester Üniversitesi Dönem Başlangıç Tarihleri ve Program Süreleri

University of Manchester Integrated Foundation Year

Program süresi 2 dönemdir ve Foundation Year başlangıçları Eylül ayında gerçekleşir.  İngilizce seviyenizi ve akademik becerilerinizi geliştirmek için tasarlanmış bir üniversite hazırlık programıdır, lisans eğitimine geçiş yapmanıza yardımcı olacaktır. 

Eğer lisans eğitimine direkt geçiş için kabul şartlarını sağlayamadı iseniz, year-0 olarak geçen Foundation senesinde başarılı olduğunuz takdirde bir sonraki sene garanti olarak lisans programınızın ilk senesine başlangıç yapma fırsatına sahip olursunuz.

Integrated Foundation Year
2024/2025
Aerospace Engineering with an Integrated Foundation Year
£24,000
Chemical Engineering with an Integrated Foundation Year
£24,000
Chemistry with an Integrated Foundation Year
£24,000
Civil Engineering with an Integrated Foundation Year
£24,000
Computer Science with an Integrated Foundation Year
£24,000
Earth and Planetary Sciences with an Integrated Foundation Year
£24,000
Electrical, Electronic & Mechatronic Engineering with an Integrated Foundation Year
£24,000
Environmental Science with an Integrated Foundation Year
£24,000
Materials Science with an Integrated Foundation Year
£24,000
Mathematics with an Integrated Foundation Year
£24,000
Mechanical Engineering with an Integrated Foundation Year
£24,000
Physics with an Integrated Foundation Year
£24,000

University of Manchester Lisans Programları

Program süresi toplamda 6 dönem, senede 2 dönemdir. Lisans programları Eylül ayında başlar.

University of Manchester Yüksek Lisans Programları

Program süresi 1 akademik senedir ve 2 dönemden oluşur. Yüksek Lisans programları Eylül ayında başlar.

University of Manchester Pre-Sessional Courses

Başvurduğunuz bölümden kabul aldıktan sonra, İngilizce seviyenize bağlı olarak 4, 6 veya 10 haftalık Pre-Sessional kurslarına katılabilirsiniz. Bu kurslar akademik İngilizce’nizi geliştirmek için tasarlanmıştır ve Temmuz veya Ağustos aylarında başlar.

Pre-Sessional Courses
2024/2025
10 weeks Pre-Sessional Courses
£5,400
6 weeks Pre-Sessional Courses
£3,240
4 weeks Pre-Sessional Courses
£2,160

EDUKAS

"İngiltere'deki Eğitim Hayallerinizi Gerçekleştirmenize Yardımcı Oluyoruz."

01

Üniversite Araştırması

Doğru Üniversiteyi Bulmak İçin Rehberiniz. Size en uygun üniversiteyi keşfetmek ve eğitim hedeflerinizi gerçeğe dönüştürmek için buradayız

02

Belge Hazırlama Desteği

İngiltere eğitimi için gerekli olan başvuru belgelerinizi profesyonel rehberlikle hazırlayın. Size gereken adımları atmanıza yardımcı oluyoruz

03

Başvuru ve Kabul Süreci

İngiltere’de eğitim almak için gereken tüm adımları doğru bir şekilde atmanıza yardımcı oluyoruz. Başvurunuzdan kabul mektubunuza kadar sizinle adım adım ilerliyoruz

04

Konaklama Ayarlanması

İngiltere’de öğrenim görürken konaklamanızı rahatlıkla sağlamak için yanınızdayız. Size en uygun konaklama seçeneklerini organize etmek için buradayız

05

Vize Desteği

İngiltere’de eğitim almanız için gereken vize işlemlerinde size profesyonel rehberlik sunuyor ve sorunsuz bir başvuru sürecine yardımcı oluyoruz

Manchester Üniversitesi Bursları

Bicentenary Global Futures Scholarship

Eğitim Seviyesi: Lisans

Son Başvuru Tarihi: 23 Mayıs

A-Level, IB veya AP kalifiyelerine sahip uluslararası öğrencilere sağlanan üstün başarı bursu. Her akademik sene için £7,000 değerinde burs imkanı sağlar. Devamlılığı için her akademik sene sonunda minimum %60’lık başarı elde etme koşulu vardır.

The Manchester International Excellence Scholarships: Faculty of Science and Engineering

Eğitim Seviyesi: Lisans 

Son Başvuru Tarihi: Otomatik

Mühendislik ve Doğa Bilimleri departmanı öğrencilerine yönelik olan, her akademik sene için £3,500 değerinde burs imkanı. 30 öğrenci ile sınırlı olan bu burs, öğrencilerin akademik başarılarını temel alarak otomatik olarak değerlendirilir. Katılım fırsatı sağlamak isteyen öğrencilerin en geç Temmuz ayına kadar University of Manchester’a kayıt olmuş olmaları gerekir. 

Manchester Üniversitesi Yaşam Masrafları

Manchester şehrinde yaşam maliyetleri konaklanan yer ve konuma göre değişebilmektedir. Paylaşımlı bir evin kira ücreti faturalar hariç ortalama olarak 400£ – 700£ arasındadır ve öğrenciler tarafından en çok tercih edilen konaklama türüdür. Stüdyo dairelerin fiyatı ise ortalama olarak 950£ civarındadır. Yaşam giderleriniz de eklendiğinde aylık ortalama 1150£ civarında bütçeniz olması gerekir.

Öğrenci Yaşam ve Konaklama Masrafları

2023/2024 verilerine göre lisans öğrencileri için hesaplanmış ortalama yaşam ve konaklama masraflarını aşağıdaki listede bulabilirsiniz.

Harcama Türü
Lisans programları akademik senesi (41 hafta)
Aylık Maliyet
Kampüste konaklama, yemeksiz
£4,618 - £8,190 arasında değişmektedir
£461 - £819 arasında değişmektedir
Kampüste konaklama, kahvaltı ve akşam yemeği dahil
£6,960 - £7,440
£696 - £744
Kampüste konaklama, kahvaltı ve akşam yemeği dahil
£6,960 - £7,440
£696 - £744
Kampüs dışı konaklama
£7,453
£619
Market alışverişi
£1,500
£150
Yeme-İçme
£530
£53
Ulaşım (şehir içi ve şehir dışı)
£480
£48
Eğlence ve sosyal aktiviteler
£770
£77
Cep telefonu hattı
£210
£21
Giysi, ayakkabı ve aksesuarlar
£415
£41.50
Kişisel bakım
£260
£26
Kitaplar, ders materyalleri ve diğer maliyetler
£260
£26
Hediyeler ve bağış
£150
£15
Tatiller ve etkinlikler
£295
£29.50
TOPLAM
£11,443.50
£1,145

2023/2024 verilerine göre yüksek lisans öğrencileri için hesaplanmış ortalama yaşam ve konaklama masraflarını aşağıdaki listede bulabilirsiniz.

Harcama Türü
Yüksek Lisans programları akademik senesi (52 Hafta)
Aylık Maliyet
Konaklama (ortalama)
£8,580
£715
Market alışverişi
£1,800
£150
Yeme-İçme
£636
£53
Ulaşım (şehir içi ve şehir dışı)
£576
£48
Eğlence ve sosyal aktiviteler
£924
£77
Cep telefonu hattı
£252
£21
Giysi, ayakkabı ve aksesuarlar
£498
£41.50
Kişisel bakım
£312
£26
Kitaplar, ders materyalleri ve diğer maliyetler
£312
£26
Hediyeler ve bağış
£180
£15
Tatiller ve etkinlikler
£354
£29.50
TOPLAM
£14,476
£1,202

Bristol Üniversitesi Öğrenci Vizesi

Birleşik Krallık’ta okumak için Öğrenci vizesine (Student Visa) başvurmanız gerekmektedir. Tüm başvuru süreçlerinde EDUKAS olarak yanınızdayız.

Cas Mektubu

(Üniversiteler öğrencilere CAS isimli kabul mektuplarını vize sürecinde kullanmaları için gönderirler. CAS mektubunuzu EDUKAS danışmanınız aracılığı ile okuldan talep edebilirsiniz)

Banka Hesap Dökümü

(Vize görüşmesi randevu tarihinizden önce bankanızda 28 ardışık gün boyunca okul + konaklama ücretinin vadesiz hesabınızda veya sponsorunuzun vadesiz hesabında durması gerekir. Londra için konaklama maliyeti 12007 GBP, Londra dışı için ise 9207 GBP olarak vize departmanı tarafından belirlenmiştir) Net miktarı vize aşaması geldiğinde danışmanınızdan öğrenebilirsiniz.

Pasaport

----

Nüfus Kayıt Örneği

---

Diploma & Transkript

---

Muvafakatname

---

Sponsorluk Mektubu

---

Edukas Yanınızda

Vize için gerekli belgelerin çevirisi ve formların doldurulması EDUKAS danışmanınızın desteği ile yapılacaktır.
Vizeniz için gereken farklı bir evrak olması durumunda danışmanınız sizi bilgilendirecektir.

Birleşil Krallık'ta ne kadar süre kalabilirsiniz?

Kalacağınız süre eğitim göreceğiniz programın uzunluğuna bağlıdır.

Birleşil Krallık'a ne zaman seyahat edebilirsiniz?

– Programınız 6 ay veya daha kısa sürüyorsa 1 hafta kadar

– Programınız 6 aydan uzun sürüyorsa 1 aya kadar

önceden Birleşik Krallık’a giriş yapabilirsiniz.

Birleşik Krallık'ta Sağlık Hizmeti Ek Ücreti

Ayrıca vize başvurunuzun bir parçası olarak ‘’Sağlık Bakım Ücreti’’ni de ödemeniz gerekecektir. Ödeyeceğiniz tutar vizenizin süresine bağlıdır.

Birleşik Krallık'ta Okurken Çalışma İzni

– Birleşik Krallık Hükümeti, öğrenci vizesi ile eğitim alan uluslararası öğrencilere çalışma izni verir. Okurken aynı zamanda çalışma imkanına da sahip olabilirsiniz. 

– Lisans veya lisans üstü eğitim döneminde haftada 20 saat yarı zamanlı, tatillerde ise tam zamanlı çalışma izni hakkına sahip olursunuz.

Sık Sorulan Sorular

 • Manchester Üniversitesi'nde hangi akademik programlar sunulmaktadır?

  Manchester Üniversitesi, geniş bir akademik yelpazede bir çok farklı lisans, yüksek lisans ve doktora programları sunmaktadır. Bu yelpaze kimya, fizik, matematik, biyoloji gibi temel bilimlerden, psikoloji, sosyoloji, tarih, İngiliz Edebiyatı gibi beşeri bilimlere kadar uzanır. Bunların yanı sıra, öğrencilere çeşitli disiplinler arası programlar da sunarak farklı alanlarda uzmanlaşmak isteyen öğrenciler için olanak sağlar.

 • Manchester şehri ve çevresindeki sosyal yaşam nasıldır?

  Manchester bölgesi sosyal yaşam bakımından oldukça canlı ve çeşitlidir. Sanat ve müzik sahneleriyle ünlü olmakla birlikte, tiyatro, sanat galerileri, müzeler, konserler ve spor etkinlikleri dahil çeşitli kültürel etkinlikler ile öğrencilere bir çok farklı sosyal aktivite imkanı sağlar. Ayrıca, çeşitli restoranlar, kafeler, barlar ve gece kulüpleri ile dolu olan şehir, gece hayatı açısından da zengindir. Aynı zamanda bir çok farklı kültürden insanın bir arada yaşadığı şehir, yemek kültürü konusunda da renkli ve dinamik bir deneyim sunar.

 • Öğrencilere sunulan sosyal etkinlik ve kulüp olanakları nelerdir?

  Manchester Üniversitesi’nde öğrencilere sunulan sosyal etkinlik ve kulüp olanakları oldukça geniştir. Aralarında çeşitli öğrenci kulüpleri, spor kulüpleri, sanat ve kültür grupları ve akademik kulüpler olmak ile beraber çevre koruma, insan hakları ve sosyal adalet gibi konulara ilgi duyan öğrenciler için de toplumsal çalışmalar yürüten gruplar bulunmaktadır.

 • Manchester Üniversitesi'nin öğrenci-vatandaş etkileşimi ve toplumsal katılım projeleri var mıdır?

  Manchester Üniversitesi’nde toplumsal katılımı teşvik eden çeşitli programlar bulunmaktadır. Örnek olarak, okulun öğrenci birliğinin yürüttüğü Manchester Students’ Union Volunteer Hub ve Student Action, öğrencilere çeşitli gönüllülük fırsatları sunarak yerel topluma katkıda bulunmalarına teşvik eder.

  tasarlamaktadır.

 • Üniversitenin çevre dostu ve sürdürülebilirlik projeleri nelerdir?

  Manchester Üniversitesi, çevre dostu ve sürdürülebilirlik projelerine büyük önem vermektedir. Üniversite, sürdürülebilir inşaat ve yeşil bina standartlarını benimseyerek çevreye duyarlı bina ve tesislerin geliştirilmesine odaklanmakla beraber, öğrencilere ve personeline çevre bilinci ve sürdürülebilirlik konularında eğitim ve farkındalık programları sunar. Bunların yanı sıra, araştırma ve yenilikçi projeleri ile çevre dostu teknolojilerin geliştirilmesine ve çevresel sorunlara çözüm üretme konusunda da katkı sağlamaktadır.

× Whatsapp